BilimTeknoloji

FDA kurumu presbiyopi damlasını onayladı

Günümüzde gelişen teknoloji tıp ve sıhhat alanına da yansımakla birlikte FDA kurumunun onayladığı presbiyopi damlası Amerika Birleşik Devletleri’nde satışa sunuldu.

Günümüzde Amerika Birleşik Devletleri’nde 128 milyon insanın presbiyopiden muzdarip olduğu bilinmekle birlikte presbiyopi seniliteye bağlı görme kaybı olarak tanımlanıyor. Beşerler yaşlandıkça beğenilen bulunan lens yaşlılığa bağlı birtakım tepkiler sebebiyle sertleşiyor ve böylelikle gözün fokal odağı değişebiliyor.

Presbiyopi

Presbiyopi ( yaşlılığa bağlı görme kaybı ) denilen durum aslında yaşlılığa bağlı fizyolojik bir olay olmakla birlikte yaşlılıkta gözlük kullanım ihtiyacını de oluşturuyor.

Vuity isimli yeni ilaçta ‘’Pilocarpin’’ etken unsuru bulunuyor ve bu unsur pupil olarak isimlendirilen göz bebeğinde myozis yani daralma yapıyor böylelikle lensin yakına odaklanması mümkün oluyor ve görüş sertliği artıyor.

Geliştirilen ilaç yaşları 40 ila 55 ortasında değişen presbiyopisi olan 750 insan üzerine Faz 3 deneylerinde test edildi ve şahısların görme sertlikleri değerlendirildi.

Deneyler sonucunda hiçbir beşerde önemli yan etki görülmemekle birlikte geliştirilen damlanın uzak aralıkta tesirli olmadığını yalnız yakın ve orta görüşte tesirli olduğunu ekleyelim.

Yeni araştırma Abbvie / Allergan isimli mecmuada yayımlandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu