Mobil

Samsung, Yakın Gelecekte Android’e Veda Etmeye Hazırlanıyor Olabilir!

Geleceğin Samsung telefonları artık Android işletim sistemini değil, Google’ın laboratuvarlarında birkaç yıldır geliştirilmekte olan yeni işletim sistemini çalıştırabilir. Bu yeni işletim sisteminin isminin Fuchsia olduğu biliniyor; Samsung’un da Fuchsia’nın gelişimine katkıda bulunduğu konuşuluyor.

Bir başka söylenti ise Samsung’un Fuchsia konusunda kesin bir karar vermiş olabileceğine ve yakında yeni telefonlarını bu işletim sistemiyle sunabileceğine yönelik. Lakin bu geçişin sanıldığı kadar yakın bir vakitte gerçekleşmeyeceğini de söyleyebiliriz. Google’ın bu yeni açık kaynaklı işletim sisteminin benimsenmesi için önümüzde birkaç yıl daha var.

Öte yandan Android işletim sisteminden Fuchsia’ya geçiş, Samsung’un büsbütün kendi isteği doğrultusunda olan bir şey de olmayabilir. Daha ziyade, Google’ın sıfırdan oluşturulmuş yeni bir platforma geçme planının birinci adımı üzere görülebilir. Android işletim sisteminden farklı olarak Fuchsia, Linux çekirdeğini değil, Zircon isimli yeni bir kod yapısını kullanıyor ve bunu yaymak için gerisine güçlü bir isim alması gerektiği kesin.

Google, bu yeni işletim sistemiyle bir arada, akıllı telefonlardan başlayarak tabletlere, bilgisayarlara ve IoT eser zincirine kadar pek çok akıllı aygıtı Fuchsia ile donatma niyetindeyken, Samsung’un da Fuchsia’nın gelişimine katkı sağlıyor oluşu, Güney Koreli şirketi Fuchsia işletim sisteminde rakiplerinin bir adım ötesine geçirebilir. Şu anda Samsung’un isminin ön plana çıkmasının da nedeni bu. Başka üreticilerin de Fuchsia işletim sistemine geçtiğini görmek şaşırtan olmayacaktır.

Pekala bu durum, Android’in de sonu manasına geliyor olabilir mi? Şu an için bu türlü bir plan yok ancak geleceğin neler getireceğini şimdiden kestirmek de pek kolay değil. Zira Fuchsia işletim sisteminin Android uygulamalarını çalıştırması da bekleniyor. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu