Bilim

Mısır Firavunu Amenhotep’in 3.500 Yıllık Mumyası, “Dijital Olarak” Açıldı!

1881’de arkeologlar, Mısır’ın ünlü Hükümdarlar Vadisi’nin dışındaki bir köy olan Deir el-Bahari’de I. Amenhotep‘in mumyasını keşfettiler. Fakat bilim insanları 140 yıldır, süslü yüz maskesine ve bandajlarına ziyan vermemek için mumyayı açmak istemiyorlardı. Bilgisayarlı tomografi (CT) teknolojisi sayesinde artık bu riski almak zorunda değiller. Kahire Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, son vakitlerde Amenhotep’i hayatı ve hanedanı hakkında bilgi edinmek için mumyayı “dijital olarak açtı.

Taramalar, firavunun öldüğünde yaklaşık 35 yaşında olduğunu ortaya çıkardı. Çalışmanın yöneticisi Dr. Sahar SaleemAmenhotep I, fizikî olarak babasına benziyordu: Dar bir çenesi, küçük dar bir burnu, kıvırcık saçları ve yavaşça çıkıntılı üst dişleri vardı” diyor. Lakin neden bu kadar genç yaşta öldüğü şimdi belirlenemedi. Araştırmacılar, vefatına neden olabilecek dış yaralar yahut hal bozukluklarına dair hiçbir ispat bulamadılar.

Bununla birlikte, mezar soyguncularının tarih öncesinde mezara girip ziyan vermiş olduğu belirli oluyor. Bu hasarlar, Amenhotep’in vefatından yaklaşık 400 yıl sonra 21. Hanedanlığın morg rahipleri tarafından onarılmış üzere görünüyor. Araştırmacılar ayrıyeten Amenhotep’in bandajları ortasında gizlenmiş 30 kadar tılsım buldular. Amenhotep’in tekrar gömülmesinden sonra bile hala orada oldukları gerçeği, daha sonraki hanedanlarda, tılsımların tekrar tekrar kullanıldığı teorisini çürütüyor.  

Çalışma, Mısır tarihinin en büyüleyici periyotlarından birine dair de fikir veriyor. Amenhotep, Mısır’ın Yeni Krallık periyodunda MÖ 1525 ile 1504 yılları ortasında karar sürdü Birebir vakitte Tutankhamun‘un da babasıydı.  

Arkeologlar bir mumyayı birinci defa CT taraması ile 1977’de incelediler. Teknoloji olgunlaştıkça ve daha erişilebilir hale geldikçe, araştırmacıların mumyaları daha evvel yapamayacakları hallerde incelemelerine imkan sağladı. 2017’de, Chicago Field Museum, taşınabilir CT tarayıcıların yardımıyla ABD’deki en kapsamlı koleksiyonlardan biri olan kendi koleksiyonunu incelemeyi gerçekleştirmişti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu