Donanım

AMD Athlon 4000 serisi ufukta göründü

Intel’in Alder Lake serisi ile argümanlı Core işlemcilerin yanı sıra Pentium ve Celeron işlemcileri de piyasaya sürecek olması AMD’yi atılım yapmaya zorluyor. Uygun fiyatlı AMD Athlon serisi yine piyasaya çıkmaya hazırlanıyor. 

AMD Athlon 4000 serisi neler sunacak?

AMD’nin 2018 yılında yine hayata geçirdiği Athlon işlemci serisi uygun fiyata görece daha yeterli performans sunarak 3 kuşaktır uğraşına devam ediyor. Intel Alder Lake serisinin giriş düzeyi işlemcilerine karşı dördüncü kere piyasaya çıkacak. 

Aliexpress üzerinde satışa sunulan Athlon Gold Pro 4150GE işlemcisi dikkatleri üzerine çekti. 4 çekirdekli olan bu işlemci 3.3GHz taban suratına sahip ve 4MB Düzey 3 ön bellek barındırıyor. Şimdi tanıtılmayan bu işlemcinin ikinci el olduğu belirtilmiş. Muhtemelen mühendislik örnekleri satışa sunuldu.

Rastgele bir sızıntı da olmadığı için AMD Athlon 4000 serisinin neler sunacağı hakkında bir bilgi yok. AMD’nin Zen 2 tabanlı Ryzen 4000G APU’larını grafik ünitesini çıkararak ve daha yüksek frekanslarla Renoir-X olarak piyasaya süreceği bilgisi mevcut. Buradan yola çıkarak Athlon 4000 serisinin biraz daha hızlandırılmış işlemciler ve arttırılmış ön bellekler ile piyasaya sürüleceği düşünülüyor. 
 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu