Mobil

Samsung, daha fazla ucuz telefon üretecek

Son vakitlerde öncülerinden olduğu akıllı telefon bölümünde uygun fiyatlı eser tanıtan rakiplerinin gerisine düşen Samsung, Çinliler ile çabayı daha kızıştırmak ismine adımlar atmaya başladı. Xiaomi, OPPO ve Vivo üzere şirketlerle çaba etmesinin yanı sıra bir de bu şirketlerin alt markaları ile bir başına çaba eden Samsung, üretimini devam ettirdiği ülkelerde strateji değiştiriyor. Bilindiği üzere Güney Koreli dev; Hindistan, Vietnam ve Çin’de üretim gerçekleştiriyor.

Bu pazarlardan bilhassa Çin’de yeni bir adım atan Samsung, rakipleri ile daha başarılı bir uğraş süreci geçirebilmek için uygun fiyatlı telefonlarının sayısını arttıracak. Ayrıyeten tasarım konusunda daha farklı adımlar da atılacak.

Samsung yalnızca logo basacak

Telefon üreticileri, her dalda olduğu üzere maliyet-fiyat ortasındaki bağı müdafaaya çalışıyor. Ortaya çıkan eser ne kadar maliyetli olursa, belirlenen kar marjının sağlanması ismine daha yüksek bir satış fiyatı son kullanıcının karşısına çıkıyor. Bu maliyeti düşürmek ismine farklı teşebbüslerde bulunan üretici, yaklaşık üç yıl evvel birinci ODM aygıtını tanıtmıştı.

ODM (Orijinal Dizayn İmalatçısı) ismi verilen şirketlerle iş birliği yapan Samsung, bu şirketlerin tasarlayıp ürettiği aygıtları kendi markası altında satışa sunmuştu. ODM’ler, kâfi sermaye ve donanıma sahip olmasına rağmen pazarda güç sahibi olamayacağını düşünen ve bu doğrultuda büyük şirketler için aygıt tasarlayan ve üreten üreticilerdir. Bu durum, ana şirkete yani Samsung’a daha az maliyet çıkardığından daha ucuz telefonların pazara sunulması kolaylaşıyor.

Alt segmenti Çin’e kaydıran Samsung, yeni ve çeşitli ODM üretimi telefonlar piyasaya sürecek. Şirket fabrika, emekçi, Ar-Ge ve kesim maliyetinden kurtulurken, çok daha uygun fiyatlara farklı üreticiler ile anlaşacak. Bu sayede Samsung’a kalan tek şey telefonlara marka basmak olacak.

Pekala siz bu husus ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Sizce Samsung hakikat bir adım mı atıyor? Yorumlarda belirtebilirsiniz…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu