BilimTeknoloji

4 milyar yıllık Mars meteorunun sırrı çözüldü: Kızıl gezegendeki ilkel yaşama dair bir iz taşımıyor

Mars’tan koparak 13 bin yıl evvel gezegenimize düştüğü iddia edilen ve bir araştırma takımı tarafından yaklaşık 25 yıl evvel kızıl gezegenden ömür izleri taşıyor olabileceği belirtilen Allan Hills 84001 meteoruna dair sır perdesi ortadan kalktı. Yeni ispatlar, meteorun Mars’ta ilkel ömür olduğuna dair hiçbir ispat içermediğini gösterdi.

‘Organik unsurlar jeokimyasal süreçten ötürü oluştu’

27 Aralık 1984 tarihinde Antarktika’da bulunan Allan Hills 84001‘in 4 milyar yıl evvel Mars’ın Valles Marineris kanyonunda yüzeyinin altında oluştuğu düşünülüyor. Elde edilen bulgulara nazaran yaklaşık 17 milyon yıl evvel dev bir meteor çarpması sonucunda Mars’tan kopan meteor, 13 bin yıl evvel Antarktika’ya düşene kadar Güneş’in etrafında döndü.

Mars’tan gezegenimize gelen şimdiye kadar 227 tane meteor bulundu fakat ortalarında en bilineni Allan Hills 84001 oldu zira kızıl gezegendeki eski hayatın ispatını içerip içermediği konusunda üzerinde birçok araştırma gerçekleştirildi. Yapılan incelemeler sonunda 1996 yılında araştırmacılar, meteorun üzerinde yaşamsal belirti olarak gösterilebilecek bakteri fosilleri ve organik karbon izleri buldular.

ABD ve Almanya’dan bir araştırma takımı meteordaki organik moleküllerin kökenini ortaya çıkarmak için nano ölçekli görüntüleme, izotopik tahlil ve spektroskopi dahil çeşitli karmaşık numune hazırlama ve tahlil teknikleri kullandılar ve meteordaki organik görünen morfolojik yapıların biyotik kaynaklı olmadığı sonucuna vardılar.

Grup, Dünya’da olanlara benzeri su-kaya etkileşimlerinin ispatlarını buldu. Yapılan incelemelere nazaran meteor, Mars’tan ayrılmadan evvel iki farklı jeokimyasal süreçten geçti. Bunlardan birincisi, demir yahut magnezyum açısından varlıklı magmatik kayaçların su ile etkileşime girerek hidrojen üretmesiyle meydana gelen serpantinleşme süreciyken başkası, kayalar ile çözünmüş karbon dioksit içeren hafif asidik su ortasındaki etkileşimi içeren ve karbonat minerallerinin oluşumuyla sonuçlanan karbonatlaşma süreci olarak belirtiliyor.

Araştırmacılar, bu süreçlerin başka farklı mı yoksa birebir anda mı gerçekleştiğini bilmediklerini belirtirken tepkilerin karbondioksitin indirgenmesinden organik hususlar ürettiğini söylüyorlar.

Araştırma grubundan Andrew Steele: “Göktaşı minerallerinin kökenini tahlil etmek, hem Dünya tarihinin erken periyotlarında meydana gelen jeokimyasal süreçleri hem de Mars’ın yaşanabilirlik potansiyelini ortaya çıkarmak için bir pencere misyonu görebilir.” sözlerinde bulundu.

Mars’ta ömür arayışına dair de fikirlerini paylaşan Steele, bunun yalnızca ‘yalnız mıyız?’ sorusuna yanıt verme eforu olmadığını tıpkı vakitte erken Dünya ortamlarıyla da ilgili olduğunu ve ‘biz nereden geldik?’ sorusunu ele aldığını belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu