Donanım

Oyuncular Intel ARC GPU ile Linux’a geçecek!

Intel ARC ekran kartları, lansman sırasında yahut sonrasında Resizable BAR (Yeniden Boyutlandırılabilir) BAR (ReBAR) takviyesine sahip olacak üzere görünüyor. ReBAR teknolojisi, özelliği destekleyen oyunların kare suratı performansını artırabilir. Bu oyun listesi şu anda epeyce kısa, lakin ReBAR takviyesini Intel’in gelecek ARC ekran kartlarında görmek hoş olacak.

Phoronix tarafından hazırlanan bir rapor, Intel geliştiricilerinin Linux şoför dayanağı üzerinde çalıştığını açıklıyor. En son çekirdek yamalarının notlarına nazaran ReBAR dayanağı de Linux takviyesi ile yolda. Bu, Linux tarafındaki oyun tecrübesini hızlandırabilir, lakin kullanıcılar Windows’tan Linux’a geçmek isteyecek mi?

Intel ARC Linux’ta oyun oynamanızı sağlayacak

Bilmeyenler için ReBAR teknolojisini biraz açıklayalım. ReBAR özelliği, CPU’nun tüm arabelleğine erişimini sağlayarak muhakkak oyunların kare suratı performansını artırabilen bir PCI Express teknolojisidir. Yani bilgisayarın CPU ve GPU’daki büyük data kesimleriyle bağlantı kurmasını sağlar.

Kare suratı performansını artırmanın öbür birtakım sistemlerinden farklı olarak, ReBAR şimdilik sadece küçük bir oyun koleksiyonu tarafından destekleniyor. Red Dead Redemption 2 üzere en âlâ bilgisayar oyunlarından kimileri bu özelliği desteklemekte, lakin alternatifleri kadar yaygın değil.

Intel’in ARC Linux yaması için hazırladığı notlar, “Intel Alchemist (veya DG2)’den başlayarak, aygıtın lokal belleği için tekrar boyutlandırılabilir BAR dayanağına sahip olacağız, fakat birtakım durumlarda son BAR boyutu hala toplam mahallî bellek boyutundan daha küçük olabilir.” diye açıklıyor. Bu üzere durumlarda, mahallî belleğin sadece bir kısmı CPU’ya erişebilirken, geri kalanına GPU aracılığıyla erişilecek.

NVIDIA’nın RTX 30 serisi ekran kartlarında ReBar dayanağının olduğunu, AMD’nin ise Smart Access Memory (Akıllı Erişim Belleği) isminde emsal bir teknolojiye sahip olduğunu hatırlatalım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu