Mobil

Akıllı Telefonların Dünyasında, 2021’de Akılda Kalan Her Şey!

2021 yılı çoğumuz için tekrar tuhaf bir yıl oldu. Lakin mevzu cep telefonları olduğunda, birebir vakitte heyecan verici bir yıl olduğu da çarçabuk söylenebilir. COVID-19 salgını birçok teknoloji lansmanını geciktirdi, fakat sonuçta, yıl boyunca Pek çok yeni üst düzey akıllı telefon gördük.

Bu yazımızda sizlerle birlikte 2021 yılının cep telefonu alanında nasıl geçtiğine ve nelerin yaşandığına birlikte göz atmak istedik. Bunu yaparken, 2021 yılını üçer aylık döre kısma ayırdık. 

Ocak – Mart 2021: Dağınık Bir Konferans Dönemi

CES 2021, devam eden pandemi nedeniyle şimdiye kadarki birinci sanal CES fuarı oldu. En büyük telefon kıssası ise kısa bir teaser fragmanı ile birinci kere sergilenen LG Rollable idi. Herkes 2021’de bir noktada, bu sıra dışı telefonun piyasaya sürülmesini bekliyordu lakin bu beklenti gerçek olmadı. Zira Ocak ayı sonlarında LG, akıllı telefon üretmeyi bırakacağını açıkladı. Böylelikle “yuvarlanabilir ekranlı” LG Rollable da gün ışığı görme talihini yakalayamadı.

Samsung ise yeni amiral gemisi telefonları Samsung Galaxy S21, Galaxy S21 Plus ve Galaxy S21 Ultra’yı duyurmak için CES 2021 ile eş vakitli bir sanal aktiflik düzenledi. Her üç model de Ocak ayının sonunda geldi ve hayli başarılı oldukları söylenebilir.

Aslında CES 2021’deki başka telefonlar ortasında G serisi telefonlarını gösteren Motorola ve yeni TCL 20 serisini vurgulayan TCL vardı. CES sırasında Sony, Dolby Atmos ve öbür uzamsal ses teknolojisini üstlenmek hedefiyle 360 Reality Audio takviyesini gözler önüne serdi.

CES 2021 birtakım heyecan verici haberler verirken, MWC 2021, COVID-19 ile ilgili kaygılar nedeniyle Haziran ayının sonlarına ertelendi. Bu ortada Honor V40 piyasaya sürüldü ve Xiaomi Mi 11, Samsung’un Galaxy S21’ine rakip olarak ortaya çıktı.

11 Mart’ta yeni jenerasyon amiral gemilerine Oppo Find X3 eklendi. Tıpkı ay içinde Samsung, yeni orta sınıf modelleri olan Samsung A52 ve A72’yi tanıttı.

OnePlus 9, Mart ayında satışa çıktı ve düzgün bir seçenek olduğunu kanıtladı. Oyun telefonları, sırf ASUS ROG 5’in değil, birebir vakitte Nubia Red Magic 6 ve Xiaomi Black Shark 4’ün piyasaya sürülmesiyle yüklerini hissettirdi.

LG Rollable gerçeğe dönüşemedi

Nisan – Haziran 2021: Elveda LG

Nisan ayı , LG’nin resmi olarak akıllı telefon dünyasını bırakarak bize veda ettiği ay oldu. Bu, LG Rollable ve LG V70 ThinQ üzere etkileyici görünen telefonların asla gerçeğe dönüşmeyeceği manasına geliyordu.

Bu mühlet zarfında, iOS 15‘ün yılın ilerleyen aylarında piyasaya sürüldüğünde ne bekleyebileceğimize dair birinci bakışları da gördük. Bilhassa yine tasarlanmış Denetim Merkezi herkesin dikkatini çekti.

Apple’ın 2021’deki birinci lansman aktifliği Nisan ayındaydı. Spring Loaded, Mac’lere ve iPad’lere odaklandı, fakat tıpkı vakitte yeni bir iPhone 12 rengini de tanıttı: Mor.

Samsung, büyük bir pile sahip ucuz telefonu Galaxy M12’yi piyasaya sürdü. Tıpkı vakitte şirket, yeniden %22 pazar hissesi ile dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi ilan edildi.

Motorola, Moto G20’yi piyasaya sürerek bütçe pazarına girdi. Birebir segmente eklenen Realme 8 5G ise, Avrupa’nın en çok dikkat çeken ucuz 5G telefonu olmayı başardı.

ABD’de Savunma Bakanlığı, Xiaomi’yi kara listesinden çıkardı ve bu da ABD’nin üreticiye yaptırım yapmayacağı manasına geliyordu. Xiaomi kısa mühlet sonra yasağının kaldırıldığını doğruladı.

Uzun bir ortadan sonra Honor telefonları, ana şirketi Huawei’den ayrılmasının bir sonucu olarak nihayet Google uygulamalarını tekrar sunmaya başladı. Haziran ayı iPhone söylentileriyle doluydu, lakin iPhone 13 hakkında somut bir detay almamız aylar alacaktı.

Oppo Find X3

Temmuz – Eylül 2021: Yaz, Xiaomi, Samsung ve Apple…

Yazın başlamasıyla ve Temmuz ayına kadar, Samsung Galaxy Z Flip 3 ve Galaxy Z Fold 3 hakkında birçok söylenti duyduk. Sonunda sahiden düzgün katlanabilir telefonları görmenin vakti geldiğini düşünmeye başladık.

Lakin yaz, Samsung için sıkıntısız bir mevsim değildi. Şirket, dünyanın en büyük akıllı telefon satıcısı olma unvanını Xiaomi’ye kaptırdı.

Temmuz ayında OnePlus Nord 2 piyasaya sürüldü. Çok beklenen Nord 2, bilhassa fiyatına nazaran şaşırtan derecede üst seviye özellikler sunduğu için orta sınıf telefon pazarına beğenilen bir katkı oldu.

Nokia birtakım yeni telefonlarını duyurdu: C30 ve devasa piliyle birlikte son derece sağlam olan Nokia XR20’ye, yine tasarlanmış Nokia 6310 eşlik etti.

Motorola yaz aylarında da meşguldü ve resmi olarak Moto G60’ların Avrupa’ya geleceğini doğruladı. Bu telefonlar, rakiplerinden daha düşük bir fiyat etiketi ile 120Hz ekran sunuyordu.

Ve iPhone 13 serisi, Eylül ayında duyuruldu. Apple, bilhassa iPhone 13 Pro için daha güzel özellikler, daha uygun görüntü kayıt imkanları ve 120 Hz uyarlanabilir yenileme suratına sahip OLED ekran sundu.

Serideki kamera özellikleri tartışmasız en heyecan verici taraflardı. Lakin ne yazık ki, teslimat ve tedarik meseleleri, iPhone 13 almak isteyenleri haftalarca beklemeye zorladı.

Google Pixel 6

Ekim – Aralık 2021: Daha da fazla telefon…

Yıl sonuyla birlikte büyük telefon lansmanlarının yanı sıra, COVID-19’un geri dönüş yapmasıyla ilgili tasaların de geri dönüşüne şahit olduk. Yeni Xiaomi telefonları, Xiaomi 11T ve 11T Pro formunda süratli bir formda piyasaya sürüldü. Onları Xiaomi 12 serisinin tanıtımı takip etti.

Ekim tıpkı vakitte Google akıllı telefon serisindeki en yeni Google Pixel 6 ve Google Pixel 6 Pro’nun piyasaya sürülmesi manasına geliyordu. Fotoğraf çekme yeteneklerini artıran Pixel, fotoğraf tutkunları için ülkü bir telefon olduğunu kanıtladı.

En büyük akıllı telefon üreticisi için verilen savaşı hatırlıyor musunuz? Xiaomi’nin liderliği çok uzun sürmedi, yılın sonunda, Samsung tekrar üstün geldi.

Aralık ayı büyük ölçüde Samsung Galaxy S22 sızıntılarıyla doluydu ve pek çok kişi, geleneği takip ederek telefonun 2022’nin başlarında piyasaya sürüleceğini bekliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu