Oyun

Xbox Series X’te sese kıymet verenlere uygun haber

Xbox Series X ve S konsollarına, ses alanında yeni bir yükseltme geldi. Bu noktada konsol sahipleri, oyun oynarken ses kurulumunun nasıl işlediğine dair bir önizleme menüsüyle karşılaştı. Bu noktada sesinizi ayarlarken çalışma işleyişine dair bilgi sahibi olabileceksiniz.

Xbox Insider‘lar artık kullanıcıların olağan stereo, 5.1 ve konut sineması için Dolby Atmos dahil çeşitli seçenekler ortasında gezinmelerini sağlayan ses suram ekranının önizlemesini yapabiliyor. Kulurumda hangi hoparlörün faal olduğunu göstermek için bir animasyonla ses deseni oynayarak gerekli ayarlamaları yapmanıza imkan tanıyor.

Xbox Series X, ses önizlemesini sundu

Her ses heyetimi ortasındaki farkı belirlemede özellik ehemmiyet arz ediyor. Buna ek olarak hoparlörlerinizin yanlışsız pozisyona yerleştirildiği konusunda da kesin bir yargıya sahip olabilirsiniz. Bu iki noktada da ne kadar kullanışlı olduğunu bizlere gösteriyor.

Bu seçeneklerin kimilerinden yararlanmak için uyumlu bir alıcıya gereksiniminiz var. Bu noktada örneğin DTS: X‘i destekleyen bir kurulumunuz yoksa mesken sinema sistemi için bunun çalışmasını beklememeniz gerekiyor. Zira çalışması için bu heyetime gereksiniminiz var.

Bu gördüğümüz, Xbox Series X ve S için birinci ses yükseltmesi değil. Microsoft kısa müddet evvel kulaklık bağladığınızda TV hoparlörlerini otomatik olarak kapatan bir özellik sundu. Şirket ayrıyeten şu anda üç çeşit uzamsal sesi destekliyor. Bunlar; Windows Sonic, Dolby Atmos ve DTS: X olarak karşımıza çıkıyor.

Microsoft‘un oyunlarda ses kalitesine ehemmiyet verenler için bu alanda yenilik yapması kullanıcıları keyifli ediyor. Ses, görüntü oyunlarında ekseriyetle daha kaliteli görseller ve yüksek kare suratları nedeniyle çoklukla göz arkası kalıyor. Yeniden de bu öge, sizleri rekabetçi bir oyun oynarken içerisine çekebilecek bir durum. Bu yüzden birtakım oyuncular için büyük değere sahip.

Sesi ciddiye alan tek taraf Microsoft olmadı. Sony‘nin PS5 3D sesi, Uncharted: Legacy of Thieves Collection üzere oyunlarda da tesirli bir performans veriyor.

Sizler Xbox Series X ve S konsolları hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi SDN Forum‘da belirtmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu