BilimTeknoloji

Turkovac’ın Faz-3 sonuçları açıklandı

Türk bilim insanları tarafından geliştirilen inaktif koronavirüs aşısı Turkovac’ın Faz-3 sonuçları nihayet açıklandı. Aşının bariz bir yan tesiri olmadığı belirlendi. Turkovac, acil kullanım onayı almış ve hatırlatma dozu olarak uygulanmaya başlamıştı.

Covid-19 oranı yüzde 4,55

Turkovac’ın Faz-3 evresinde 1008 kişi üzerinde aktiflik tahlili yapıldı. Bu bireylerin yarısına Turkovac, öteki yarısına ise Çinli Sinovac aşısı uygulandı. Aktiflik tahlili yapılan 1008 bireyden 69 kişi Covid-19’a yakalandı. Bunların 23 tanesi Turkovac kolundaydı. Turkovac’ta Covid-19 oranı yüzde 4,55 olarak saptandı.

“En az Sinovac kadar etkili”

Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Tanrıöver, aşının etkiinliği ve yan tesirleri hakkında şunları söyledi:

“Hastaneye yatan sırf 3 hasta oldu. Bunlar da aşının koruyuculuk müddetinden evvel yakalananlardı. Güvenlik bilgilerimizi beklenen ve beklenmeyenler olanlar olarak farklı ayrı takip ediyoruz. TURKOVAC kolunda beklenen yan tesirlerin Coronavac’a nazaran biraz daha fazla olduğunu gördük. Yan tesirleri evrelendiriyoruz. Şahısta hasara, işlev kaybına uğratmış mı, bunlara bakıyoruz. Evre-3 tesiri bir bireyde oldu. O da bulantı, kusma hadisesi. Coronavac kolunda oldu. Aşı yerinde ağrı olduğunu söyleyebiliyoruz. İki aşıda da önemli diğer bir şey olmadı. TURKOVAC en az, Coronavac (Sinovac) kadar faal ve emniyetli bir aşıdır. Çalışmalarımız, araştırmalarımız sürüyor.”

Turkovac randevuları başladı

Turkovac aşısı yaptırmak isterseniz mhrs.gov.tr yahut Alo 182 sınırından aşı randevusu alabilirsiniz. Turkovac şu an için kent hastanelerinde uygulanıyor. İlerleyen periyotta 81 vilayette çok sayıda hastanede uygulanabilir olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu