İnternet

Çinliler “dijital savcı” geliştirdi: %97 doğrulukla suçlamalarda bulunabiliyor

Çinli bilim insanları, isimli hadisenin kelamlı açıklamalarına dayanarak %97 doğrulukla suçlama getirebilen bir yapay zeka (AI) sistemi geliştirdi. Kelam konusu teknolojinin Çin Bilimler Akademisi‘nin laboratuvarında oluşturulduğu bildiriliyor.

Bilim insanları, buluşlarının savcıların günlük iş yükünü azaltarak daha karmaşık davalara odaklanmalarına yardımcı olacağından eminler. Dijital savcının, Şanghay’daki Pudong Bölgesi Halk Savcılığında esasen test edildiğini belirtelim.

Yapay zekalı dijital savcı nasıl eğitildi?

Yapay zeka, 2015-2020 yılları ortasında kayıtlara geçmiş 17 binden fazla isimli hadiseden derlenen bilgilerle eğitildi. Dijital savcı, iddianame metnini hazırlarken sisteminin tanıdığı binlerce karakteristik özelliği göz önünde bulunduruyor.

Aktarılan bilgilere nazaran yapay zeka Şanghay’daki en yaygın sekiz kabahatle ilgili kovuşturma yapabiliyor. Listede kredi kartı dolandırıcılığı, kumar, tehlikeli araç kullanma, taammüden yaralama, misyonu engelleme, hırsızlık ve dolandırıcılık üzere kabahatler var.

Çin, 5 yıldır savcılık işlerinde yapay zeka kullanıyor

Geliştiricilere nazaran gelecekte dijital savcı daha ender görülen suçlamalarla ilgili soruşturma da başlatabilecek. Bu noktada Çin’in savcılık çalışmalarında yapay zeka teknolojisi kullanan dünyadaki birinci ülke olduğunu hatırlatmak gerekir.

Doğu Asya ülkesi, 2016 yılında ispatları, tutuklama şartlarını değerlendirebilen ve bir suça karışmış şüphelinin toplum için ne kadar tehlikeli olabileceğini belirleyebilen “Sistem 206” isimli bir teknoloji kullanmaya başladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu