Bilim

Mars’a birinci gidecek astronotlar bayan olmalı. Pekala lakin bu fikrin altında yatan sebep ne?

Mars’a gidecek yanlışsız insanları bulmak kolay olmayacak. Bu astronotların bir daha asla geri dönememe riskine hazırlıklı olmaları, maksatlarına varmak için yaklaşık yedi ay boyunca küçük bir uzay gemisinde kalmakta sorun yaşamamaları ve Dünya’daki en yüksek eğitimli uzmanların ortasında olmaları gerekiyor.

Ancak bir araştırmaya nazaran, bu astronotların seçimlerinde değerli bir özelliklerinin daha olması gerekebilir: Mars’a birinci olarak seyahat edecek astronotlar bayan olmalı.

Bu, aslında yeni bir fikir değil. 1950’lerde, NASA’nın Özel Hayat Bilimleri Komitesi’nin üst seviye yetkilileri, Lovelace Uzayda Bayan Programı ismi verilen bir programda, bayan astronotların biyolojik yapılarının erkeklerle karşılaştırıldığında neredeyse her alanda uzay uçuşu için daha uygun olduklarını belirten bir fikir önerdi. Bayanların bedenlerinin tipik olarak daha küçük ve daha hafif olması, daha az oksijen ve daha az kalori gerektirmesi, yük ve kaynak tasarrufu açısından avantaj sağlıyor. Üreme sistemlerinin radyasyondan daha izole olduğu düşünülüyor ve kalp krizi geçirmeye erkeklerden daha az eğilimli oldukları söyleniyor. Özetle, bayanlar daha az kaynağa, daha az alana gereksinim duyar ve uzaydan daha sağlıklı bir biçimde geri dönme olasılıkları daha yüksektir.

Tahminen de şaşırtan olmayan bir biçimde, 1950’ler cinsiyet eşitliği konusunda pek âlâ bir vakit değildi ve bu fikri desteklemek yerine uzaya yalnızca erkekler gönderildi. Daha sonra Amerikalı bayanlar, tüm roket fırlatmalarında kıymetli rollere sahip olmalarına karşın, Sally Ride’ın 1983’teki ünlü uzay uçuşuna kadar uzaya ulaşmaktan uzak tutuldular.

Şimdi, yeni bir çalışma Dr. W. Randolph Lovelace II ve Tuğgeneral Donald Flickinger’ın 1950’lerdeki fikirlerini bir sefer daha önererek astronotların öncelikle bayan olmasının avantajlı olabileceğini yine doğruluyor. Tahlil, en uygun astronotu incelemek için daha uzun uzay uçuşu vazifelerinde erkeklerin ve bayanların varsayımı oksijen tüketimine, toplam güç harcamasına, karbondioksit ve ısı üretimine ve su ihtiyaçlarına ağırlaştı.

Toplam güç harcamasının yüzde 30 artması, oksijen tüketiminin yüzde 60 artması, karbondioksit üretiminin yüzde 60 artması ve su ihtiyaçlarının yüzde 17 artmasıyla, erkek astronotlar için beden boyutunun tek başına tüm ölçümleri büyük ölçüde artırmaya ziyadesiyle kâfi olduğu tespit edildi. Bayan astronotlar, beden boyutları arttıkça genel olarak çok daha güzel ölçümlere sahipti ve en çok etkilenen sayılarda yüzde 30’luk bir azalma görülebiliyordu. ABD’deki erkeklerin ve bayanların ortalama uzunluğu için bakıldığında, beslenme ihtiyaçlarında ve oksijen üretiminde yüzde 41’e varan bir azalma kelam konusu.

Bu datalar, Mars hayat alanı modüllerinde daha küçük dizaynlara hakikat ilerleme ile birleştiğinde, birinci Mars inişinde tamamı bayanlardan oluşan grupların avantajlı olabileceğini gösteriyor. Uzay aracı yedi aylık bir yola çıktığında, kaynaklardan daha fazla verimlilik alınabilecek her alan büyük değer taşıyor ve tahminen de bayan astronotlar bu şiddetli seyahat için karşılık olabilir.

Çalışma Scientific Reports üzerinde yayınlandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu