BilimTeknoloji

2022 yılında gözlemlenebilecek astronomik olaylar

Meteor yağmurları ve farklı astronomik olaylar ile geçen 2021 yılını sonlandırarak yeni bir yıla giriş yapıyoruz. Quadrantid meteor yağmuru ile başlayan 2022 yılında, bizleri gözlemlenebilecek birçok astronomik olay bekliyor.

Dünya en süratli yörünge suratına ulaşacak

3 Ocak tarihine kadar sürecek Quadrantid meteor yağmurundan sonra, 4 Ocak’ta Dünya ile Güneş’in yılın en yakın pozisyonuna gelmesi bekleniyor. Perihelion (Günberi) ismini taşıyan bu olay ile bir arada Dünya ile Güneş, haziran ayındaki Günötesi pozisyonundan yaklaşık 4.8 miyon km daha yakın hale gelecek ve EarthSky’e nazaran, Dünya saniyede yaklaşık 19 mil olan en süratli yörünge suratına ulaşacak.

5 Ocak’ta gün batımından sonra güneybatı tarafında gözükecek Jüpiter, gözlemlenebilir olacakve Ay’dan sadece 4 derece açıyla ayrılacak. Bununla birlikte 29 Ocak’ta, Mars yakınlarında ve güneydoğu tarafında Venüs bizleri karşılayacak. NASA’nın Artemis misyonuna konut sahipliği yapacak Şubat ayında ise Ay’a insansız uçuş denemeleri başlayacak.

Toplam 12 Dolunay’a mesken sahipliği yapacak 2022 yılında, ayrıyeten Dünya ile Ay’ın en yakın pozisyona gelmesi ile iki Üstün Ay ortaya çıkacak.Bizlere yüzde 14 daha büyük ve yüzde 30 daha parlak gözükecek Muhteşem Ay ile birlikte güneş tutulmalarının dayaşanması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu