Mobil

Yenilenmiş akıllı telefon satışları rekora koşuyor!

Covid-19 pandemisi, tüm dünyanın cep telefonu satın alma formunu değiştirdi. Son çalışma tüketicilerin, aygıtlarını daha uzun müddet kullandıklarını, sıfır aygıt satın alma olasılıklarının daha düşük olduğunu ve yenilenmiş telefon satın alma konusunda daha rahat olduklarını ortaya çıkardı.

CCS Insight’ın İngiltere’deki kullanıcıları ele alan yeni araştırması, taşınabilir aygıt satın alma anketine katılanların yüzde 75’inin, mevcut telefonlarını evvelkinden daha fazla kullandıklarını ve tüketicilerin yüzde 33’ünün, eski telefonları hasar gördüğü yahut çalışmadığı için yeni bir telefon satın aldığını gösterdi.

Yenilenmiş akıllı telefon satışlarına iPhone ve Samsung hükmetti

İstatistik, üreticilerin mevcut telefonlarından mutlu olduklarında, bilhassa de üst seviye akıllı telefonların ortalama satış fiyatının artmasından ötürü kullanıcılara satış yapmada yaşadıkları zorluğu ortaya çıkardı. Ankete katılanların üçte biri, almayı düşündükleri telefonun stokta kalmadığını ve bu nedenle beklemeye karar verdiklerini söyledi.

Tüketicilerin aygıtlarını geri dönüştürmeye ve yeni bir aygıttan para kazanmaya ya da yeni teknolojiyi daha düşük bir fiyata almayı istemesi, daha fazla insanın yenilenmiş telefonlara yönelmesiyle sonuçlandı.

Ankete katılanların neredeyse yarısı, geçen yıl cep telefonu sattıklarını yahut kısmen değiştirdiklerini söylerken, yenilenmiş aygıtlar şu anda Birleşik Krallık’ta kullanılan tüm akıllı telefonların %7’sini oluşturdu. Ankete katılanların dörtte üçü bir iPhone yahut Samsung aygıtı tercih ederken, üçte ikisi ise eski üreticisine sadık kaldı ve bu oran, Apple kullanıcıları ortasında %80’e çıktı.

CCS Insight’ta tüketici yöneticisi Kester Mann, “Anket, Birleşik Krallık tüketicilerinin taşınabilir aygıtları ve hizmetleri satın alma biçimindeki kıymetli değişiklikleri vurguluyor.” sözlerini kullandı.

Eski aygıtların değiştirilmesi, gelişen ikincil telefon pazarı, online satın alma eğilimi, yeni satış kanalları, çevresel konular ve uzayan değişim döngüleri üzere birçok faktör akıllı telefon pazarını şekillendiriyor. Yeni ve mevcut tedarikçilerin rekabette bir adım önde olmak için bu değişikliklere cevap vermesi gerekiyor.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu