BilimTeknoloji

Dövizdeki düşüş araba fiyatlarına yansıyacak mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün akşamki açıklamalarının akabinde dövizde düşüş yaşandı. Bu gelişmenin akabinde gözler, son haftalarda daima kur artırımı gören arabalara çevrildi. Kesim temsilcileri “Araba fiyatları düşer mi?” sorusunu kıymetlendirdi.

Yapılan açıklamalara nazaran, kurdaki sert düşüşten fazla bu düşüşün kalıcı olması kıymetli. Bu türlü bir durumda araba fiyatlarında düşüş görebiliriz. Öte yandan her markanın farklı bir siyaset izlemesi olası. Örneğin, yerli üretim yapan kimi markaların fiyatlarda indirim yapma hazırlığında olduğu tabir ediliyor.

Şu an kimi markalar fiyat listelerini güncelliyor. Kesim temsilcileri, bu güncellemelerin birkaç gün sürebileceğini, fiyatlara yüzde 10-15 civarında indirim yansıyabileceğini belirtiyor.  Fiyat indirimlerinin tüm modellere yanstılması düşünülmezken, birtakım modellerin yine yüzde 50 ÖTV dilimine düşmesiyle indirim oranının daha da artabileceği bekleniyor.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) İdare Şurası Lideri Ali Bilaloğlu, kurdaki düşüşün araba fiyatlarına muhtemel tesirlerini şöyle kıymetlendirdi:

“Her marka kendi ticari siyaseti çerçevesinde artırım uyguladı. Farklı orta vadeli döviz kuru beklentisi çerçevesinde artırım yaptı yahut yapmadı. Döviz kurlarının süratli yükseldiği son haftalarda araçların fiyatlarına tıpkı oranlarda artırımlar yapılmadı. Bu perspektiften bakıldığında önümüzdeki vakit diliminde her marka ve her modelin farklı biçimde fiyatlaması gerçekleşecek. Fiyat değişikliğine gidecek her marka, farklı usuller ile bunu yapacak. Fiyat değişimi modele nazaran de farklılık gösterecek.”

“Çok süratli tepki beklemeyin”

İsmi açıklanmayan bir markanın CEO’su da yaptığı açıklamada, “Eğer inişin istikrarlı olacağı kanaati oluşursa evet fiyat revizyonu ve kampanyalar olabilir. Lakin biraz temkinli hareket edilir. Çok süratli tepki beklememek lazım” tabirlerine yer vermiş.

Döviz kuruna endeksli araba fiyatları, 1 ayda yüzde 50’den fazla arttı. ÖTV’nin de tesiriyle bazı modellerde fiyat artışı yüzde 100’ü buldu. Türkiye’de 300 bin TL’nin altında yalnızca Fiat Egea’nın giriş versiyonları kaldı.

İkinci elde bekleme devri

Sıfır arabalarda düşüş olursa bu durum ikinci ele de yansıyacak. Bu yüzden bölüm temsilcileri, tüketicinin kendini bekleme moduna aldığını belirtiyor. Öte yandan fiyat düşüşü yaşanırsa, yüksek fiyattan araç alanların daha düşük düzeyden satmak istemeyeceği, bu nedenle pazarda sakinlik yaşanabileceği belirtiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu