BilimTeknoloji

Ukrayna’da Bayraktar TB2 İHA üretimi başladı

Bugüne kadar Türkiye’de yerli ve ulusal imkanlarla üretilen Bayraktar TB2 İnsansız Hava Aracı’nın (İHA) yurt dışındaki birinci üretimi başladı. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Lideri Andriy Yermak, Ukrayna’da Bayraktar TB2 üretimine başlandığını açıkladı.

Baykar ile Ukrayna Silahlı Kuvvetleri ortasında yapılan mutabakat kapsamında bu sene birinci Bayraktar TB2 modelleri teslim edildi. Ukrayna birinci kez Ekim ayında Bayraktar TB2 kullandı. Sonrasında mutabakatın kapsamı genişletildi ve Ukrayna’ya ihraç edilen Bayraktar TB2’lerde Ukrayna menşeli Ivchenko Progress ve Motor Sich’in birlikte ürettiği AI-322F motoru kullanıldı. Şimdide de Yermak’ın açıklamalarına nazaran Ukrayna’da Bayraktar TB2 üretimi başladı.

Andriy Yermak, Focus’a verdiği röportajda şunları söyledi:

“Türkiye ile iş birliğimizi genişletiyoruz. Her şey birinci olarak Bayraktar TB2 tedariki ile başladı ve artık Ukrayna’da Bayraktar TB2 üretimine başladı. Bayraktar TB2’yi Türkiye’den temin ediyoruz lakin bu İHA’ların motorlarının Ukrayna’da üretildiğini belirtmekte yarar var.”

Bayraktar TB2 özellikleri

Bayraktar TB2, 27 saat boyunca havada kalabiliyor. 27030 feet irtifada uçuş gerçekleştiriyor. Operasyonlarda ise 18000 feet yükseklikte uçuyor. Üç yedekli aviyonik sistemleri ve sensör füzyon mimarisiyle büsbütün otonom taksi, kalkış, olağan seyir ve iniş kabiliyetine sahip.

Kanatlarında Roketsan tarafından üretilen 4 adet MAM-L ve MAM-C füzelerini taşıyor. Yüzde 93 yerlilik oranına sahip. Yararlı yük kapasitesi 150 kg, azamî kalkış tartısı ise 650 kg. Türk Silahlı Kuvvetleri için silahlandırılan sistem, keşif, daima havadan gözetleme, gaye tespiti ve imha imkânı sağlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu