Mobil

Xiaomi 11T ve Xiaomi 11T Pro İncelemesi

Xiaomi, uzun vakittir heyecanla beklediğimiz 12 serisi modellerinin duyurusunu birkaç gün evvel yaptı. Çin’de düzenlenen bir aktiflikte duyurulan Xiaomi 12, sahip olduğu kıymetli özellikleriyle birlikte amiral gemisi segmentini kuvvetlendirirken, bu model ülkemize geldiğinde onun hakkında da ayrıntılı inceleme görüntümüzü sizlerle paylacaşacağız. Lakin bugün mevzumuz farklı. Biliyorsunuz, Xiaomi’nin bir de T serisi bulunuyor ve bugün elimizde bu serinin 2 yeni ve değerli modeli olan Xiaomi 11T ve Xiaomi 11T Pro bulunuyor. Bugün bu 2 telefona yakından bakacak, performansını kıymetlendirecek ve böylelikle 2 model ortasındaki farkları da görmüş olacağız.

Geçmeden evvel 2 telefon ortasında genel görünüş ve yapı itibariyle çok büyük farklar bulunmadığını da söyleyelim. En değerli fark, kullanılan işlemci noktasında karşımıza çıkarken, Pro modelinde birkaç farklılık daha olduğunu söyleyebiliriz ki bunlara da artık daima birlikte yakından bakacağız.

Xiaomi 11T ve Xiaomi 11T Pro Tasarım Ayrıntıları

Tasarım olarak 2 modeli bir ortada kıymetlendirmemiz daha uygun, çünkü büsbütün birebir yapıdalar. Her 2 telefon da Meteor Grisi, Ay Is¸ıgˆı Beyazı ve Go¨k Mavisi renk seçenekleriyle bulunabilirken, elimizdeki modeller Meteor Grisi rengiyle epey hoş görünüyor. Art yüzeyiyle kenarlara yanlışsız kavisli çizgilere sahip olan telefonlar, önde ise düz yapıda tasarlanmış ekrana sahip.

11T ve 11T Pro’nun parmak izi sensörü sağ kenara güç tuşu ile birlikte bütünleşik olarak geliyor. Telefonu sağ elinizle tuttuğunuzda başparmağın altına yerleşen parmak izi sensörü ziyadesiyle hassas çalışıyor ve böylelikle kolaylıkla telefonun kilidini açabiliyorsunuz. Ayrıyeten yeniden dilerseniz ön kamera yoluyla yüz tanıma özelliğini de ek güvenlik usulü olarak kullanmanız mümkün.

Parmak izi tarayıcının çabucak üzerinde ses tuşları bulunurken, her 2 telefon da stereo hoparlörle donatılmış. Üst ve alt kenarda bulunan hoparlörlerle stereo ses sağlayan telefonlardan Pro modeli ise birinci farkını burada karşımıza çıkartıyor. Xiaomi 11T Pro’nun hoparlörlerinde ayrıyeten Harman Kardon ve Dolby Atmos ses dayanağı bulunuyor. Böylelikle ses kalitesinin çok daha âlâ olduğunu söylemek hakikat olacak.

USB-C ilişkisini kullanan telefonlarda SIM kart çekmecesi de alt kenarda karşımıza çıkıyor. Bu ortada değerli bir detay, her 2 telefonda da kızılötesi takviyesinin yer alması oluyor.

Xiaomi 11T ve Xiaomi 11T Pro Ekran Özellikleri

Ekran tarafına geldiğimizde, her 2 telefonun ekranının pek büyük olduğunu söyleyerek başlayabiliriz. 6.67 inç boyutunda olan ekran, böylelikle multimedya tüketimleri için ziyadesiyle elverişli olurken, panel olarak AMOLED teknolojisinin kullanılmış olması ayrıyeten sevindirici. Bu sayede renk derinliği ve canlılığıyla dikkat çeken 11T ve 11T Pro ekranı TrueColor 1 milyar renk dayanağına sahip ve 1000 nit parlaklığa erişebilmesiyle de çok net ve parlak manzara üretiyor.

11T ve 11T Pro’nun ekranı ayrıyeten 120Hz AdaptiveSync dayanağı içeriyor. Bunun bilhassa multimedya kullanımlarında değerli olduğu söylense de aslına bakarsanız her noktada tecrübe açısından değerli bir özellik. Çünkü ekranda, arayüzde ya da uygulamalarda dolaşırken dahi 60Hz’li öteki telefonlara kıyasla akıcı bir kullanım sağlayabiliyorsunuz bu sayede. Bunu yakından denediğinizde siz de anlayacaksınız. Elbette oyunlar için de önemli bir özellik 120Hz. 11T ve 11T Pro’da ayrıyeten ekran dokunma hassasiyeti 480Hz’e varan dokunma örnekleme suratına sahip ki bu 2 özellik bir ortaya geldiğinde, telefonunda rekabete dayalı oyunları oynamak isteyenlerin aradıkları performansı elde etmesini sağlayacak.

Ekranla ilgili son olarak her 2 telefonun ekranının Corning Gorilla Glass Victus muhafazalı yapıda olduğunu ve böylelikle düşmelere ve darbelere karşı sağlam yapıya kavuşturulduğunu söyleyebiliriz. Daha fazla muhafaza isteyenler ise, kutu içeriğinden çıkan silikon müdafaa kılıfı kullanabilirler.

Xiaomi 11T ve Xiaomi 11T Pro Özellikleri ve Performansı

Artık en merak edilen mevzuya geliyoruz: Özellikler ve performans notlarımıza. Xiaomi 11T ve Xiaomi 11T Pro’nun bu noktada biraz daha besbelli biçimde ayrıldığını söyleyerek kelama başlayabiliriz. Çünkü 2 telefonda da farklı işlemciler tercih edilmiş durumda.

Xiaomi 11T’te MediaTek MT6893 Dimensity 1200 5G işlemcisi kullanılırken, Xiaomi 11T Pro’da ise Qualcomm Snapdragon 888 5G işlemci kullanılıyor. 2 telefonun işlemci noktasında birleştiği nokta, 5G takviyesine sahip oldukları. Böylelikle ülkemizde 5G kullanıma sunulduğunda bu telefonlarla 5G suratında internete erişebileceksiniz.

İşlemcilerin ayrıntılarına gelecek olursak, Xiaomi 11T’de yer alan Dimensity 1200 işlemci, 6nm fabrikasyon sürecine dayanıyor ve MediaTek’in selef işlemcisi Dimensity 1000+’a kıyasla yüzde 20 daha süratli çekirdekler içeriyor. İşlemcinin prime çekirdeği 3.0 GHz frekansında çalışırken, ona yardımcı performans odaklı 3 Cortex-A78 çekirdeği de 2.6 GHz frekansında güç üretiyor. 4 adet Cortex-A55 verimlilik odaklı çekirdeklerinin ise 2.0 GHz frekansında çalıştığı Dimensity 1200, içeriğinde Mali-G77 MC9 grafik ünitesini de taşıyor. Şu anda piyasadaki en âlâ amiral gemisi işlemcilerinden biri olan Dimensity 1200’ün test sonucundan da bahsedecek olursak, Geekbench’te aldığımız bedel 841 puan tek çekirdek, 3121 puan çoklu çekirdek skoru olarak karşımıza çıkıyor. Bilhassa bu işlemcinin 3.0 GHz frekansında çalışan tek çekirdeğinin epeyce yüksek puan ürettiğinin altını çizelim.

Xiaomi 11T’nin başka teknik özelliklerine baktığımızda, telefonda 8 GB RAM ve 128 GB depolama alanının kullanıldığını görüyoruz. Xiaomi 11T performans açısından RAM konusunda eli geniş bir telefon olurken, depolama alanında da çok kâfi bir kapasite sunuyor. Bu ortada 11T’nin genel performansının da AnTuTu Benchmark testinde 532 bin 357 puan olduğunu söyleyelim ve 11T Pro’ya geçelim.

Xiaomi 11T Pro’da ise az evvel de söylediğimiz üzere Snapdragon 888 işlemci kullanılıyor. Qualcomm’un yeni tanıttığı ve 2022 yılında çıkacak amiral gemisi telefonlarda göreceğimiz (bunlardan biri de Xiaomi 12 modeli) Snapdragon 8 Gen 1’in selefi pozisyonunda olan Snapdragon 888, pek çok kişinin de bildiği üzere üst düzey performans ve yeteneklere sahip bir işlemci.

5nm fabrikasyon sürecine sahip olan Snapdragon 888, böylelikle 11T Pro’nun pil verimliliğine de dayanak sağlarken, performans manasında ise güçlü Kyro 680 çekirdeklerine güveniyor. Adreno 660 grafik ünitesini içeren işlemciye 8 GB RAM eşlik ediyor ve bu takımda 256 GB dahili hafıza da yer alıyor. Bunlar sonucunda bir amiral gemisi telefondan beklenebilecek düzeyde altyapı ve performansı sağlayabilen Xiaomi 11T Pro, yaptığımız Geekbench testinden tek çekirdekte 811 puan, çoklu çekirdekte ise 3380 puan sonuçlar alırken, AnTuTu Benchmark testine geldiğimizde ise tam 699 bin 591 üzere epey yüksek bir skorla bizleri karşılaştırıyor.

Uygulama kullanımı ve oyun performansıyla kıymetlendirecek olursak her 2 telefon da ziyadesiyle başarılı bir grafik çiziyor. PUBG, Asphalt 9 Legends, Call of Duty Mobile üzere taşınabilir platformda tanınan ve yüksek performans isteyen oyunları çok rahat çekilde çalıştırabilen Xiaomi 11T ve 11T Pro, böylelikle hem genel kullanım hem oyun noktasında performans beklentilerine yanıt veriyor. Pekala, telefonların pil performansları nasıl?

Xiaomi 11T ve Xiaomi 11T Pro Pil Ömrü

Hem Xiaomi 11T hem Xiaomi 11T Pro, 5000 mAh kapasitesinde batarya içeriyor. Bu ziyadesiyle geniş bir kapasite ve her 2 telefon için de günlük kullanım için ziyadesiyle uygun. Hatta klasik kullanımla 2 telefonla da 2’inci günü çıkartabiliyorsunuz.

Ayrıntılara geldiğimizde Xiaomi 11T ile 29 saate kadar konuşma mühleti, 15 saate kadar internette dolaşma ve 23 saate kadar da görüntü izleme tecrübesi elde edebileceğinizi söyleyebiliriz. Xiaomi 11T Pro’da ise bu mühletler biraz daha ölçülü çıktı ki bu da kestirim edilebileceği üzere işlemci farkından kaynaklanıyor. 11T Pro ile 22 saate kadar konuşma, 13 saate kadar internette dolaşma ve 15 saate kadar da görüntü izleme müddeti elde edilebiliyor. Bu mühletler de yeniden çok kâfi.

Telefonların pil konusunda bir öbür öne çıkan özelliği ise ziyadesiyle süratli şarj olabilmeleri. Xiaomi 11T Pro, kutusu içinde tam 120W’lık şarj adaptörü bulunduruyor. Bu adaptör ile şarj ettiğimizde yalnızca 17 dakika içinde tam kapasite şarj olabilen 11T Pro, 10 dakika içinde ise bataryayı sıfırdan yüzde 72’ye kadar doldurabiliyor. Pekala, bu 10 dakikalık şarj ile ne yapabilirsiniz? 11 saat arama, 7 saat görüntü oynama, 5 saat internette gezinme ve 2 saat kadar Full HD görüntü kaydetmeniz mümkün.

Xiaomi 11T’ye geldiğimizde ise, onun da kutusundan 67 watt gücünde şarj adaptörü çıktığını ve bununla da sahip olduğu 5000 mAh kapasiteli bataryayı 36 dakika içinde tam kapasite doldurabildiğini söyleyebiliriz. Bu da tekrar ziyadesiyle kısa bir müddet.

Xiaomi 11T ve Xiaomi 11T Pro Kameraları

Xiaomi, etkileyici ve yenilikçi kamera teknolojileri geliştirmeye devam ediyor. Hatırlarsanız Xiaomi, Mi Note 10 modelini dünyanın birinci 108 MP kameralı akıllı telefonu olarak tanıtmıştı. Kamera konusunda her modelde üzerine koyan ve kullanım yelpazesini çeşitlendiren Xiaomi, 11T ve 11T Pro’da da kullanımı çok keyifli kameralara yer vermiş.

Xiaomi 11T ve Xiaomi 11T Pro’nun kameraları neredeyse tüm özellikleriyle birebir. Ortadaki tek fark görüntü noktasında çıkıyor. Xiaomi 11T, 4K görüntü kaydı ve 120 kareye kadar Full HD görüntü kaydı yapabilirken, Xiaomi 11T Pro’da 8K görüntü kaydı, 60 kare 4K görüntü çekimi ve 960 kareye kadar 1080p ağır çekim imkanı mevcut. Ortadaki tek fark bu. Pekala, öbür özellikleri neler?

Xiaomi 11T ve 11T Pro 108 MP ana kameraya sahip 3’lü kamera bloğundan oluşuyor. Tasarım açısından da telefonun gerisinde epeyce şık görünecek biçimde yerleştirilen bu kamera bloğunda öbür 2 kamera 8 MP ultra geniş açılı kamera ile 5 MP telemakro kamera oluyor.

Bu kameralardan 108 MP ana kameramız, 0.7 mikrometre lens ile 26 mm’lik geniş açılı çekimler yapabiliyor ve faz algılamalı otofokus içeriyor. 108 MP’lik bu kamera ile yaptığımız çekimler ziyadesiyle göze beğenilen gelen karelerden oluşurken, varlıklı ayrıntılar da karelerde dikkati çekiyor. Bu noktada doğal ki renk ve kontrast oranlarının optimize edilmesini sağlayan güçlü AI yeteneklerinin de devreye girdiğini söylemeliyiz. Böylelikle rastgele bir şartta hoş fotoğraflar çekebiliyorsunuz.

120 derecelik geniş açılı kamera da yeniden hoş görüntü çekimlerinde bulunabiliyor. Bu son derece geniş kamera, f/2.2 diyafram açıklığına sahip Sony IMX355 sensörü kullanıyor. Bu kamera ile şaşırtan derecede detaylı fotoğraflar çekebilen 11T ve 11T Pro, gürültü oranı epeyce düşük ve dinamik aralığın ziyadesiyle düzgün düzeyde olduğu fotoğraflar çekebiliyor.

Makro kamera geldiğimizde de birinci olarak kamera arayüzünden Üstün Makro modunu açmanız gerektiğini söyleyebiliriz. 5MP çözünürlüğündeki bu telemakro kameradan hem makro çekimlerinde hem de 2x optik, 10x dijital zumlu fotoğraf çekimlerinde yararlanabiliyorsunuz. Her 2 şartta da sonuçlar tesirli.

Telefonlarda kuşkusuz Gece Modu da var. Böylelikle düşük ışık şartlarında hoş sonuçlara imza atabilen Xiaomi 11T ve 11T Pro, ön kamerada da 16 MP’lik selfie lensi bulunduruyor. Yeniden tıpkı art kamerada olduğu üzere ön kameraya yapacağınız çekimlerde de AI, yani yapay zeka özelliğinden yararlanabiliyor ve HDR modunu açabiliyorsunuz. Tekrar portre modu da çok kullanmayı seveceğiniz bir öteki seçenek olacak.

Sonuç

Evet, sonuç olarak kıymetlendirecek olursak, Xiaomi, 11T ve 11T Pro modelleriyle sahiden de ortaya hoş sonuçlar çıkarmış. 11T Pro için güncellenmiş Dolby Vision ekran, 120W üzere son derece süratli formda şarj olabilen 5000 mAh kapasitesindeki bataryası ve Snapdragon 888 işlemcisi ile farkını ortaya koyduğunu söyleyebilecekken, Xiaomi 11T içinse kullanıcılara benzeri özellikleri daha bütçeye uygun biçimde sunmasıyla avantaj elde ettiğini söyleyebiliriz. Her ikisi de dizayndan performansına kadar kendinden ziyadesiyle şad bırakacak telefonlar olmuş. Şayet üst düzey akıllı telefonlar arıyorsanız bu 2 modele de bakmanızı tavsiye ederiz.

CHIP Online Notu: %90

+ Cazibeli tasarım
+ Eksiksiz AMOLED ekran
+ Yüksek performans
+ Süratli şarj
+ İstikrarlı GPU performansı
+ Arayüz
+ Kamera seçenekleri ve performansı
+ İstikrarlı stereo hoparlörler
+ 5G dayanağı

Xiaomi 11T Teknik Özellikleri

 • İşletim Sistemi: Android 11
 • İşlemci: MediaTek Dimensity 1200 5G
 • Çekirdek:  8
 • İşlemci Suratı: 3.0 GHz & 2.6 GHz & 2.0 GHz
 • Ekran Teknolojisi: AMOLED
 • Ekran Boyutu: 6.67 inç
 • Ekran Çözünürlüğü: 1080×2400 px
 • Bellek (RAM): 8 GB
 • Grafik İşlemci: Mali-G77 MC9
 • Dahili Depolama: 256 GB
 • Arttırılabilir Hafıza: Yok
 • Ön Kamera: 16 MP
 • Art Kamera: 108 MP & 8 MP & 5 MP
 • Batarya: 5000 mAh
 • Parmak İzi Okuyucu: Var
 • Yüz Tanıma: Var
 • Wi-Fi: 802.11 bgnac6
 • Bluetooth: 5.2
 • GPS: Var
 • LTE: Var
 • NFC: Var
 • FM Radyo: Yok
 • Boyutlar: 164 x 76 x 8.8 mm
 • Tartı: 203 gr.

Xiaomi 11T Pro Teknik Özellikleri

 • İşletim Sistemi: Android 11
 • İşlemci: Qualcomm Snapdragon 888 5G
 • Çekirdek:  8
 • İşlemci Suratı: 2.84 GHz & 2.42 GHz & 1.80 GHz
 • Ekran Teknolojisi: AMOLED
 • Ekran Boyutu: 6.67 inç
 • Ekran Çözünürlüğü: 1080×2400 px
 • Bellek (RAM): 8 GB
 • Grafik İşlemci: Adreno 660
 • Dahili Depolama: 128 GB
 • Arttırılabilir Hafıza: Yok
 • Ön Kamera: 16 MP
 • Art Kamera: 108 MP & 8 MP & 5 MP
 • Batarya: 5000 mAh
 • Parmak İzi Okuyucu: Var
 • Yüz Tanıma: Var
 • Wi-Fi: 802.11 bgnac6
 • Bluetooth: 5.2
 • GPS: Var
 • LTE: Var
 • NFC: Var
 • FM Radyo: Yok
 • Boyutlar: 164 x 76 x 8.8 mm
 • Yük: 204 gr.

ADVERTORIAL

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu