İnternet

Canlı Yayın Kraliçesi Viya Her Şeyi Satabiliyordu; Artık Rekor Ceza Aldı!

Eylül ayında cümbüş bölümü için vergi düzenlemesini ağırlaştıran Çinli yetkililer, 20 Aralık 2021’de Çin’in en tanınan influencerlarından Viya’ya (Huang Wei), 210 milyon dolarlık rekor ceza verdi. Cezanın sebebi ise vergi kaçakçılığı…

“Canlı Yayın Kraliçesi”

Çin’in popüler influencerlarından 36 yaşındaki Viya, çevrimiçi alışverişin de artması ile süratle ünlendi. O denli ki “Canlı yayın kraliçesi” lakabı ile tanınmaya başladı. Çabucak her şeyi satma yeteneği ile bilinen Viya’nın 120 milyondan fazla takipçisi vardı. 2020’de 40 milyon Çin Yuanı(6 milyon dolar) roket fırlatma hizmeti de dahil olmak üzere çabucak hemen her şeyi satabiliyordu.

210 milyon dolarlık para cezası, tüketicileri kozmetik, giysi ve mesken aletleri üzere eserlere milyonlarca dolar harcamaya ikna etme konusunda rekabet eden Viya üzere pek çok çevrimiçi etkileyiciler için şimdiye kadarki en büyük ceza. Viya, Alibaba’nın Taobao pazarındaki en büyük yıldızlardan biriydi. Trafik çekiyor ve tüketimi artırıyor.

E-ticaret platformu Taobao’da tanınan bir alışveriş akışına konut sahipliği yapmasıyla tanınan Viya, vergi kaçakçılığı nedeniyle rekor (210 milyon dolar) para cezasına çarptırıldı.

Şahsî Gelirini Gizleyerek ve Yanlış Beyanlarda Bulunarak Vergi Kaçırdı

Eyalet Vergi Dairesi Pazartesi günü yaptığı açıklamada , Viya olarak da bilinen Huang Wei’nin 1.34 milyar yuan vergi, gecikme fiyatı ve para cezası ödemesine karar verildiğini söyledi. Açıklamada, 2019 ve 2020’de şahsî gelirini gizleyerek ve yanlış beyanlarda bulunarak toplam 643 milyon yuan vergiden kaçındığı belirtildi.

Karar sonrası ülkede birtakım çevrim için satış sitelerinin paylarında düşüş görüldü. 

Özür Diledi

Viya Pazartesi günü, yaklaşık 18 milyon takipçisi olan Weibo mikroblog hesabından özür diledi. Kendisini “derin suçlu” hissettiğini söyleyen influencer, vergi dairesi tarafından verilen cezayı “tamamen kabul edeceğini” söyledi. Ayrıyeten cezayı vaktinde ödemeyi de taahhüt etti.

Lakin özrüne karşın, Weibo (Çin’in Twitter versiyonu), Douyin (Çin’in TikTok versiyonu) ve Taobao hesaplarını çevrimdışına aldı.

Salgının başlangıcında Viya, Wuhan’da çaba eden işletmeler ve şahıslar için para toplamak maksadıyla canlı bir yayına konut sahipliği yapmış ve birkaç saat içinde yaklaşık 32 milyon dolar toplamayı başarmıştı.

Influencerlar Panik İçinde Bekliyor

Devlete ilişkin Çin Haber Servisi’ne (CNS) nazaran, hükümetin Eylül ayında cümbüş bölümünden devlet gelir tahsilatı düzenlemesini güçlendireceğini açıklamasının akabinde 1000’den fazla influencer panikle vergi ödemelerini yapmaya çalışıyor. CNS’ye nazaran, vergi mükelleflerinin ağır cezalardan kaçınmak için 2021’in sonuna kadar mühletleri var. Öteki iki yüksek profilli Çinli yayıncı – Cherie ve Sunny – vergi kaçakçılığı nedeniyle Eylül ayında toplu olarak 15 milyon dolar para cezasına çarptırılmıştı.

Pekin, cümbüş sanayisine yönelik nezareti ağırlaştırıyor. Çin’in internet düzenleyicisi Kasım ayında yaptığı açıklamada, Çin’deki ünlülerin servetlerini teşhir etmekten kaçınmaları ve “temel sosyalist değerlere” bağlı kalmaları gerektiğini söyledi. Kasım ayında Çin, “yasadışı ve etik olmayan” davranışlar nedeniyle alıntı yaptığı 88 ünlünün isimlerini içeren bir kara listeyi de açıkladı.

  • Influencer nedir?
  • Yeni periyot: Affiliate Marketing

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu