Bilim

4.000 yıl evvel soyu tükenen mamutların etinden köfte yaptılar

Avustralya’daki bir şirket, mamut köftesi yapmak için bir mamutun DNA’sını kullandı. Vow isimli şirket, alışılmadık (ve soyu tükenmiş) hayvanlardan etler üreterek, bu “yetiştirilmiş” et alternatifleri sayesinde insanları iklim krizi sırasında artık sürdürülebilir olmayan klâsik et kaynaklarından uzaklaştırabileceklerini umuyor.

Vow, köfteyi oluşturmak için bir mamut kas proteininden alınan DNA dizisini kullandı. The Guardian’ın bildirdiğine nazaran, sekansta boşlukların olduğu yerlerde, mamutlardan alınan DNA kullanıldı. Bu, koyunlardan alınan miyoblast kök hücrelerinin içinde etin yetiştirilmesinden evvel yapıldı. Tüm süreç birkaç hafta sürdü ve köftenin yaratıcılarına nazaran “süresiz” olarak bunu yapmak mümkün.

Vow’un kurucu ortağı Tim Noakesmith, The Guardian ile yaptığı görüşmede, takımın mamutu “çeşitlilik kaybının ve iklim değişikliğinin bir sembolü olduğu için” seçtiğini, lakin rastgele bir maksat hayvandan badem büyüklüğünde bir biyopsi bulunduğu takdirde bu sürecin kullanılabileceğini belirtti.

Yani bu yol, elimizde gereğince kalıntı bulunmayan Dodo üzere hayvanlar için kullanılamayacak.

Ekip, Good Morning Britain’a “Bunun başarılması için kâfi genetik bilgi yok” dedi ve ekledi: “Dodo nuggetları aslında aklımıza gelen birinci fikirdi. Mamut köftesine döndük zira bu cins hakkında elimizde daha fazla bilgi var.

Vow’un Baş Bilim Sorumlusu James Ryall ise “T. Rex’in kolajen dizisi aslında epeyce yeterli bir halde tanımlandı” diyor ve devam ediyor: “Yani teorik olarak Tyrannosaurus Rex (DNA’sı) kullanarak kollajen bazlı bir besin desteği oluşturabilirsiniz.

Ekip, uzun vadede kültür etlerini klâsik olarak yetiştirilen etlerle rekabet edebilecek ve nihayetinde onların yerini alacak halde geliştirmeyi umuyor. Lakin başlangıçta, “şeflerin kullanacak kadar maceracı olduğu ve müşterilerin yüksek fiyat ödemeye hazır olduğu” kaliteli yemek restoranlarına odaklanıyorlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu