DonanımTeknoloji

Windows 11: Microsoft’un en son işletim sistemini cihazınıza nasıl indireceğiniz aşağıda açıklanmıştır

İster yeni bir dizüstü bilgisayar satın alın, ister eski bir cihazı güncellemek isteyin, Windows 11 Kurulum Yardımcısı, Microsoft’un yeni işletim sistemi için sırayı atlamanıza yardımcı olabilir.

Windows 11  , Microsoft’un yeni işletim sistemini 5 Ekim’de piyasaya sürmesinden bu yana uygun cihazları piyasaya  sürüyor . Herkes  Windows 10 kullanarak  yapabilirsiniz  ücretsiz yükseltme  onlar uyumlu bir bilgisayar varsa, ancak birçok insan hala fırsat bekliyor. 

Microsoft, işletim sistemini aşamalı olarak kullanıma sunmaktadır, bu nedenle sisteminiz henüz yükseltme yapmanızı istemeyebilir – aslında, bilgisayarınıza güncellemeleri kontrol etmesini söyleseniz bile onu bulamayabilirsiniz. Microsoft’tan bir Ağustos blog gönderisi , şirketin “tüm uygun cihazlara 2022’nin ortasına kadar Windows 11’e ücretsiz yükseltme sunulmasını” beklediğini söyledi. Bir yarım yıl daha beklemek istemiyor musunuz? Windows 11 Kurulum Yardımcısının nasıl Windows 11 kısayolunuz olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Aceleniz yoksa, Windows 11 güncellemesi önümüzdeki aylarda Microsoft verilerinin bu cihaz için yükseltmenin hazır olduğunu gösterdiği bir noktada cihazınıza aktarılacaktır. Yeni işletim sistemi size sunulduğunda, cihazınız uyumlu olduğu ve  gereken minimum gereksinimleri karşıladığı sürece yükseltme işlemi normal bir Windows 10 güncellemesine benzer olacaktır  . (Ayrıca, olmasa bile Microsoft bir geçici çözüm sunacaktır , ancak bu durumda Windows 11 kurulumunuz şirket tarafından desteklenmeyecektir.)

Ancak yine de Windows 11’i manuel olarak indirme ve onun widget’lar , ek yerleşimler, sanal masaüstleri ve yeni Microsoft Store gibi yeni özelliklerine göz atma seçeneğiniz var . Aşağıda nasıl olduğunu anlatacağız. İndirmeden önce, Microsoft’un yeni yazılımı hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

Mevcut Windows 10 bilgisayarınızın Windows 11’e ücretsiz yükseltmeye uygun olup olmadığını görmek için birkaç farklı şekilde kontrol edebilirsiniz . Ve yeni bir bilgisayar satın alırsanız , o bilgisayar da ücretsiz yükseltme için uygun olacaktır. 

Henüz Windows 10’a güncellemediyseniz endişelenmeyin – Windows 10’u ücretsiz indirmenin hala işe yarayan bir hilesi var . Şimdi, makinenizi Windows 11 yükseltmesine hazırlayabilmeniz için geçiş yapmanın tam zamanı. Bu numara, eski bir makineyi manuel olarak Windows 11’e yükseltmek istiyorsanız, kullandığınız numarayla aynı olacaktır, ancak Microsoft, aynı güncellemeler için uygun olmayabileceğinden bunu yapmayı teşvik etmemektedir. 

Windows 11 Kurulum Yardımcısı: Windows 11 beklemeden nasıl indirilir

Bazı kullanıcılar, Windows 11’i, Windows’un herhangi bir yeni sürümünü edindiğiniz şekilde indirebilir. İşte adresi  Ayarlar> Güncelleme ve Güvenlik> Windows Update  ve tıklama  Güncellemeleri kontrol . Varsa, Windows 11’e Özellik güncellemesi görürsünüz  . İndir ve yükle ‘yi tıklayın  . 

Yine, Windows 11’in kullanıma sunulmasının yavaş olacağını unutmayın; cihazınızda kullanıma sunulması aylar alabilir. Yükseltmeyi önce yeni bilgisayarlar alacak ve cihaz yaşına ve donanımına bağlı olarak tüm uyumlu cihazların 2022’nin ortalarında alması bekleniyor. 

Yükseltme henüz sizin için mevcut değilse ancak şimdi yükseltmek istiyorsanız, birkaç seçeneğiniz vardır. En iyi ve en basit seçenek Windows 11 Kurulum Asistanını indirmek olacaktır .  Donanımınızın uyumlu olduğundan emin olmak için İndirmeden sonra Çalıştır’ı seçin . Ardından , lisans koşullarını kabul etmek ve yüklemeye başlamak için Kabul Et ve Yükle’yi seçin . Programın yüklenmesi bittiğinde, bilgisayarınızı yeniden başlatmanız istenecektir. Kurulumu tamamlama sürecinde PC’niz birkaç kez yeniden başlayabilir, bu yüzden telaşlanmayın. Her şey bitene kadar bilgisayarınızı açık tutun.

Windows 11 Kurulum Yardımcısı’nı kullanamıyorsanız, birkaç yedekleme seçeneğiniz vardır, ancak bunların daha karmaşık olduğu konusunda uyarılmalıdır. Güncellemenin cihazınıza gelmesini beklemenizi ciddi olarak tavsiye ediyoruz. Devam etmek istediğinizden eminseniz, Windows 11 yükleme medyası veya bir ISO dosyası oluşturabilirsiniz. Microsoft’un indirme Windows 11 sayfası bu adımları daha ayrıntılı olarak içerir.

Windows 11’de neler var

Windows 11, pastel renkler, yuvarlatılmış köşeler, yeni bir başlangıç ​​sesi ve genel olarak daha Mac benzeri bir görünüme sahip modern ve yeni bir tasarıma sahiptir. Windows Başlat menüsü yanındaki merkezde düzenlenmiş uygulama simgelerinin, orta ekranın sol alt kısmından taşındı. Size bir bakışta bilgi verebilecek widget’lar ve daha kolay sanal masaüstü oluşturma gibi birçok yeni masaüstü aracı bulacaksınız . Ve Android uygulamaları Windows’a entegre edilecek ve Microsoft Store’dan yüklenebilecek – ancak bu özellik hemen kullanılamayacak . ( En iyi Windows 11 özelliklerinin tümüne ve bunların nasıl kullanılacağına göz atın .) 

Güncelleme, Windows 10’un 2015’te piyasaya sürülmesinden bu yana Microsoft’un işletim sisteminde yapılan ilk büyük değişikliği işaret ediyor   . Geçen yıl Windows’un büyük bir yeniden tasarımı hakkında söylentiler dolaşıyor. 25 Mayıs’ta düzenlenen Microsoft Build geliştiricileri konferansında  CEO Satya Nadella,  Microsoft’un “son on yılın en önemli Windows güncellemelerinden birini” planladığını söyledi ve 1,3 milyar işletim sistemi kullanıcısı için ufukta büyük bir değişikliğin olduğunu doğruladı. 2021. Ve Haziran ortasında Microsoft , Windows 11’in sızdırılmış görüntüleri  yayıldıkça  2025’te  Windows 10 desteğini sonlandıracağını sessizce duyurdu  .

Daha fazla bilgi için Windows 11’de görmek isteyip de göremediğimiz her şeye ve Windows 10 ile Windows 11 arasındaki tüm büyük farklara göz atın . 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu