Bilim

Çernobil radyasyonu can yakmaya devam ediyor: Yeni kurban Rus askerleri

Birden fazla medya kuruluşuna nazaran, Çernobil Yasak Bölgesinde hücum durumları oluşturan Rus askerleri radyasyon nedeniyle hastalandı.

Ukrayna işgalinin başlarında ağır biçimde radyasyonlu bölgelere girdikten sonra, bölgeden ayrılan kamyonlar dolusu askerin hastalığa yakalandığından şüphelenildi ve Independent’a nazaran diplomatlar, o vakitten beri bunu doğruladı.

Çernobil Nükleer Santrali’nin 4. reaktörü 26 Nisan 1986’da erimeye başladı ve bu, ışınlanmış malzemesi atmosfere ve Avrupa’ya yayan feci bir patlamayla sonuçlandı. Yakın etraf ışınlanmış toz altında kaldıktan sonra, halkın daima maruz kalmasını önlemek için 2.600 kilometrekarelik büyük bir yasak bölge oluşturuldu. Bölge, askeri muhafızlar tarafından sıkı bir formda izlendi, lakin inançlı bir radyasyon düzeyi nedeniyle, uzun kollu giyindikleri, toprağı bozmadıkları ve “kızıl ormandan” kaçındıkları sürece turistler tarafından ziyaret edilebiliyordu.

Ancak bölgeyi Ukrayna’ya giriş noktası olarak kullanan Rus askerleri bu değerli güvenlik kurallarına uymadı.

Konumlarını garanti altına almak için, felaketin akabinde büyük ölçüde serpintiyi emen ormanlık alanların örtüsüne hendekler kazmaya başladıkları bildirildi. Bölgedeki yeri ve bitki örtüsünü bozmak, tehlikeli dozlarda radyasyon almanın tesirli bir yolu olarak görülüyor ve askerlerin yaklaşık beş hafta boyunca orada kamp kurduğu bildirildi. Ayrıyeten kanalda yayın balığı avladıkları da söyleniyor.

Times’ın bildirdiğine nazaran, bölgeyi boşaltmayı reddeden lokal Ukraynalılar, askerleri bu davranışlarının tehlikeleri konusunda uyardı, lakin askerler devam etti. Bildirildiğine nazaran riskleri biliyorlardı ancak bir bölge sakinin söylediğine nazaran “kalın kafalılardı“ ve riskleri görmezden geldiler.

Ruslar, 24 Şubat 2022’de bölgeye girdi ve Ukrayna birliklerinin bölgeyi garanti altına almak için başarılı bir karşı atak düzenlediği 1 Nisan 2022’ye kadar bu konumda kaldı.

Diplomatlar, askerlerin bunun sonucunda hastalandığını doğruladılar. Lokal halk askerleri uyardıklarını belirtse de hepsinin riskleri bilip bilmediği net değil. Liderliğin riskleri bildiğine neredeyse emin olabiliriz, lakin birçok Rus’a okullarda bu felaket öğretilmiyor ve birçoğu ormanın yarattığı tehlikelerin farkında olmayabilir.

  • Çernobil’in köpekleri Dünya’daki öteki köpeklerden ne kadar farklı?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu