Oyun

Nisan ayının birinci haftasında çıkış yapacak PC oyunları: 2023 – #1

 
Nisan ayı içerisinde birçok PC oyunu çıkış yapmaya hazırlanıyor. Büyük çaplı oyunlardan bağımsız üretimlere kadar onlarca oyun bizleri bekliyor. İşte Nisan ayının birinci haftasında çıkış yapacak PC oyunları:
 
– Meet Your Maker (4 Nisan: aksiyon, strateji, üs inşa etme)
 
 
Behaviour Interactive tarafından geliştirilen ve tıpkı takım tarafından yayınlanacak olan aksiyon, strateji, üs inşa etme oyunu Meet Your Maker, 4 Nisan tarihinde çıkış yapmaya hazırlanıyor. Birinci şahıs aksiyon üs inşa etme oyunu içerisinde farklı bölgelere ilerleyecek, hayatta kalmak için çeşitli atılımlar yapacak ve hem tek başımıza hem de çok oyunculu olarak bu oyun içerisinde yer alacağız. Oyun bizlere geniş bir dünyayı sunacak, bu dünya içerisinde çeşitli yerlere gidebilecek, kendimize geçindirmek için etrafı yağmalayabilecek ve karşımıza çıkan düşmanları en uygun formda alt etmeye çalışacağız.
Meet Your Maker bizlere hem birinci şahıs kamera bakış açısıyla birlikte üs inşa etme ögelerini hem de strateji ve nişancı ögelerini bir ortaya getirecek. Birçok tipi harmanlayan bu oyun içerisinde kendimize ilişkin bir bölge kuracağız, bu bölge içerisinde kendimizi dışarıdaki tehlikelerden korumak için çeşitli savunmalar yapacağız, bunun yanı sıra etrafa dağılarak ve bölge bölge araştırarak keşfetmeye çalışacak ve keşiflerle birlikte çeşitli kaynaklar toplayabileceğiz. Kaynaklarla birlikte de kurduğumuz bu üs alanını daha da genişletecek ve geliştireceğiz.
 
 
Bilim kurgu temasını bünyesinde barındıran bu oyun içerisinde farklı farklı labirentler, bölgeler ve tuzaklar bulunuyor. Bunları aşmak için de doğal ki oyun içerisinde biraz ustalaşmak gerekiyor. Oyun bizlere geniş bir dünyayı ve yapıyı sunuyor. Bunun içerisinde farklı karakollara ilerleyebiliyor ve buradaki kaynakları yağmalayabiliyoruz. Bunun yanı sıra kendimize ilişkin bir karakol inşa edebiliyor ve bu inşa ettiğimiz karakolu güçlendirebiliyoruz. Oyunda yeniden hem tek oyuncu ile hem de çok oyunculu olarak arkadaşlarımızla birlikte oynayabiliyor ve bu yola ortak olmasını sağlayabiliyoruz. Bu şekil oyunları çoklukla arkadaşlarla bir arada oynaması daha zevkli oluyor. Hasebiyle bu oyunu da arkadaşlarınızla bir arada oynamanızı tavsiye ediyorum.
Bu usul karakol inşa ve kaynak toplama oyunları ekseriyetle uzun saatler alan bir imal olarak karşımıza çıkıyor yani oyun içerisinde büyük bir alan inşa etmek için etrafı keşfetmek, etrafta çeşitli kaynakları toplamak, düşmanları alt etmek ve gezegenin başka kısımlarını keşfetmek hakikaten de uzun vakitler alan bir süreç. Münasebetiyle bu oyuna tek başınıza değil de arkadaşlarınızla bir arada oynamak sizlere daha fazla kolaylık sağlar diyebilirim.
 
 
Oyun içerisinde kullanabileceğimiz farklı farklı silah tipleri yer alıyor. Bunların ortasında taramalı silahlar, zıpkınlar, yakın dövüş silahları ve daha fazlası bizlere sunuluyor. Oyun içerisinde bu silah tiplerini kullanarak düşmanlara karşı daha tesirli bir formda gelebiliyor ve onları kolay bir formda alt etmeye çalışabiliyoruz. Oyunda inşa ettiğimiz karakol ile birlikte hem kendimizi hem de karakolumuzu savunmaya çalışıyor ve burada çeşitli yapılar inşa edilebiliyoruz.
Yağma mekaniğinin ana temel olduğu bu üretim içerisinde etrafı keşfetmek, ganimetler toplamak ve karakolumuz için çeşitli öğeler bulunmak büsbütün bizim işimiz oluyor. Oyun içerisinde taktiksel savaşlara girebiliyor, taktiksel savaşların içerisinde düşmanları alt etmeye çalışıyoruz. Düşmanlara nereden yaklaşacağımız ve nasıl bir formda alt edeceğimiz büsbütün bize kalıyor. Meet Your Maker içerisinde farklı farklı düşman çeşitleri bulunuyor, Bu düşman tiplerinin her birinin farklı özellikleri ve marifetleri yer alıyor. Düşmanları alt etmek için onların hücumlarını birinci etapta öğrenmeye çalışıyor ve akın tiplerine nazaran kendimizi daha da geliştirebiliyor ve reflekslerimizi kullanmaya çalışabiliyoruz.
 
 
Oyun içerisinde bir de art planda öykü anlatılıyor. Bu öykü kapsamında biz dünyaya gönderilen bir canlı olarak hayat buluyoruz. Bizim maksadımız bize sunulan dünyadaki hayatı kurtarmak. Tekrar insanlığın sonu diyebileceğimiz ve kıyamet vakti bir mevzuyu ele alan bu üretim içerisinde bilim kurgu teması da içeride harmanlanmış durumda. Münasebetiyle burada tekrar klasik bir öykü bizleri bekliyor diyebilirim. Bu kapsamda tekrar dünyayı ve insanlığı kurtarmak büsbütün bizim işimiz oluyor.
Oyun içerisinde üstte da bahsettiğim üzere karakol inşa etmek temel maksat. Karakolu inşa ettiğimiz vakit bunu korumak gerekecek. Münasebetiyle bunu başka oyunculara karşı ve düşmanlara karşı korumak için çeşitli güçlendirmeler yapmamız gerekecek. Karakol etrafında çeşitli tuzaklar döşeyebilecek ve savunma araçlarını bu karakol içerisinde kurabileceğiz. Oyun içerisinde çok çeşitli ve tarafını değiştirebileceğimiz bloklar, tuzaklar ve müdafaalar yer alacak. Bunların kombinasyonları büsbütün bize ilişkin olacak. Bunları istediğimiz yere istediğimiz kısma yerleştirebilecek ve düşmanların geliş açısına nazaran kurduğumuz vakit onları kolay kolay alt edebileceğiz.
Oyun içerisinde ne kadar çok düşman öldürürsek o kadar çok ödül sahibini ve kaynak sahibi olabileceğiz. Oyunda farklı farklı düşmanlar ve bölgeler yer alacak. Bunları doğal ki alt etmek için kendimize evvel güvenmemiz gerekecek ve elimizdeki silahı birebir formda kullanmamız gerekecek. Oyun içerisinde tekrar hem tek oyunculu hem de çok oyunculu olarak yer alabileceğiz. Farklı farklı zindanlara giderek bu zindanları temizleyebilecek ve çeşitli öğeler elde edebileceğiz. Oyunda reflekslerimizi test etmemiz gereken çeşitli kısımlar bulunacak. Velhasıl oyun içerisinde ustalaşmak için biraz vakit geçirmek gerekecek.
 
 
Meet Your Maker oyunu içerisinde yalnızca bir karakol inşa etmeyecek başka oyuncular da bu dünya içerisinde çeşitli karakollar inşa edecek. Hasebiyle karakol baskınları bu üretim içerisinde çok ehemmiyet arz edecek. Bu yüzden karakola öbür oyuncular saldırabilecek ve taktiksel savaşlar içerisine girebileceğiz. Hasebiyle bu baskınlara karşı gelmek için de karakolumuzu güçlendirmek, çeşitli tuzaklar korumak ve bunları kombine etmek çok değerli.
Onun içerisinde ne kadar çok kaynak toplarsak ve ne kadar çok düşman öldürürsek o kadar çok ekipmanın ve öğenin sahibi olabileceğiz. Münasebetiyle bunları da karakolumuzu güçlendirmek için kullanabileceğiz. Böylelikle karakol baskılarından sağ salim çıkabilecek ve en az hasarla kurtulabileceğiz.
Oyun içerisinde iki kişilik bir takım kurabilecek ve bu grupla bir arada çeşitle karakol baskınlarına da katılabileceğiz. Hem kendi karakolumuzu inşa edebileceğimiz hem de farklı karakollara baskınlar yapabileceğimiz bu oyun içerisinde meydan okuma modu da bulunacak. Bununla birlikte hayatta kalmaya çalışırken bir yandan kendimize başka yandan da arkadaşımıza güvenebileceğiz. Oyunda farklı farklı bölgelerde çeşitli karakol baskınları yapacak, bu karakol baskılarında başarılı olursak kaynaklar ve öğeler toplayacak, bu öğelerle birlikte kendi karakolumuzu ve kendimizi güçlendirebileceğiz.
 
 
Oyun içerisinde geniş bir özelleştirme sistemi bizleri bekliyor olacak. Bu özelleştirme sistemi içerisinde çeşitli kozmetikler, kıyafetler silahlar ve de daha fazlası yer alacak. Bunun dışında tekrar oyun içerisinde çeşitli modlar bulunacak. Bu modlar sayesinde daha fazla yaratıcılık ortaya çıkarabileceğiz. Oyunda çeşitli stratejik ögeler yer alacak ve bu strateji ögelerini kendi planlarımıza nazaran harmanlayabileceğiz ve bunları da düşmanları alt etmek için kullanabileceğiz.
Oyun içerisinde her karakolun kendine mahsus itibarları olacak, bu itibar puanı ile bir arada daha fazla mükafatın sahibi olabileceğiz. Oyunda tekrar karakolumuzu güçlendirmek için tuzaklar kurabilecek, çeşitli savunma binaları yapabilecek ve kendi grubumuzu kurabileceğiz.
Bu şekil inşa etme ve takım kurma oyunlarından hoşlanıyorsanız ve bunun yanında birinci şahıs nişancı bir tecrübe elde etmek istiyorsanız bu üretime bir göz atabilirsiniz. Oyun 4 Nisan tarihinde biz oyun severlerle buluşmaya hazırlanıyor. Oyunun şu anda Steam sayfası açık durumda. Dilerseniz Steam sayfasından istek listenize ekleyebilir ve oyunun çıkış yaptığı gün bir bildirim alabilirsiniz. Bildirim aldıktan sonra da oyunu direkt olarak satın alabilir ve kütüphanenize ekleyebilirsiniz.
 
– Road 96: Mile 0 (4 Nisan: macera, öykü, seçim odaklı)
 
 
Digixart tarafından geliştirilen ve Digixart, Ravenscourt tarafından yayınlanacak olan seçim odaklı, macera, kıssa oyunu Road 96: Mile 0, 4 Nisan tarihinde geliyor. Renkli karakterlerin ve görüntülerin yer alacağı bu üretim içerisinde daha evvel Road 96 geliştiricileri yer alıyor. Bu üretim tekrar Road 96 oyununa emsal halde karşımıza çıkacak ve burada da farklı seçimler yaparak öykümüzün gidişatına istikamet verebileceğiz. Oyun içerisinde yeniden evvelki oyundan aşina olduğumuz karakterler karşımıza çıkabilecek ve bunlarla da bir arada farklı seyahatlere Yelken açabileceğiz.
Oyun içerisinde renkli bir karakter takımı renkli grafikler ve ilgi cazip atmosferler bulunacak. Bunun yanı sıra temel oyunda olduğu üzere art plan çeşitli müzikler çalacak ve bu müzikler ön planda bulunacak. Oyunda farklı geçmişlere sahip çeşitli karakterler bulunacak, bu karakterlerin öyküsünü göz atabilecek ve onların öykülerine dokunabileceğiz. Oyunda farklı farklı (iki) karakterlerin denetimini elimize alabilecek ve bu karakterlerle bir arada yolumuza devam edebileceğiz.
 
 
Daha evvelki oyunda ülkeden kaçmak isteyen çeşitli çocukları denetim ediyorduk artık ise çocukların bu duruma nasıl geldiğini, evvelden neler yaşadıklarını ve daha fazlası bizlere aktarılacak. Bu oyun bizleri karakterlerin geçmişine götürecek ve burada neler yaşadıklarını, nasıl bu hale geldiklerini, Zoe isimli karakterin neden ve nasıl meskenden kaçtığını öğrenebileceğiz.
Önceki oyundan aşina olduğumuz birçok karakter bu yeni oyun içerisinde de yer alacak ve kendi seçimlerimizle bir arada bizlere sunulan bu öyküye bir nevi taraf verebileceğiz. Oyunda farklı farklı kısımlarda farklı seçimler yer alacak, bu seçimlerle birlikte ilerlememiz değişkenlik gösterecek, bu oyunda her bir oyuncu farklı bir tecrübe elde edecek ve farklı seçimlerle bir arada farklı bir sonuca yanlışsız yol alabileceğiz diyebilirim.
İki arkadaşın hikayesini anlatan bu imal içerisinde farklı farklı maceralar bizleri bekliyor olacak. Bu imal içerisinde farklı maceralara atılabilecek, yeni bölgelere ilerleyebilecek ve yeni bölgeler keşfedebileceğiz. Keşfettiğimiz yeni bölgelerle birlikte yeni karakterlerle tanışabilece,k bu karakterle etkileşime geçebileceğiz. Yeniden kıssa kapsamında çeşitli konuşmalara dalabilecek ve etrafı keşfederek neler olup bittiğini öğrenebileceğiz.
 
 
Müzikler aslında bu oyunun art planında çok ehemmiyet arz edecek. Müzikler birinci oyunda da art planda çok hoş melodilerle bir arada yanımızda olacak. Bu müziklerle birlikte aksiyonun dozunun ne kadar artacağını varsayabiliyorduk ve bununla bir arada seyahatlere koyuluyorduk. Bu üretimde da bu müzikler büyük oranda yer alacak ve yeni besteler de bu oyun  içerisinde bizlere sunulacak.
Seçimlerin ve öykünün ön planda olduğu bu üretim içerisinde Zoe konuta Kaito isimli iki karakteri denetim edebileceğiz. Bu karakterler ortasında geçiş yapabilecek ve iki karakterin denetimini elimize alabileceğiz. Oyundaki geçişler büsbütün bize mi ilişkin olacak yoksa öykü kapsamında geçiş yapmak durumunda mı kalacağız  bunu şu anda tam olarak bilmiyoruz fakat oyun içerisinde iki farklı karakterin denetimine elimize alacağımızı biliyoruz.
Farklı geçmişlere ve farklı öykülere sahip bu karakterler ortasında git gel yaşayacak, yaşadıkları maceraları ve duygusal anlarını öğrenebilecek ve art planda neler yaşadıklarına şahsen şahit olacağız İşte bu yaşadıkları durumlar Road 96 oyununda yaptığımız atılımlarla örtüşecek. Bu kıssa bir manada birbirine bağlanacak ve kesişecek. Münasebetiyle bu oyundaki öykü aslında bir evvelki öykünün altyapısını ve temelini oluşturacak diyebilirim. Hal bu türlü olunca bu oyunu birinci olarak oynamak daha değer arz edecek. Münasebetiyle bu serinin oyunları oynamak isterseniz birinci olarak bu oyunu oynamanız daha sonra geçtiğimiz yıllarda çıkış yapmış olan Road 96 oyununu oynamanız öykü açısından daha âlâ olacak.
 
 
İlk oyunda tekrar büyük maceralara atılmak için farklı bölgelere ilerliyor, yeni karakterlerle tanışıyor ve başımıza türlü musibetler geliyordu. Bu oyunda da birebir formda çeşitli musibetler ve maceralar başımıza gelecek. Oyun içerisinde iki karakterin denetimini elimize alarak büyük maceralara atılacak ve yollara revan olabileceğiz. Oyunda tekrar ıssız bölgelerden kent hayatına çeşitli orta sokaklardan seçim alanlarına kadar birçok bölge bizleri bekliyor olacak. Bu bölgelerin her birinde farklı maceralar ve yaşantılar ortaya çıkacak. Bazen sakin bir macera yaşarken bazen de Bbşımıza sıkıntı açabileceğiniz çeşitli olaylar yaşayabileceğiz.
İki gencin öyküsüne atıldığımız bu oyun içerisinde bu iki karakterin neden meskenden kaçtığını öğrenebileceğiz. Bir evvelki oyunda konuttan kaçtığımız periyotta bu ülkeden kaçmak için çeşitli ataklar yapıyorduk artık ise neden konuttan kaçtığını öğrenebilecek ve bu duruma nasıl gelindiğini şahsen deneyimleyebileceğiz. Oyun içerisinde yeniden evvelki oyundan aşina olduğumuz çeşitli ve renkli karakterler yer alacak. Onlarla birlikte daha farklı halde etkileşime geçebilecek ve art planda yaşadıklarına şahit olabileceğiz. Oyunda tekrar yer yer seçimler bizleri sunacak ve bu seçimlerle birlikte karakterlerin bahtlarını bir nevi değiştirebileceğiz diyebilirim.
 
 
Road 96: Mile 0 içerisinde genel olarak dostluk teması, arkadaşlık teması macera, çocukların ebeveynleri ile ilgili sıkıntılar ve daha fazlası bizlere aktarılacak. Oyun içerisinde iki genç karakteri denetim edebilecek ve onların fikirlerini ve yaşamak istedikleri hayatı öğrenebileceğiz. Oyunda farklı farklı olaylar meydana gelecek, bir sürü zorlukla bir arada karşılaşabileceğiz ve bu zorlukları aşmak için de çeşitli seçimler yapmak durumunda kalacağız. Birtakım seçimlerde rahat olabilirken birtakım seçimlerde ise ani karar vermemiz gerekecek. Münasebetiyle bu ani kararlarda çok süratli bir biçimde düşünmemiz ve ona nazaran atılım yapmamız gerekecek.
İlk oyunda tekrar üstte bahsettiğim üzere ani karar vermemiz gereken durumlar yer alıyordu. Örneğin bir seri katil karşımıza geliyor ve bizlere çeşitli sorular soruyordu ve bunların seçimlerini hakikat bir halde yapmamız gerekiyordu. Bunun yanı sıra bu seri katilden kurtulmak için çeşitli ataklar bizlere sunuluyordu. Bunları yapıp yapmamak büsbütün bize aitti. Burada istersek kurtulmak için biz de atılımlar yapabiliyor istersek de seri katilin kelamından çıkmıyorduk. Bu çeşit seçimler de kısa bir süreç içinde olması gerekiyordu. Hasebiyle bu stil riskli ve vakitli seçimler de bu yapının içerisinde yer alacak.
 
 
Müziklerin büyük ehemmiyet kapladığı bu üretim içerisinde büyük maceralara geçiş yaparken art planda elbette birinci oyunda olduğu üzere çeşitli müzikler çalacak. Bu müziklerle bir arada oyuna kendimizi daha âlâ kaptırabilecek ve maceralarımız daha da renklenebilecek. Aslında oyun içerisinde hem renkli bir atmosfer – renkli grafikler ve hem de renkli karakterler yer alacak. Bu karakterlerle birlikte tanışabilecek, onlarla etkileşime geçebilecek ve çeşitli öykü kırıntılarını öğrenebileceğiz. Müziklerin bizlere eşlik ettiği bu oyun içerisinde iki karakterin hayat öyküsünü öğrenebilecek, daha evvel neler yaşadıklarını, ailesiyle ilgili hangi sorunların olduğunu ve yaşadığı kentle alakalı nasıl bir sıkıntıların olduğunu şahsen görebileceğiz.
İlk oyunun incelemesini zati daha evvel yazmıştım ve oyunu büsbütün bitirmiştim. Münasebetiyle bu üretimden benim beklentim yüksek. Birinci oyun sahiden zevk alarak bitirdiğim bir üretimdi. Bu oyundan da misal bir performans bekliyorum. Hatta daha fazlasını bu üretim içerisinde bekliyorum. Evvelki oyunda yapabileceğimiz seçimler ve yola koyulacağımız kısımlar sonluydu. Bu yapının içerisinde biraz daha fazla özgürlük ve yeni mekaniklerin oyuna dahil edilmesini şahsen bekliyorum diyebilirim. Her vakit olduğu üzere seri oyunlarında oyuncular evvelki oyuna göre daha gelişmiş ve daha özgürlükçü bir yapı istiyor. Hasebiyle ben de bu yeniliklerin olmasından yanayım. 4 Nisan tarihinde çıkış yapacak olan bu üretimde bakalım bizlere ne üzere maceralar sunulacak, daima birlikte göreceğiz.
 
– Moviehouse – The Sinema Studio Tycoon (5 Nisan: simülasyon, cümbüş, strateji)
 
 
Odyssey Studios tarafından geliştirilen ve Assemble Entertainment tarafından yayınlanacak olan simülasyon, cümbüş, strateji oyunu Moviehouse – The Sinema Studio Tycoon, 5 Nisan tarihinde geliyor. Farklı farklı sinemalar çekeceğimiz ve izleyicilere sunabileceğimiz bu oyun içerisinde ayrıntılı bir sinema gösterisi bizleri bekliyor olacak. Oyun içerisinde kameramızı hazırlayacak kendi yaratıcılığımızı konuşturacak ve bu mevzuda uzman olmaya çalışacağız. Oyun içerisinde ne kadar çok tesirli sinema teknikleri kullanabilirsek seyirci de o kadar çok etkilenecek diyebilirim.
Renkli grafikleriyle ve sanat üslubu ile karşınıza çıkacak olan bu oyun içerisinde kameramızla birlikte çeşitli kurgular hazırlayabilecek, aklımızdaki kurguları sahneye aktarabilecek ve daha fazlasını yapabileceğiz. Oyun içerisinde her vakit hayalini kurduğunuz çeşitli sahneler yaratabilecek ve bu hususta büsbütün iş bize kalacak. Oyunda yeniden farklı sahneleri çekmek için çeşitli karakterler kullanabilecek, bu karakterlerin hareketlerine karışabilecek ve neler yapabileceğine biz karar verebileceğiz. Münasebetiyle oyun içerisindeki tüm hakimiyet bize ilişkin olacak.
 
 
Detaylı simülasyon ve strateji ögeleriyle harmanlanmış bu oyun içerisinde iş yerimizi bir yandan büyütmeye çalışacak öbür yandan da sinemalara kaldığımız yerden devam edeceğiz. Bu oyun içerisinde farklı farklı çalışanlar bulunacak ve bu çalışanlarla bir arada aramızın güzel olması gerekecek. Moviehouse – The Sinema Studio Tycoon içerisinde yeniden farklı farklı sinema çeşitleri bulunacak, bu sinema cinslerine hazırlanmak için elimizden geleni yapacağız. Yeni sahneler için farklı karakterler kullanabilecek, bu karakterlerle bir arada çeşitli sahneler çekebileceğiz.
Küçük bir sinema takımıyla başladığımız lakin sinema grubunu beni büyütmeye çalışacağımız bu oyun içerisinde kısa sinemalar çekmeye başlayacak, yeni içerikler çıkartabilecek ve içeriklerde küçültülmüş karakterler kullanabileceğiz. Bu kapsamda farklı bir sinema tekniği uygulayabileceğiz. Münasebetiyle seyircilerin ilgisi için de bu tekniklerle bir arada çeşitli sahneler çekmeye başlayacağız. Seksenlerde geçen bu oyun içerisinde birinci kısa sinemamıza çekmeye çalışacak ve gişe geliri ile bir arada daha farklı sinemalara yelken açabileceğiz.
 
 
Oyun içerisinde elbette yalnızca bir sinema çekmeyecek öbür rakip firmalara karşı çaba edeceğiz. Münasebetiyle bu firmalarla birlikte ortamızda bir rekabet olacak. Hangimiz en âlâ sahneyi ve kurguyu tasarlarsa o kazanacak diyebilirim. Münasebetiyle bu bahiste uzman olmak için oyun içerisinde birazcık vakit geçirmek bunun yanı sıra hayal gücünüzü açığa çıkarmak ve aklımızdakini sahneye yansıtmamız gerekecek. Oyundaki tüm ayrıntılar hayli ehemmiyet arz edecek ve bizlere ayrıntılı bir simülasyon içeriği strateji ögeleriyle harmanlanmış bir formda sunulacak. Hasebiyle içerisinde yapabileceğimiz çok fazla teknik ve içerik bulunacak.
Moviehouse – The Sinema Studio Tycoon içerisinde sıradan bir sinema çekmiyor bunu yanı sıra çeşitli etkinliklerle birlikte farklı farklı temalarla – oyuncularla yeni içerikler çıkarmaya çalışıyoruz. Oyun içerisinde bizlere verilen vazifeler sayesinde bu misyonları yapabiliyor ve çeşitli ödüllere sahip olabiliyoruz. Oyunda birinci etapta küçük bir takımdan başlıyoruz daha sonra bu grubu yavaş yavaş büyütüyoruz ve gelirlerle bir arada takımımız çok daha büyük bir hale geliyoruz. Bu sayede daha büyük sinemaları adım atabiliyor ve yeni gişe rekorlarına sahip olmaya çalışıyoruz.
 
 
Oyun içerisinde yeniden çeşitli etkinliklere katılabiliyor, bu etkinliklerle bir arada yarışlara katılıyoruz ve kurgu ödüllerinin sahibi olmaya çalışıyoruz. Oyunda kurgu ödüllerinin sahibi olmaya çalışarak çeşitli gelirler elde edebiliyor ve bu da bizim için en düzgünü oluyor zira bu sayede sinema takımımız kalabalıklaşıyor, hem iş yerimizi büyütebiliyor hem de daha yeni ekipmanlar ve özel ekipmanlar alabiliyoruz. Oyun içerisinde farklı farklı kullanabileceğimiz ekipmanlar yer alıyor. Bu ekipmanlar ortasında kameralar, stantlar, ışıklar ve daha fazlası bulunuyor. Bunları da en âlâ biçimde kullanmak ve kamera açılarını ayarlamak büsbütün bizim işimiz oluyor. Hasebiyle oyun içerisinde bir firma sahibi olacak bunun yanı sıra direktör ve bir de oyucu üzere düşünmek gerekecek. Tüm bunların harmanlandığı bir oyunda tüm özelliklerin bizde olması gerekiyor.
Farklı farklı öykülerin ve kurguların yer aldığı bu oyun içerisinde nihayetinde istediğimiz bir takımla birlikte istediğimiz çeşitte sinemalar yapabilecek ve gişe rekorlarını imza atmaya çalışacağız. Oyun içerisinde çıkaracağımız kıssalar ortasında romantik güldürüler, casus sinemaları, aksiyon sinemaları, macera sinemaları ve daha fazlası bizleri bekliyor olacak. Bu çeşitlere doğal ki karar vermek için öncelikle bizim hayalimizdeki kurguyu seçmemiz gerekecek daha sonra alışılmış ki bunları sahneye aktarmamız lazım.
 
 
Moviehouse – The Sinema Studio Tycoon içerisinde hayalimizdeki içeriği yansıtabilecek bunun yanı sıra hangi sinemada oscar almak ya ödül almak istiyorsak bu hususa uygun projeler ve ataklar yapabileceğiz ek olarak seyircileri etkilemek için çeşitli sahnede kullanabilecek ve takımımızdaki beşerlerle bir arada bu işi kurtarmaya çalışacağız. Oyun içerisinde en güzel sineması yapmak için çeşitli atılımlar yapabilecek ve farklı şeyleri ortaya çıkarmak büsbütün bizim işimiz olacak. Hasebiyle oyunda yaratıcılık epey kıymet arz edecek ve buna uygun planlar ve stratejiler yapabileceğiz.
Oyun içerisinde her bir firma farklı sinemaları ile ön plana çıkmaya çalışacak, bu sinema takımları ortasında biz de yer alacağız ve kendi sinemamızı burada sergileyeceğiz. Oyun içerisinde ne kadar çok ilgi alımlı sahne yaparsak ve ne kadar çok izleyici bu sahneleri seyrederse o kadar çok gişe rekoru kırabilir ve bu bahiste mükafatı almaya bir adım daha yaklaşabiliriz.
Simülasyon, strateji ve yaratıcılık ögelerinin harmanlandığı bu oyun içerisinde bir sinema direktörü üzere hareket edecek, bu sinema direktörlüğü sayesinde çeşitli kurgular hazırlayacak ve bu kurgularla bir arada seyircilere izlemeleri için içerikler çıkartabileceğiz. Oyunda bir sinema grubumuz olacak, bu takımımız birinci etapta küçük bir oluşumdan ibaret olacak, bunu büyütmek ise büsbütün bizim işimiz olacak. Grubu büyütmek için en uygun biçimde sahneler kurgulayacak – tasarlayacak ve aklımızdakini ekrana dökmeye çalışacağız. Oyun içerisinde tekrar kullanabileceğimiz farklı ekipmanlar bulunacak, bu ekipmanlarla bir arada yeni sinemaların kapılarını aralayabileceğiz.
 
 
Becerilerimizi ve yeteneklerimizi geliştirebildiğimiz oyunda yeni direktörleri ve muharrirleri da gruba dahil edebileceğiz. Burada tek direktör biz olmayacak bunun yanı sıra yanımıza çalışanlar da alabileceğiz. En âlâ grubu oluşturmak için bu oyunda çeşitli atılımlar yapacak ve mükafatların sahibi olmak için büyük teşebbüslerde bulunacağız. Oyun içerisinde izleyicileri koltukları oturtabilecek, oyuncuların nasıl oynaması gerektiğine karar verecek ve nasıl bir kurgu ortaya çıkarmak istediğinizi sahneye yansıtabileceğiz. Münasebetiyle tüm bu ögelerin idaresi büsbütün bize ilişkin olacak.
Bu stil simülasyon ve sinema çeşidinin harmanlandığı bu imal ilginizi çektiyse bu oyuna bir talih verebilirsiniz. Oyun 5 Nisan tarihinde biz oyun severlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Oyunun şu anda Steam sayfası açık durumda. Dilerseniz istek listenize ekleyebilir ve çıkış yaptığı gün mail adresinize bir bildirim alabilirsiniz. Oyun yayınlandığında bundan haberdar olabilir ve satın alım seçeneği ile bir arada oyunu kütüphanenize ekleyebilirsiniz.
 
 
İlk etapta oyun bir alıştırma kısmıyla başlayacak, bu alıştırma kısmıyla birlikte bizlere temel oyun mekanikleri aktarılacak hasebiyle bu kısımda tahminen birazcık sıkılabileceğiz. Daha sonra oyun kendini daha da açacak diyebilirim. Simülasyon oyunları çoklukla Türkçe lisan seçeneğini destekliyor lakin bu imal ne yazık ki Türkçe lisanına sahip değil. Münasebetiyle İngilizce bir lisan seçeneği ile bir arada bu oyunu oynayabilirsiniz.
 
– Melon Journey: Bittersweet Memories (6 Nisan: keşif, macera)
 
 
Froach Club, Poppy Works tarafından geliştirilen ve Poppy Works, XSEED Games tarafından yayınlanacak olan keşif, macera oyunu Melon Journey: Bittersweet Memories, 6 Nisan tarihinde çıkış yapmaya hazırlanıyor. Piksel grafiklerin yer aldığı bu macera oyunu içerisinde etrafı keşfedebilecek, yeni bölgelerin kilidini açabilecek ve çeşitli karakterlerle tanışabileceğiz. Oyun içerisinde farklı farklı karakterlerle etkileşime geçecek ve bu karakterlerle bir arada yeni misyonlara atılacağız.
Farklı kişiliklerin yer aldığı ve farklı karakterlerin bulunduğu bu oyun içerisinde geniş bir kasabayı ziyaret edecek, bu ziyaret ettiğimiz esnada çeşitli canlılarla ve karakterlerle tanışabileceğiz. Oyun içerisindeki temel hedefimiz etrafı keşfetmek ve büyük bir maceraya atılmak olacak. Oyun içerisinde hem etrafı keşfedebilecek hem çeşitli sırları açığa çıkarabilecek hem de farklı farklı karakterlerle etkileşime geçebileceğiz. Kabahat ve yolsuzluğun yer aldığı bu imal içerisinde bir nevi art planda da bizlere kıssa anlatılacak.
Hikaye ve keşif ögelerinin harmanlandığı bu üretim içerisinde bir yandan sempatik bir öykü anlatılırken başka yandan da hataların kol gezdiği bir yapı bizlere sunulacak. Kasabayı ziyaret ettiğimiz esnada çeşitli olayları meydana gelebileceğibBu oyun içerisinde art planda aslında karanlık bir yapı bizlere aktarılacak. Bu üretim ile birlikte oyun içerisinde hem gerileceğiz hem de renkli bir sanat tarzının oyuna yansıtılışını görebileceğiz.
 
 
Oyun içerisinde bir çalışan olarak oynayabilecek ve üretim elemanı olarak bu oyun içerisinde yer bulacağız Yeşil bir renk paletinin yer aldığı bu oyun içerisinde bir çalışan olarak maceraya atılacak ve üzerimize düşen vazifesi yapmaya çalışacağız. Vazifemizi yerine getirirken art planda çeşitli olaylar meydana gelecek ve bu olaylardan büyük orada etkileneceğiz. Bu olayların ardından çeşitli karanlık taraflar ortaya çıkacak, bunları da açığa çıkarmak ve çözmek büsbütün bizim işimiz olacak.
Farklı karakterlerin ve yerlerin yer aldığı bu oyun içerisinde yeni bölgelere ilerleyebilecek ve bu bölgelerin sırlarını açığa çıkarabileceğiniz. Her bir yerde farklı çalışanlar bulunacak ve çalışanlarla bir arada etkileşime geçebileceğiz. Etkileşime geçtiğimiz karakterlerle bir arada öykünün gidişatı hakkında bilgi sahibi olabilecek ve bu gidişatı değiştirmek ise büsbütün bizim işimiz olacak.
Suçun ve yolsuzluğun yer aldığı bu imal içerisinde sempatik karakterlerin yanı sıra karanlık tarafa ilişkin çeşitli çalışanlar da bulunacak. Sempatik ve karanlık bir yapının harmanlandığı bu üretim içerisinde çeşitli maceralara çıkabilecek, farklı yerleri ziyaret edebilecek ve bir kayıp arkadaşı aramaya koyulacağız. Oyun içerisinde kasaba etrafını keşfedebilecek ve çeşitli sırları açığa çıkarabileceğiz. Ne kadar çok sırrı açığa çıkarırsak o kadar çok kayıp arkadaşı bulmaya yakınlaşıyoruz demek olacak.
 
 
Sevimli grafiklerin yer aldığı lakin art planda karanlık bir öykü anlatıldığı bu macera keşif oyunu içerisinde karakterimizle bir arada büyük bir olayın içerisine dahil olacağız. Oyun içerisinde bu kasabanın farklı yerlerini ziyaret edebilecek, farklı karakterlerle etkileşime geçebilecek ve bu etkileşime geçtiğimiz karakterlerle bir arada kayıp olan arkadaşı bulmaya çalışacağız. Kayıp bu arkadaşı bulmak için etraf ile etkileşime geçmemiz, çevreyi keşfetmemiz ve buradaki sırları açığa çıkarmamız gerekecek. Oyun içerisinde tekrar tehlikeli durumlar ve kuşkulu durumlar ortaya çıkacak. Bunlarla baş etmek için de çeşitli karakterlerle konuşmak gerekecek o olaylar aydınlığa çıkarmamız lazım.
Oyun içerisinde geniş bir dünya bulunmayacak fakat yapabileceğimiz çeşitli vazifeler yer alacak. Oyunda 5 farklı isteğe bağlı yan vazife ve deneyimleyebileceğimiz farklı farklı içerikler yer alacak. Bu misyonlar natürel ki üstte da bahsettiğim üzere isteğe bağlı olacak münasebetiyle yapıp yapmamak büsbütün size kalmış.
Melon Journey: Bittersweet Memories içerisinde atıldığımız bu macerada müzikler de olmazsa olmaz. Geliştirici grubun belirttiğine nazaran bu oyun içerisinde 50’den fazla müzik yer alacak. Bu kadar fazla müziğin yer alması hakikaten de hoş bir tecrübeye tesir edecek. Genelde bu şekil oyunlarda birkaç müzik olur ve daima olarak birebir şarkıyı dinlemek bizleri sıkabilir. Hasebiyle bu oyunla birlikte bu kadar farklı müziklere kulak vermek daha güzel hissettirecektir diyebilirim.
 
 
Oyun içerisinde üstte da bahsettiğim üzere yeşil bir renk paleti bizleri bekliyor olacak.
Oyunda çeşitli orta sahnelerle bizlere bir öykü anlatılacak ve bu öyküde bir kız karakteri denetim edeceğiz. Bu kız karakterle bir arada ilerleyeceğimiz bu macerada çeşitli karakterlerle tanışabilecek ve bu karakterlerle birlikte oyunu deneyimleyebileceğiz. Oyun içerisinde hareketli bir art plan, hareketli bir ömür ve bir kasaba bizlere sunulacak. Bu kasabada çeşitli yerlere gidebilecek, trene atlayıp farklı istasyonlara geçiş yapabilecek, kasabayı karış karış gezebilecek ve farklı yerlere hakikat adım atabileceğiz.
Her bölgenin kendine ilişkin farklı teması ve yapısı olacak. Burada farklı karakterler ve farklı canlılar bulunacak. Bu karakterlerle birlikte etkileşime girebilecek ve konuşabileceğiz. Konuştuğumuz vakit da kıssanın gidişatı aslında bizlere aktarılacak ve bu gidişat kapsamında çeşitli ataklar yapabileceğiz. Keşif macera oyunu içerisinde çok farklı etkileşime geçebileceğimiz karakterler olacak. Bu karakterler ortasında kediler, inekler, boğalar, tavşanlar ve daha fazlası yer alacak. Bu canlılarla aslında kayıp olan kişiyi bulmaya çalışacağız.
 
 
Farklı bir yapının ve maceranın bizlere sunulacağı bu oyun içerisinde gece ve gündüz teması da bulunacak. Bu gece ve gündüz olağan ki olağan bir döngü formunda olmayacak yalnızca havadaki kara manzara olarak sizlere sunulacak. Münasebetiyle bu üslup piksel grafikli üretimlerde çok fazla beklentimizin olmadığı için bu üslup geçişlerin animasyonlu bir halde olması beklenemez. Piksel grafikli üretimlerden hoşlanıyorsanız bu imal sizleri kestirim edebilecek diyebilirim.
Piksel grafikler her devir ve her vakit karşımıza çıkacak cinste oyunlar olarak yer alıyor ve bu şekil oyunlarda cümbüş odaklı ve kıssa odaklı yapılar çoklukla benimseniyor diyebilirim.  Oyun dünyasında yer alan piksel grafikli oyunlar çoklukla bizlere art planda kısa bir kıssa anlatıyor ve kısa bir serüvene çıkartıyor diyebilirim. lakin bu oyun 5 saatlik bir tecrübesi bizlere sunmayı hedefliyor.
 
 
Geliştirici grubun belirttiğine nazaran oyun içerisinde 5 saatlik bir oyun tecrübesi bizleri bekliyor olacak. 5 saatlik bir oyun tecrübesi sahiden de bu üslup macera keşif oyunlarına nazaran biraz fazla diyebilirim. Piksel grafiklere sahip olan bu oyun içerisinde bakalım nasıl bir macera bizleri bekliyor olacak – çıkış yaptığı vakit daima birlikte göreceğiz.
Bu macera öykü keşfi oyunu 6 Nisan tarihinde biz oyun severlerle buluşmaya hazırlanıyor. Siz de bu stil oyunlardan hoşlanıyorsanız bu üretime bir baht verebilir ve  bir göz atabilirsiniz. Oyunun şu anda Steam sayfası da açık durumda. Dilerseniz oyunu Steam sayfasından istek listenize ekleyebilir ve oyun çıkış yaptığı gün bir bildirim alabilirsiniz.
 
Liste devam ediyor… 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu