Donanım

Twitter, Substack İrtibatlarını İnançsız Olarak İşaretliyor

Perşembe günü, Twitter Substack kullanan bireylerin öykülerine tweet gömmelerini engelledi. Daha sonra Cuma sabahı erken saatlerde, Twitter Substack ilişkileri içeren tweetlerde etkileşimi engelledi.

Ardından kullanıcılar bu tweetleri beğenemedi yahut retweet edemedi, fakat alıntı retweet yapabildiler. Akabinde Cuma sabahı, Twitter bu kısıtlamaları resmi Substack hesabından gelen tweetlere de uyguladı.

Twitter Files’ı yazan gazeteci Matt Taibi bile bu durumdan şikâyetçi

CEO Elon Musk son vakitlerde Substack hakkında bir şey tweetlemedi ve yorumu istendiğinde, Twitter’ın basın e-postası Mart ayının ortasından beri yaptığı üzere otomatik olarak bir kaka emojisi ile cevap verdi.

Substack’in Notlar özelliği, bülten platformuna çok Twitter gibisi ögeler ekleyen bir özellik. Musk’ın Twitter Files’ı habere dönüştürmesi için özel olarak seçtiği bir gazeteci olan Matt Taibbi, Cuma günü belgisiz bir taraf tarafından kendisine “Twitter’ın yeni Substack Notlar özelliği konusunda rahatsız olduğunu ve bunu düşmanca bir rakip olarak gördüğünü” söylendiğini belirtti.

Ayrıca kendisine “makalelerimi Twitter yerine Substack’te yayınlama seçeneği verildiğini” de belirtti. Yani Taibi, artık Twitter kullanmayacağını belirtti.

Aralık ayında Musk, “rekabetçilerin acımasız reklamını” siyaset ihlali olarak nitelendirdi ve Instagram, Mastodon, Facebook ve başkalarına link paylaşımını engelledi. Lakin bu kısıtlamalar daha sonra kaldırıldı.

Şimdi Substack’in Twitter ile rekabet etmeye çalıştığını hissettiği için bunu geri getirmeye karar vermiş olabilir, lakin şimdilik en azından Substack kontağını tweetleyebileceğinizi belirtelim. Bunu takip etmeye çalışan herkes yalnızca içeriğe ulaşmak için ihtarın üzerine tıklamak zorunda kalacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu