BilimTeknoloji

ABD’den şok açıklama: Hadiselerin yüzde 73’ü Omicron çıktı

ABD’nin Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezi (CDC) ülkedeki Omicron varyantı hadise sayısı hakkında açıklamalar yaptı. Ülkedeki Omicron hadise sayısının açıklanandan çok daha fazla olduğu belirtildi.

ABD Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezinden yapılan açıklamaya nazaran ülkedeki yeni hadiselerin yüzde 73’ünde Omicron varyantı tespit edildi. Omicron’un oranının Delta ve öbür varyantları geçerek ülkedeki baskın varyant haline geldiği söz edildi.

Ülkede en çok New York bölgesi, Güneydoğu, Orta Batı ve Pasifik Kuzeybatı eyaletlerinde Omicron görülüyor. Bu bölgelerdeki Omicron oranı yüzde 90’a kadar ulaştı.

CDC Yöneticisi Dr. Rochelle Walensky, yeni sayıların öbür ülkelerde de görülen omicron varyantı artışını yansıttığını belirterek, “Bu sayılar şaşırtan değil.” dedi.

Dün Covid-19 nedeniyle 135 yeni mevt ve yaklaşık 70 bin yeni olay açıklandı. Ayrıyeten dün Omicron nedeniyle birinci mevt gerçekleşti. CDC bilgilerine nazaran, ABD’de geçen hafta 650 binden fazla omicron hadisesi tespit edildi.

Artan Omicron hadiseleri nedeniyle çok sayıda ülkeye seyahatler “en yüksek riskli seyahat” kategorisine eklendi. New York’taki Broadway gösterileri iptal edildi. Fakat hükümetin açıklamalarına nazaran yakın vakitte kapanmaya gidilmesi planlanmıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu