Donanım

AMD, Intel XMP’ye rakip olacak RAMP teknolojisini duyurdu

AM4 platformu ile uzun yıllardır kullanıcıları keyifli etmeye başaran AMD, yeni AM5 platformu üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. ComputerBase editörlerinin HWiNFO geliştiricilerinden aldığı bilgilere nazaran şirket, 600 serisi anakartları ile birlikte Ryzen Hızlandırılmış Bellek Profili (RAMP) teknolojisini getirecek.

RAMP takviyeli bellek kitleri yolda

Her bir üst seviye bellek modülüne eklenen evvelden tanımlanmış sürat aşırtma profilleri olan XMP ve RAMP’ın A-AMP bellek kitlerinde olduğu üzere birbirleri ile uyumlu çalışacağı düşünülüyor. Bununla birlikte Intel’in XMP 3.0 teknolojisine rakip olmayı planlayan AMD ile birlikte dalda yeni RAMP dayanaklı bellek kitleri yerini alacak.

AMD’nin LGA tabanlı birinci işlemcileri olacak Ryzen 7000 serisi, LGA1718 soketine sahip olacak ve DDR5, PCIe Gen5 standardını beraberinde getirecek. Artan DDR5 bellek fiyatlarının yanı sıra yeni teknolojinin sahip olduğu PMIC (güç idaresi entegre devreleri) kahrı konusunda kaygılı görünmeyen şirket, Şubat ayında Ryzen 6000 Rembrandt APU’larına sahip dizüstü bilgisayarlarını piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu