BilimTeknoloji

Alım yaparken 42 ETH kaybetti

Kripto para dünyasında merkezi borsalar – CEX ve merkeziyetsiz borsalar – DEX formunda ticaret yapılan iki kategori yer alıyor. CEX çeşidi borsalarda ticaret için kâfi likidite bulunur ve makul bir kurul oranı ile ticaret yapılır. Ne var ki DEX borsalarda kâfi likidite yoksa makus olaylar yaşanabiliyor. 

42 ETH alım fiyatı olur mu?

Daha evvel Ethereum ağında çok yoğunluk nedeniyle onlarca ETH transfer fiyatları verildiği gündeme gelmişti. Pancake yahut Uniswap üzere DEX borsalarında ise kripto paraların likidite ile desteklenmemesi benzeri sıkıntıları ortaya çıkarıyor. 

Geçtiğimiz günlerde Fees.WTF isimli yeni bir proje Ethereum ağında harcadığınız transfer fiyatlarını cüzdanınıza gönderme vaadiyle ortaya çıkmıştı. Kullanıcılar ağda harcadıkları transfer fiyatına nazaran Fees.WTF tokeni cüzdanlarına çekebildiler. 

Ne var ki Uniswap üzerinde Fees.WTF token için likidite olmayınca bir kullanıcı büyük bir mağduriyet yaşadı. Toplamda 2211 WTF token bulunan platformda likidite ise yalnızca 0.79$ idi. 1 WTF token birinci çıktığında 0.2$ civarındaydı. Haliyle çok daha yüksek likidite olması gerekiyordu. Bu düşük likidite, tokeni almaya çalışırken çok yüksek meblağlar ödenmesine neden oldu. 

WTF token için alım yapmaya çalışan kullanıcı farkında olmadan 42 ETH ödemiş oldu. Yani 135 bin dolar civarında bir kayıp yaşadı. Olay duyulduğunda gruba tenkitler geldi ve başlangıç likidite havuzunun fonlanması sisteminin bir yanılgı oluşturduğu tabir edildi. Ne var ki bu kaybın telafisi yok.

DEX platformlarında alım-satım yaparken bilhassa alt kısımda yer alan Slippage (Üst kısımda Ayarlar simgesi içerisinde de olabilir) ve Price Impact bedellerinin denetim edilmesi gerekiyor. Bunlar olağanda Slippage için 0.5 (özel senaryolar hariç), Price Impact için 0.1 üzere düzeylerde seyrediyor. 
 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu