Oyun

Lois Wain’in Renkli Dünyası konusu ve oyuncuları: 31 Aralık’ta Sinemalarda

Louis Wain’in Renkli Dünyası, önümüzdeki günlerde izleyiciyle buluşacak. Heyecanla beklenen üretim, 31 Aralık 2021’de sinemalarda gösterimde olacak.

Louis Wain’in Renkli Dünyası Konusu

Ressamın çalkantılarla dolu hayatının gerçek öyküsünde Benedict Cumberbatch’e, Altın Küre ve Emmy ödüllerinin sahibi, yetenekli oyuncu Claire Foy (THE CROWN) eşlik ediyor. Sinemada birebir vakitte Oscar ödüllü direktör Taika Waititi ve ünlü müzisyen Nick Cave’in de sürpriz rolleri var.

Louis Wain’in Renkli Dünyası Fragman

Kedilerin Ressamı Louis Wain Kimdir?

Pekala, çağının en yetenekli ressamları ortasında gösterilen, günümüzde yapıtlarıyla hala tanınan kültüre ilham vermeye devam eden dahi sanatçı Louis Wain’ın hayatı hakkında neler biliyoruz?

Vincent Van Gogh ile birebir periyotta yaşayan Louis Wain, iki elini kullanarak fotoğraf yapan dahi bir sanatçı ve birebir vakitte hasta eşi için her şeyi yapmaya hazır ince ruhlu bir adamdı. 

Tavşan dudaklı doğan Louis Wain, tabiplerin tavsiyesi yüzünden 10 yaşına kadar okula gönderilmeyip, eğitim verilmemiştir.

Louis Wain 23 yaşındayken kız kardeşlerine mürebbiyelik yapan Emily Richardson’a aşık olup evlenir. Evlendiklerinde Richardson kendisinden 10 yaş büyük olduğu için etraflarında bu olay skandal olarak karşılanır.

Louis Wain’in beş kız kardeşi ise hayatları boyunca evlenmez.

Louis Wain’in bilinen 72 yapıtı ve insani özelliklere sahip kedi çizimlerinin olduğu 23 adet basılı kitabı bulunuyor.

Louis Wain iki elini de tıpkı anda kullanarak çizim yapabilme yetisine sahip ender sanatkarlardan. Tıpkı özelliğe Leonardo Da Vinci de sahipti.

Louis ve Emily’nin evliliklerinin akabinde 3 sene sonra Emily göğüs kanseri olduğu için hayatını kaybeder. 

Louis Wain’in hayatındaki en büyük dönüm noktalarından biri; Emily’nin ölmeden evvel dışarıda bulup sahiplendikleri ve Peter ismini verdikleri kedi olur.

Louis Wain, Emily’nin son vakitlerini keyifli geçirmesini sağlayan Peter’ı sayısız yapıtında resmeder. 

Fotoğrafları ve çizimlerinin ünü ülke sonlarını aşsa da, Wain hayatı boyunca maddi zorluklar yaşar.

Annesine ve 5 kız kardeşine her daim bakıp ilgilenen Louis Wain, giriştiği işlerin birçoklarından ziyanlı çıktı. Wain yaptığı birçok fotoğrafın telif hakkını alamadı. 

Her şeye karşın, Louis Wain sanat ve bilimi ortak noktada buluşturabilen, eşsiz bir mucitti. Hayatının aşkı Emily ile olan anılarını yitirmemesini sağlayan ve onları geleceğe bağlayan gücün elektrikten geldiğine inanıyordu.

Louis Wain, yaşadığı periyotta evcil hayvan kategorisine girmeyen kedilerin birçok insanın sempatilerini kazanmasını sağladı.

Kedileri ülke çapında popülerleştiren Wain, 1898-1911 yılları ortasında Ulusal Kedi Kulübü’nün başkanlığını yürüttü.

Wain’in hayatının son yıllarını geçirdiği Bethlem Royal Hastanesi’nin müzesinde sanatkarın gururuna yapıtları sergileniyor.

Louis Wain hayranları ortasında “Zaman Makinesi”, “Görünmez Adam” üzere ünlü yapıtlara imza atan müellif H.G. Wells de yer alıyordu. Sinemada H.G. Wells’i canlandıran müzikçi Nick Cave gerçek hayatta da sıkı bir Louis Wain hayranı olup, özgün yapıtlarını ofisinde sergiliyor.

En son Marvel serisinde Spider-Man: No Way Home’da izleyeceğimiz, Netflix’in Power of the Dog sinemasındaki performansıyla Oscar alabileceği konuşulan, Oscar adayı Benedict Cumberbatch’e, Altın Küre ve Emmy ödüllerinin sahibi, yetenekli oyuncu Claire Foy (The Crown, First Man) eşlik ediyor.

Oyuncular

Oscar ödüllü direktör Taika Waititi ve ünlü müzisyen Nick Cave’in sürpriz rollerinin de olduğu sinemada, seslendirmen olarak Oscar ödüllü oyuncu Olivia Colman’ı duyuyoruz.

Üretiminde Amazon Studios’un bulunduğu, merakla ve heyecanla beklenen LOUIS WAIN’İN RENKLİ DÜNYASI (The Electrical Life Of Louis Wain) 31 Aralık’ta sinemalarda!

  • Netflix Ocak 2022 takvimi
  • En tanınan Netflix sinemaları listesi
  • En Düzgün Sinemalar: Top 250

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu