Donanım

Steam’den yeni Windows kararı: Bu Windows’larda artık çalışmayacak

Diğer birçok hizmet üzere, PC oyun devi Steam de yakında Windows 7, Windows 8 ve Windows 8.1 takviyesini sonlandıracak. Bu büyük karar, Steam istemcisini bu eski işletim sistemlerinde çalışamaz hale getirecek ve kullanıcılar, Windows’un güncellenmiş bir sürümünü kullanmıyorlarsa oyun kitaplıklarına erişimlerini kaybedecekler.

Destek, 1 Ocak 2024’te sonlandırılacak ve Valve, “bu tarihten sonra Steam İstemcisi artık Windows’un bu sürümlerinde çalışmayacak. Steam’i ve Steam üzerinden satın alınan oyunları yahut öteki eserleri çalıştırmaya devam etmek için kullanıcıların Windows’un daha yeni bir sürümüne güncelleme yapması gerekecek” diyor.

Bu değişiklik, şirket tarafından en son Steam beta güncellemesinde duyurulmuştu. Beta sürümleri artık Windows 7, 8 yahut 8.1 çalıştıran oyuncuları, takviye sona ermeden evvel daha yeni bir sürüme geçme yahut yükseltme önerisi içeren bir “Kullanım Sonu” bildirimiyle uyaracak. Bu ihtarın yakın gelecekte olağan Steam istemcisinde de görülmesi bekleniyor.

Steam, Windows 7 ve 8 takviyesini neden bitiriyor?

Valve, “Steam’deki en yeni özellikler, artık Windows’un eski sürümlerinde çalışmayan Google Chrome’un yerleşik bir sürümüne dayanıyor” diye ekleyerek bu değişikliğin ardındaki temel sebebi açıkladı.

Valve’ın kendi anket datalarına nazaran, takviyesi sona eren üç işletim sistemi, Steam’in kullanıcı tabanının %1,86’sı tarafından kullanılıyor. Platformdaki toplam etkin hesapların %96,37’sini oluşturan Windows kullanıcılarının büyük çoğunluğu, Windows 10 (%62,33) ve Windows 11 (%32,06) kullanıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu