Donanım

Onay Kodlarınızı Kimseyle Paylaşmayın

Teknoloji kullanımı her yaş kümesinde yaygınlaşmasına rağmen teknoloji okuryazarlığı tıpkı süratle artmıyor. Siber hatalılar  yeni uygulamalara ahenk sağlamakta zorlanan eski nesil ile güvenlik uygulamalarını önemsemeyen  yeni jenerasyonun ortak sorunu haline geldi.  Hem teknolojik gelişmeleri hem de kullanıcıların zayıf noktalarını inceleyerek hareket eden siber hatalılar ise bu durumdan çok şad.  Teknoloji düşkünü olarak kabul edilen Z jenerasyonunu maksat alan siber dolandırıcıların işini kolaylaştıran ise bu jenerasyonun güvenliği hafife almaları.  Genç jenerasyon iki faktörlü kimlik doğrulama kullanma ve arkadaşlarıyla parolalarını paylaşmama üzere birçok güvenlik tedbiri konusunda hassas davranmıyor. 

Ferdî bilgilerinizi kimseyle paylaşmayın

ESET uzmanları makûs niyetli bireylerin her yerde olabileceğine dikkat çekerek Snapchat uygulamasında gelen onay kodlarının kimseyle paylaşılmamasını öneriyor. Bilhassa kalabalık alanlarda, bir uygulamaya yahut internet sitesine hassas bilgilerinizi girerken oburlarının ekranınızı görmesini engelleyin. Bildirimlerin ön izlemesini kapattığınızdan emin olun, bu sayede telefonunuz kilitliyken gelen bildirimleri meraklı gözlerden koruyabilirsiniz. Ayrıyeten, etrafınızda diğerleri varken telefonunuzu yahut tabletinizi kullanıyorsanız kısa bildirilerinizi kesinlikle takip edin. 

Bilgisayar korsanları çaldıkları Snapchat hesaplarında  telefon numarasını, e-posta adresini değiştirdiyse yahut iki faktörlü kimlik doğrulama eklediyse hesabın gerçek sahibinin hesabını geri alabilmesi çok sıkıntı olabiliyor.

Snapchat hesabınızı nasıl inançta tutabilirsiniz? 

Güçlü ve eşsiz bir parola kullanmanın yanı sıra Snapchat ayarlarından iki faktörlü kimlik doğrulamayı açmalısınız. Snapchat uygulamasında ‘Ayarlar’ kısmına girin ve ‘İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması’ ayarını bulun. SMS tabanlı 2FA kullanmanın yanı sıra Microsoft Authenticator yahut Google Authenticator üzere kimlik doğrulama uygulaması kullanmanın yararlı olacağını unutmayın. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu