Oyun

Sherlock Holmes: The Devil’s Daughter – İnceleme

 
Frogwares tarafından geliştirilen ve yayınlanan dedektiflik macera oyunu bizlere güzel bir oyun tecrübesi sunuyor. Bölüm kısım olarak ilerlediğimiz ve her kısımda farklı hadiseyi ele aldığımız bu üretim içerisinde Sherlock Holmes olarak yer alacak ve her hadiseyi ustalıkla çözmeye başlayacağız. Oyun içerisinde her kısımda farklı farklı olaylar ele alınacak ve bu hadiseleri çözerken etrafı araştırmaya koyulacak, çeşitli karakterlerle etkileşime geçecek ve onlarla bir arada diyaloglar içerisinde girebileceğiz. Bizlere hoş bir halde aktarılan bu dedektiflik macerası oyunu içerisinde tekrar bir yandan kısım ilerlerken öbür yandan art planda farklı bir kıssanın gidişatına tanıklık edeceğiz.
Oyunda karşımıza çıkacak olan hadiseler epeyce ilgi cazibeli bir biçimde aktarılıyor. Gerek diyaloglar gerekse olayın oluş halleriyle olayların derinlemesine incelemesini yapıyor ve bu inceleme dahilinde en sonunda bir karara varıyoruz. Karara varmadan evvel tüm ipuçlarını bulmanız ve bu ipuçlarını birleştirmeniz çok ehemmiyet arz ediyor. Zira birtakım kararları erken verdiğiniz vakit yanlış bir sonuca ulaşabiliyor ve bu da saf bir kişinin içeriye atılmasını yahut acı çekmesine sebebiyet verebiliyor. Münasebetiyle oyun içerisinde yer alan bu ipuçları gerçek bir biçimde araştırmak, tüm bu ipuçları bulmak ve etrafı düzgün araştırmak bunun yanı sıra tüm karakterlerle etkileşime geçtiğimizden emin olmak çok kıymetli.
Bölüm kısım vakalar
 
 
Oyunda üstte da bahsettiğim üzere kısım bölüm hadiselerin incelemesini yapabiliyor ve bu hadiselerin her birinin farklı gereklilikleri bulunuyor. Her bir kısımda farklı bir hadise işlenirken birebir vakitte art planda da yavaş yavaş ilerleyen bir ana kıssa akıyor. Bu da bizim üvey kızımız ile alakalı bir durum. Kısım bölüm ilerlediğimiz bu hadiseler ortasında farklı aksiyon sahneleri, aşmamız gereken bulmaca zorlukları ve platform zorlukları bulunuyor. Bunların zorluk kısımları kolaydan zora hakikat artış gösteriyor. Yani bu zorluklar ileriki süreçte daha da fazla yükseliyor.
Tüm ipuçlarını bulmak önemli
 
Oyun içerisinde bir hadiseyi çözmek için elbette birçok ipucu bulmak gerekiyor. Bu ipuçlarını bulmak için de etrafla etkileşime geçmek, etrafta bulunan objeleri denetim etmek, bu objelerin ne işe yaradığını bulmak, olaya dahil olmuş yahut kuşkulu bireylerle diyaloglara girmek gerekiyor. Bunlarla bir arada aslında hadisenin gidişatı ilerleme gösteriyor ve bu sayede de olayın sonuna gerçek ulaşabiliyoruz. Zati oyun  içerisinde her olayın farklı gereklilikleri bulunuyor. Bu olayları çözmek için yapmamız gereken çeşitli vazifeler bulunuyor. Bu vazifeleri öğrenmek için de Tab tuşuna basabiliyorsunuz. Tab tuşu ile birlikte ne yapmamız gerektiğini öğrenebiliyor bunun yanı sıra hadisenin içerisinde tanıştığımız karakterlerin kim olduğunu bulabiliyor ve hadise içerisinde ilerleyebileceğimiz yerlerin haritası karşımıza çıkıyor.
Bulmaca kısımları epeyce fazla karşımıza çıkıyor
 
 
Dedektiflik macerası oyunu içerisinde elbette bir hadiseyi çözmek için hayli fazla efor sarf edebiliyor ve karşımıza daima olarak bulmacalar ve küçük oyunlar çıkabiliyor. Bu bulmacalar oyun içerisinde hayli fazla yer kaplıyor ve Aslında daima olarak bunlarla uğraşıyoruz diyebilirim. Sherlock Holmes olarak rol aldığımız bu imal içerisinde kendimize ilişkin bir odamız, çeşitli araştırmalar yapabildiğimiz küçük kimya masamız, kaynak araştırması yapabildiğimiz bir kütüphanemiz ve daha fazlası yer alıyor. Oyun içerisinde olay araştırması yapmak için bu kısımlara başvurabiliyor ve hadisenin ilerlemesine tanıklık edebiliyoruz.
 
Oyunda yeniden üstte da bahsettiğim üzere kolaydan zora hakikat biri zorluk düzeyi bulunuyor. Bu zorluk düzeyi bulmacalara da yansıyor ve nitekim de güçlü bulmaca sekansları bizleri bekliyor. Oyunda tekrar bu bulmacaları çözmek bazen haddinden fazla vaktinizi alabiliyor ve bir yandan da hududumuzu bozabiliyor. Zira oyunun en başında birçok bulmaca cinsinin karşımıza çıktığı bir tapınak kısmı bulunuyor. Bu tapınak kısmını örnek vermem gerekiyor zira bu kısım bana nazaran haddinden fazla uzun tutulmuş ve birçok bulmaca çeşidinin karşımıza çıkmasını sağlayan kısım olarak oyunda yer alıyor.
 
Tapınak kısmı gereksiz uzun 
 
 
Bu tapınak kısmında daima olarak ilerliyor, üstlere hakikat tırmanıyor ve her tırmanışta farklı bulmaca ve platform zorluklarıyla karşılaşabiliyoruz. Örneğin tapınağın birinci katında yıkılan yerlerin olduğu kısma gelebiliyor ve buraları aşmak için birden fazla sefer bu kısmı oynamak gerekiyor. Burayı aştıktan sonra çeşitli heykellerin olduğu kısma gelebiliyor ve heykellerin içerisinde yürümek için yeniden etrafı keşfetmek ve birden fazla sefer buraya oynamamız lazım. Tekrar bu şekil iki üç farklı daha sekans bulunuyor ve bu kısım  bana nazaran hayli fazla tutulmuş. Yani nereden baksanız bir yarım saat 40 dakika yalnızca bu kısmını geçmekle uğraşıyorsunuz. Doğal ki burayı aşmak için çeşitli tahlillere de bakabilirsiniz.
Karakter tahlilleri ve hadiselerin çözülmesi
 
 
Oyun içerisinde bulunduğumuz olay mühletince birçok karakterle etkileşime geçebiliyor ve onların nasıl bir karaktere sahip olduğunu görebiliyoruz. Oyunda tekrar karakter tahlilleri yapabiliyor ve bu karakterin hangi iş yaptığını – nasıl bir yapıya sahip olduğunu ve nelerle uğraştığını bulabiliyoruz. Oyun içerisinde her bir olaya derinlemesine dahil oluyor ve bu derinlikle birlikte olayı şahsen yaşayabiliyoruz. Oyundaki bu olayları çözmek hakikaten de çok zevkli. Oyunda her bir hadiseyi en ince detayına kadar çözebiliyor ve tüm ipuçlarını kullanarak da bu hadiseyi nihayetine erdirmeye çalışıyoruz. Yeniden olayları çözerken canlandırmalar ve olayın nasıl gerçekleştiğinin kurgusunu yapabiliyoruz.
Bir yandan eğlenceli ve meraklandıran bir yapının bizlere sunulduğu öteki yandan da şiddetli bulmaca kısımlarının bizlere aktarıldığı bu oyun  içerisinde hoş bir dedektiflik macerası bizleri bekliyor diyebilirim. Oyun içerisinde yeniden bir hadiseyi çözmek, bir cinayet olayının perde ardında yaşananları ortaya çıkarmak çok zevkli bir olay. Hakikaten de kendimizi bu oyunda bir dedektif üzere hissediyor ve olaylar içerisinde şahsen dahil olabiliyoruz. Tabi oyunda Sherlock’un zekasından faydalanıyoruz.
 
 
Oyunda her bir hadise farklı biçimlerle çözülebiliyor ve her hadisenin da kendine ilişkin farklı ihtiyaçları bulunuyor.  Hangi olayın neyi gerektirdiği aslında vazife listesi içerisinde yer alıyor ve bunları çarçabuk çözümleyebiliyorsunuz. Sherlock Holmes oyunlarıyla karşımıza çıkan Frogwares takımı nitekim bu oyunla birlikte hoş bir ivme yakalamış durumda.
Açık dünya değil
 
 
Sherlock Holmes: The Devil’s Daughter içerisinde farklı yerlere seyahat yapabiliyoruz. Bu kapsamda yeni yerler keşfedebiliyor ve bu yerlere hakikat yol alabiliyoruz. Lakin oyun bizlere açık bir dünyayı sunmuyor yalnızca olaylar içerisine dalış yaptığımız esnada farklı bir bölgeye gitmek gerekiyorsa o yere direkt geçiş yapabiliyor ve kendimizi direkt olarak o yerde bulabiliyoruz. Oyun içerisinde yerlerin gidiş sıralamasını kendinize nazaran seçebiliyoruz lakin tüm yerlere natürel ki gidilmesi gerekiyor.
Oyun içerisinde her bir olayda farklı bölgelere gerçek ilerleyebiliyor ve bu bölgelerin keşfini şahsen yapabiliyoruz. Bu bölgelere daha sonraki olaylarda geçiş yapamıyoruz zira her hadise kendine ilişkin bölgeleri bünyesinde barındırıyor. Oyun bizlere açık bir dünya sunmuyor tersine gidiş yolunun aşikâr olduğu bir yapıyı bizlere aktarıyor.
 
 
2016 yılında çıkış yapan Sherlock Holmes: The Devil’s Daughter bizlere hakikaten de hoş bir dedektiflik macerasını aktarıyor diyebilirim. Bu oyunu gönül rahatlığıyla oynayabilir ve indirim kapsamındayken kesinlikle almanız gereken oyunlardan birisi olarak tavsiye edebilirim. Oyunun gerek grafikleri gerek animasyonları çok tatmin edici seviyede. Münasebetiyle oyunu satın alabilir ve kısım bölüm olarak hadiselerin çözülmesini sağlayabilirsiniz.
 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu