BilimTeknoloji

HİSAR O+ Hava Savunma Füze Sistemi kullanıma hazır

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı projesi olarak ASELSAN-ROKETSAN iş birliğinde yerli ve ulusal olarak geliştirilen HİSAR O+ Hava Savunma Füze Sistemi kullanıma hazır hale getirildi.

Başkanlıktan yapılan yazılı açıklamaya nazaran, sistemin harp başlığı TÜBİTAK SAGE tarafından üretildi. Sistem, 360 derece aktifliğe sahip, en az 9 amaca birebir anda angajman ve ateşleme yapabiliyor. HİSAR O+ sisteminin tedbire menzili 25 kilometreyi buluyor.

Her türlü hava şartında çalışma yeteneğine sahip HİSAR, savaş uçakları, helikopter, havadan karaya füzeler, seyir füzeleri ve silahlı/silahsız insansız hava araçlarına (İHA/SİHA) karşı tesirli oluyor.

HİSAR O+ sistemi, dağıtık ve esnek mimari yeteneğiyle nokta ve bölge hava savunma misyonları icra edecek.

Sistemin batarya ve tabur yapılarında teşkilatlanma altyapısı bulunuyor. Sistem, atış denetim merkezi, füze fırlatma sistemi, orta irtifa hava savunma radarı, elektro optik sistem ve kızılötesi arayıcı başlıklı füze ögelerinden oluşuyor.

HİSAR O+ Hava Savunma Füze Sistemi, envantere girişi öncesi son kabul atışında yüksek irtifadaki yüksek süratli maksadı imha etmeyi başardı. HİSAR O+ böylelikle kabul faaliyetlerini tamamlamış ve bütün ögeleriyle ve tam kapasite vazifeye hazır hale gelmiş oldu.

HİSAR hava savunma füze sistemlerinde birinci olarak HİSAR A+ teslim edilmişti. Test atışları süren uzun menzilli hava savunma sistemi SİPER’in ise 2023’te kullanıma hazır hale getirilmesi planlanıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu