Bilim

Omicron Varyantı Dünya’yı Kasıp Kavururken, Bir Yeni Varyant Daha Geldi!

Omicron hadiseleri tüm dünyada artmaya devam ederken, güneydoğu Fransa’da 46 mutasyonlu yeni bir COVID-19 varyantı daha kaygı salmaya başladı. Birinci açıklamada, varyanttan kaynaklanan 12 olay tespit edildiği bildirildi.

Varyant aslında çok da yeni değil, birinci olarak Kasım ayında tespit edilmişti. DSÖ yetkilisi Abdi Mahamud, varyantın birinci olarak kasımda tespit edildiğini onaylıyor ve o vakitten beri büyük bir tehdit yaratmadığını söylüyor: “Varyant radarımızda. İlerlemek için birçok bahtı vardı ancak yapmadı.

Yeni varyantla ilgili bilgiler son derece hudutlu. Lakin Kamerun’da ortaya çıktığı ve spike proteininde birden fazla mutasyon taşıdığı düşünülüyor. Marsilya yakınlarındaki bulunan bölgede, hastaneye yatışlarda değerli bir artış görüldüğü söyleniyor. Lakin bölgede düşük aşılama oranlarının ve yaşlı bir nüfusun bulunduğu unutulmamalı.

B.1.640.2 olarak tanımlanan ve şu anda IHU olarak isimlendirilen varyant, DSÖ tarafından “izleme altında varyant” olarak etiketlenen B.1.640’ın (artık B.1.640.1 olarak adlandırılıyor) kardeşi.

Yeni varyantı tahlil eden ve içinde bulunan 46 mutasyonu tanımlayan MedRxiv makalesi, şimdi hakem onayı almış değil. Ayrıyeten şiddeti yahut bulaşıcılığı hakkında rastgele bir bilgi içermiyor. Elhasıl şimdi IHU varyantı hakkında neredeyse hiçbir şey bilmiyoruz.

Müellifler, IHU varyantına sahip olduğu tespit edilen birinci kişinin üç gün evvel Kamerun’a yaptığı bir seyahatten döndüğünü ve büsbütün aşılandığını not düşüyor. Bu da yeni varyantın, aşıdan kaçabilme yeteneğinin yüksek olabileceğine işaret ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu