Donanım

Yeni geliştirilen transistör teknolojisi işlemci bölümünü değiştirebilir

Elektronik devrelerde yer alan küçük devre akımlarını ve tansiyonları denetim edebilen transistörler, yarı iletken bölümünün en değerli modüllerinden birini oluşturuyor. Viyana teknoloji Üniversitesi’nden araştırmacılar, işlemci bölümünü değiştirebilecek yeni birteknoloji geliştirdi.

Yarı iletken dalında fark yaratabilir

Transistörün çalışma sürecinde daha fazla esneklik kazanması için atom numarası 32 olan germanyum elementini kullanan araştırmacılar, uyarlanabilir bir transistör geliştirmeyi başardı. Bununla birlikte yeni tasarım transistöre rastgele bir vakitte tam olarak gereksinim duyduğu özellikleri verebilen bir özgürlük katacak.

Araştırma grubundan Dr. Masiar Sistani, son derece pak ve yüksek kaliteli arayüzler ile germaniyumdan yapılmış hayli ince bir kabloya iki elektrot bağladıklarını söylüyor. Germanyum ile metal ortasındaki arayüzlere yerleştirilen daha fazla denetim elektrodunun yeni teknolojinin belirleyici ögesi olduğunu lisana getiren Sistani, yeni teknolojinin gelecekteki çiplere dahil edilebiceğini düşünüyor.

Grubun öteki bir üyesi olan Prof. Walter Weber, daha evvel 160 transistör gerektiren aritmetik bir sürecin yeni teknoloji sayesinde yalnızca 24 transistör gerektireceğini söylüyor. Bununla birlikte yeni dizaynın işlemci bölümünde büyük bir değişim yaratabileceğini söyleyebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu