Mobil

Spotify’ın büyük masraf yaparak açtığı uygulaması kaptılıyor

Spotify, Spotify Live’ı kapatıyor. Şirketin Music Ally‘ye yaptığı açıklamada lisana getirilen mevzuya nazaran şirket, Spotify Live uygulamasını kapatma kararı almış.

Daha evvel Spotify Greenroom olarak bilinen bağımsız canlı ses uygulaması, Spotify’ın 2021 yılında Betty Labs’ı 62 milyon dolara satın almasıyla ortaya çıkmıştı. Mutabakat gerçekleştikten kısa bir mühlet sonra Spotify, teşebbüsün Locker Room uygulamasını Spotify Greenroom olarak yine markalaştırdı ve tecrübenin kapsamını spor dışındaki hususları da içerecek halde genişletti. Akabinde, neredeyse tam 1 yıl evvel, yayın devi bu platformu bir defa daha yine isimlendirdi ve kimi fonksiyonlarını ana Spotify uygulamasına entegre etti.

Şimdi ise bir Spotify sözcüsü Music Ally’ye verdiği demeçte, “Spotify kullanıcılarının canlı sesle nasıl etkileşim kurduğuna dair bir dizi deneme ve öğrenme sürecinin akabinde Spotify Live uygulamasını kapatma kararı aldık,” dedi: “Spotify ekosisteminde canlı hayran-yaratıcı etkileşimlerinin bir geleceği olduğuna inanıyoruz; lakin, öğrendiklerimize dayanarak, artık bağımsız bir uygulama olarak mantıklı değil. Sanatkarlar ve hayranlar ortasındaki canlı etkileşimleri kolaylaştırmak için ileriye dönük olarak keşfetmeye devam edeceğimiz ‘dinleme partileri’ üzere sanatçı odaklı kullanım durumlarında umut verici sonuçlar gördük.”

Spotify, şimdilik yorum taleplerine cevap vermiyor. Lakin şirket bu kapatma kararının teyidini paylaştı. Spotify 2021’de canlı ses ortamına geçtiğini birinci duyurduğunda, CEO Daniel Ek bu formatın her yerde bulunacağını öngörmüştü. Daniel Ek, “Tıpkı her büyük platformun kitlesinin birbiriyle bağlantı kurmasının bir yolu olarak sahip olduğu görüntülü Kıssalar üzere, canlı sesi de benzeri formda görüyorum,” demişti o vakit: “Tüm platformların buna sahip olmasını bekliyorum.”

Ancak geçen yılın sonunda şirket bir dizi canlı ses programını iptal ederek evvelki amaçlarını küçülttüğünün sinyalini verdi. Spotify’ın bu formattan geri adım atan tek şirket olmadığını belirtmek gerekir. Geçtiğimiz mayıs ayında Facebook’un ana şirketi Meta, 2021’de tanıttığı kısa formlu ses paylaşım aracı Soundbites da dahil olmak üzere bir dizi ses eserini kapattığını duyurmuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu