Donanım

Yeni 3D baskı tekniğiyle nano ölçekli objeler üretildi

Yeni geliştirilen 3D baskı teknolojisi, nano ölçekte objelerin üretilmesini sağlıyor. Bir araştırma grubu, geliştirdikleri teknikle bir metrenin yalnızca 25 milyarda biri kadar (25 nanometre) uzunluğa sahip bakır objeler üretebildi.

3D baskı ile nano ölçekli objeler üretiliyor

Oldenburg Üniversitesi, İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü ve Nanyang Teknoloji Üniversitesi araştırmacıları tarafından oluşan takım, uzunluğu yalnızca 25 nanometre olan bakırdan objeler yapmak için kullanılabilecek bir elektrokimyasal teknik geliştirdi.

Grup, elektrokaplama ile misal bir yolu benimseyerek saç telinden yaklaşık 3000 kat daha ince olan metalik objeyi üretebildi. Bir pipete olumlu yüklü bakır iyonlarının bir çözeltisi koyuldu ve bu çözelti, 1.6 nanometre açıklığa sahip bir baskı nozülünden negatif yüklü alt katmana bırakıldı. Müspet yüklü bakır çözeltisi, alt katmandan elektron alarak nötr bakır atomlarının oluşmasını sağladı. Kademeli olarak biriktirilen atomlar bir katı metal tabakayı oluşturdu.

Elektrokimyasal 3D baskı teknikleri, nanometre çözünürlüğe sahip karmaşık iletken yapılar üretiyor ve pil teknolojisi, mikro elektronik ve sensör teknolojisinde potansiyel uygulamalara sahip olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu