BilimTeknoloji

Geliştirilen yeni sıvı lens, klasik sistemlerin yerini alabilir

Lens teknolojileri, fotoğraf ve görüntü çekimlerine daha fazla ehemmiyet verilmesiyle bir arada günümüzün gelişen teknolojileri ortasında yer alıyor. Son olarak geliştirilen yeni sıvı lens teknolojisi bir voltaj uygulandığında lensin odak uzunluğunu değiştirebiliyor. Mevcut sıvı lenslerle temelde birebir görünse de teknolojideki yenilik elektriksel olarak hassas bir sıvı olan dibutyl adipate (DBA) kullanımında ortaya çıkıyor.

Âlâ sonuçlar sunuyor

Hefei Teknoloji Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, yalnızca birkaç gram yükünde DBA tabanlı yeni uyarlanabilir sıvı lens geliştirdiler. Sıvı olarak kullanılan DBA, elektronegatif bir moleküler yapıya sahip olmasının sayesinde gerçek akım uygulandığında hal değiştirebiliyor.

Lensin yapısına bakıldığında iç tarafı su itici bir katmanla kaplanan silindir biçiminde bir elektrot yer alıyor. Elektrotun içerisindeki DBA sıvısı bulunuyor. Yanlışsız akım uygulandığında DBA molekülleri anotta toplanıyor ve uygulanan voltajın büyüklüğüne nazaran başlangıçtaki kubbe hali farklılaşıyor ve bunun sonucunda merceğin odak uzunluğu değişiyor. Elektrik verme bırakıldığında ise sıvı başlangıçtaki biçimine geri dönüyor.

Yeni DBA tabanlı sıvı lensler test edildiğinde 390 ile 780 nm ortasındaki görünür dalga uzunluklarında yaklaşık %95’lik bir optik geçirgenlik sunduğu gözlemlendi. Ayrıyeten 20 ile 100 °C ortasındaki sıcaklıklarda güzel performans sergileyebildi. Araştırmacılar, uygulanan voltajı 0’dan 100’e çıkardıklarında odak uzaklığının 7,5 mm’den 13,1 mm’ye kadar değiştiğini ve lens çözünürlüğünün milimetre başına neredeyse 29 satıra ulaşabildiğini belirtti.

Takım, DBA tabanlı yeni sıvı lensin mevcut sıvı lenslerden daha kolay bir yapıya ve daha âlâ stabiliteye sahip olduğunu söylüyor. Geliştirilen sıvı lens hafif, kompakt ve üretimi kolay olduğu için cep telefonları, kameralar ve yapay görme uygulamaları üzere birçok alan için değerli bir alternatif oluşturabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu