Teknoloji

Apple Watch tekrar hayat kurtardı!

Apple Watch hakkında daha evvel ortaya çıkan hayat kurtarma öykülerine denk gelmişsinizdir. Bu sefer de bir gibisi yaşandı. Şu anda uygun durumda olan Teksaslı bir bayan, otel odasında ayağı kaydığı için düşüp başını komodine çarptığını ve bayıldığını söz ediyor. Pekala aygıt ne yaptı da bayanın hayatını kurtardı?

Apple Watch, Düşme Algılama özelliğiyle hayat kurtarmaya devam ediyor

Bayla Belle Christianson isimli Teksaslı bayan, yıllardır Apple Watch kullandığını söylüyor. Ancak şu an kullandığı modele 1 yıldır sahip olmasına karşın, Düşme Algılama özelliğini geçtiğimiz Şükran Gününde etkin etmiş. Şayet bu özellik olmasaydı, şu anda burada olamayabileceğini söz ediyor.

Christianson, yaşadığı kazayı ve sonrasında başından geçen olayları şu sözlerle tabir ediyor:

İstikrarımı kaybettim, ayağım takıldı ve sonra yüz üstü bir formda düşerken, otel odasındaki komodine çarptım. Büsbütün bayılmışım. Bu yüzden bir dakikadan fazla hareket edemedim. Ancak asıl olan şeyse Apple Watch’umdu. Çabucak 911’i aradı.

Bu aygıta yaklaşık bir yıldır sahibim. Lakin Şükran Günü’nde düşme algılamayı yeni kurmuştum. Kurmasaydım burada olmazdım. Kesinlikle Apple Watch sahibi herkes bu özelliği faal etmeli.

Apple Watch daha evvel de hayat kurtarmıştı!

Apple Watch birinci defa bir insan hayatını kurtarmıyor. Geçen yıl Mart ayında da buza düşen bir adamın hayatını kurtarmıştı. Hipotermi başlamadan evvel Apple Watch’undaki Acil SOS özelliğini kullanarak acil servisleri vaktinde olay yerine getirtmişti.

Akabinde Temmuz ayında Bayla’yı kurtaran birebir Düşme Tespiti özelliği, 78 yaşındaki bir adamın hayatını tehlikeye sokan bir düşüşten kurtulmasına yardımcı oldu. Ayrıyeten, adam 65 yaşından büyük olduğu için bu özellik saatinde varsayılan olarak açıktı.

Düşme Tespiti ve Acil Durum SOS, bu muvaffakiyet kıssalarının tek kahramanları değil. Geçen yıl, kalp atış suratı monitörü bir bayanı, onu öldürme talihi yüzde 88 olan bir damar tıkanıklığından kurtardı. Bayan, Apple Watch’un alarmı çalana kadar kalp atış suratının 169 olduğunu fark etmedi. Akabinde, sessiz bir kalp krizi geçirdiği ve atardamarlarından birinde tam tıkanıklık olduğu ortaya çıktı. Ameliyattan sonra büsbütün güzelleşebildi.

Bu olaydan bir ay sonra öteki bir adam düşüp kafatasını kırarak önemli bir yara almıştı. Bu sebeple beyninde bir hematom oluştu. Ama akıllı saat vaktinde yardım çağırarak hayatını kurtardı. Uzun bir beyin ameliyatından sonra durumunun uygun olduğu söylendi.

Apple Watch’un bir kişiyi birden çok defa kurtardığı durumlar bile mevcut. Örneğin, şu anda 70 yaşında olan Dan Pfau, 68 yaşındayken bisikletiyle yaptığı bir kaza sonucu vefattan dönmüştü. Geçtiğimiz yıl ise baygınlık geçirdi ve bu sırada başını sert bir yere çarptı. Ancak her iki seferde de Düşme Tespiti özelliği acil yardımı vaktinde çağırabildi. Mevzuyla ilgili bilinen en şimdiki hadiseyse geçtiğimiz aya kadar, bir İngiliz bisikletçiye otomobil çarptığı ve ambulansı birinci arayan kişinin Apple Watch olduğu olaydı.

Ama Aralık ayında Michael Reilly Apple Watch saatinin atriyal fibrilasyon manasına gelebilecek sistemsiz ritim olup olmadığını denetim etmek için vakit zaman kullanıcıların kalp atışlarını bildiren ”Düzensiz ritim bildirimleri özelliği”nin uyarısı sayesinde kardiyoloğa giderek kalbindeki 3 damarın tıkalı olduğunu öğrendiğini açıkladı.

Düşük karbonhidrat diyeti yaptığını, zeytinyağı tükettiğini, haftada 5 defa tartı çalıştığını, çok fit ve sağlıklı yapıda olduğunu söz eden Reilly, Apple Watch saatinin bildirimiyle mevtten kurtulduğunu belirtti.

Apple Watch Düşme Algılama özelliği nasıl aktifleştirilir?

Saat üzerinden etkinleştirme:

  • Apple Watch’unuzda Ayarlar uygulamasını açın.
  • Evvel SOS’a, akabinde Düşme Algılama’ya gidin.
  • Düşme Algılama’yı etkin hale getirin.

Telefon üzerinden etkinleştirme:

  • Saatim’e dokunun.
  • Acil SOS’a gidin.
  • Düşme Algılamayı Açın.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu