İnternet

UltraRAM, Farklı RAM ve Başka Depolama Gereksinimini Birleştirmeye Aday!

Araştırmacılar, gelecek vadeden yeni bir bellek teknolojisi olan UltraRAM‘in seri üretiminin önünü açacak gelişmeleri anlatan bir makale yayınladılar. İngiltere’deki Lancaster Üniversitesi bilim insanları tarafından yazılan rapor, UltraRAM’dan “süratli, ultra düşük güçlü elektron depolaması elde etme potansiyeline sahip kalıcı bir bellek” olarak bahsediyor.

UltraRAM, klâsik bilgi depolama belleğinin süreksiz olmama özelliğini, RAM’in suratı ve dayanıklılığıyla birleştiriyor ve bu da gelecekte üniversal bir bellek olarak kullanılabileceği manasına geliyor.

Başka RAM ve data depolama muhtaçlığını ortadan kaldıran bir bellek teknolojisi geliştirmek için yıllar içerisinde birkaç teşebbüs gerçekleştirildi. Ne dirençli RAM, ne manyeto dirençli RAM ne de faz değişimli bellek beklentileri karşılayamadı. Ve bir ölçü karşılaştırılabilir bir tahlil olan Intel’in Optane belleği de geçtiğimiz yıl tüketici bilgisayarlarından çekildi.

Lakin UltraRAM için birinci işaretler performans açısından umut verici gözüküyor. Raporda argüman edilene nazaran, bellek teknolojisinin en az 1.000 yıllık bilgi depolama mühletleri ve “DRAM ve flash’tan daha düşük büyüklük sıraları olan anahtarlama gücü” sunuyor.

Makalede belirtilene nazaran “Süratli ve süreksiz olmayan, yüksek dayanıklılığa ve düşük güçlü mantık durumu geçişine sahip bir bellek, yani üniversal bellek olarak isimlendirilen bir bellek, bu türlü bir aygıtın gerektireceği görünüşte çelişkili fizikî özellikler nedeniyle uzun müddettir ulaşılamaz olarak reddedildi.

Küçük yahut büyük ölçekli ticari üretimde ortaya çıkan bellek eserleriyle değerli ilerleme kaydedildi, lakin klasik belleklerde olduğu üzere, mantıksal durum kararlılığı ve anahtarlama gücü ortasındaki değişim devam ediyor. UltraRAM, üç bariyerli bir rezonans tünelleme (TBRT) yapısı oluşturmak için InAs kuantum kuyularından (QW’ler) ve AlSb bariyerlerinden yararlanarak bu paradigmayı kırıyor.

Teknoloji içrek (ezoterik) olsa da; RAM ve depolama belleğinin özelliklerini birleştirme yeteneği, sunucular ve PC’lerden oyun konsollarına ve daha fazlasına kadar çeşitli kullanım durumlarında performans avantajları sağlayabileceğinden ötürü kıymet taşıyor.

Makalenin muharrirleri, üretim sürecini daha da düzgünleştirmek ve UltraRAM’ın piyasaya rekabetçi bir fiyat noktasında girme mümkünlüğünü artıracak ve süratli ve yaygın bir halde benimsenmesini teşvik edecek çeşitli iyileştirmeler yapmak için çalışmaların halihazırda devam ettiğini söylüyor…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu