Donanım

Nvidia yeni derin öğrenme teknolojisi DLDSR’yi duyurdu: 14 Ocak’ta geliyor

CES 2022 fuarında FidelityFX teknolojisini temel alan ve tüm kartlar tarafından desteklenecek Radeon Muhteşem Resolution‘ı duyuran AMD, kullanıcılardan olumlu yansılar almayı başarmıştı. AMD’nin yeni hareketine cevap veren Nvidia, DLDSR (Derin Öğrenme Dinamik Çözünürlük) teknolojisini duyurdu.

RTX kartlara özel olacak

14 Ocak’ta şoförlere eklenmesi planlayan yeni teknoloji, RTX kartlarda bulunan Tensor çekirdekleri tarafından desteklenen yapay zekâ DSR özelliğinin bir geliştirmesi olacak. Bununla birlikte AMD’nin RSR teknolojisine kıyasla DLDSR’nin, RTX kartlara özel olacağını sunulacağını söyleyebiliriz.

Nvidia’nın açıklamalarına nazaran, imajları akıllı bir formda monitör çözünürlüğüne düşürmeden daha yüksek ve detaylı formda işleyecek DLDSR, detayları geliştirerek, kenarları yumuşatarak ve parlamayı azaltarak manzara kalitesini artıracak.

Ayrıyeten tanınan ReShade yazılımı üreticileri ile birlikte çalışan Nvidia, GeForce Experience yazılımına yeni özel ReShare FreeStyle filtreleri ekleyecek. İşte eklenecek tüm filtreler.

  • SSRTGI “Işın İzleme Yine Gölgelendirme Filtresi” daha fazla derinlik ve gerçekçilik duygusu oluşturmak için oyunların aydınlatmasını ve gölgelerini güzelleştirecek.
  • SSAO (Ekran Alanı Ortam Oklüzyonu), bilhassa loş ışıklı/iç yer ortamlarında, 3B objelerin kesişme noktalarının yakınındaki gölgelerin görünümü vurgulayacak.
  • Dinamik DOF (Alan Derinliği), oyunlara daha sinematik bir tansiyon hissi vererek, sahne içindeki objelerin yakınlığına dayalı olarak bokeh biçimi bulanıklık uygulayacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu