BilimTeknoloji

Yeni 2022 Ford Mondeo Çin’de tanıtıldı

Yeni 2022 Ford Mondeo‘nun dış tasarımı şirketin Şanghay’daki tasarım merkezi tarafından resmi olarak ortaya çıkarıldı. Tanınan sedanın yeni kuşağının yalnızca Çin’de satılacağını biliyoruz. Öteki pazarlar için şimdilik rastgele bir açıklama yok.

Şirketin yeni tasarım lisanıyla baştan yaratılan 2022 Ford Mondeo, selefine kıyasla 23 mm daha geniş ve 63 mm (4935 mm) daha uzun. Teknik ayrıntılar konusunda şimdi çok fazla bir açıklama yok lakin yeni modelin Çin’deki Ford Evos ve Lincoln Zephyr modelleri ile tıpkı mimariyi paylaştığı düşünülüyor.

Fastback gibisi bir silüete sahip olan yeni Mondeo’nun genel gövde tasarımı, daha evvel Evos modelini inceleyenlere ziyadesiyle tanıdık gelecektir. Otomobilin ön tarafında bölünmüş far tasarımı ve bu alanı domine eden geniş ızgara dikkat çekiyor. Merkez havalandırma ve sensörlerin yer aldığı tampon ise epeyce sade bir dizayna sahip.

2022 Ford Mondeo’ya profilden baktığımızda büyük jantlar, geniş çamurluklar, gömülü kapı kolları ile tavan, sütunlar ve yan aynaları kapsayan çift tonlu tasarım göze çarpıyor. Artta ise Mustang’e atıfta bulunan grafiklere ve uzunluktan boya uzanan ışık şeridine sahip LED stoplar bulunuyor. Art tampon ise uydurma egzoz ucu görünümü sunan krom ayrıntılarla süslenmiş.

Ford, yeni Mondeo’yu tasarlarken Çinli müşterilerin neler istediğine yönelik de bir araştırma yapmış. Böylelikle uzunluktan boya uzanan animasyonlu aydınlatmalar, gömülü kapı kolları, bagajı açan dokunmaya hassas Ford amblemi ve şoför araca yaklaştığında hareket eden ön panjurdaki faal parametrik hücreler üzere özellikler ortaya çıkmış.

Yeni jenerasyon Ford Mondeo’nun motor yelpazesi şimdi paylaşılmadı lakin gerideki Ecoboost 245 yazısı bizlere Evos’ta da kullanılan 2.0 litre dört silindirli motorun ipucunu veriyor. Şayet bu doğruysa kelam konusu motor büyük ihtimalle sekiz ileri otomatik şanzımanla kombine edilecektir.

Yeni Mondeo Changan Ford iştiraki tarafından Çin’de üretilecek ve müşteri teslimatları bu yıl başlayacak. Avrupa ve ABD için birebir durum kelam konusu değil. Ayrıyeten mevcut kasanın Avrupa’daki üretimi de bu yılın mart ayında sona erecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu