BilimTeknoloji

TOGG modelleri için yerli harita daveti

Navigasyon sistemlerine harita üreten Başarsoft, seri üretime hazırlanan yerli araba projesi TOGG’un navigasyon sisteminde de yerli harita kullanmasını talep ediyor.

Başarsoft’un CEO’su Alim Küçükpehlivan, şimdiki haritalar üretmeye devam ettiklerini belirterek, emniyet ve ambulans üzere kamu hizmetlerinde de Başarsoft’un haritaları kullanıldığını bildirdi. Başarsoft’un kurulduğu 1997 yılından bu yana Türkiye’nin sayısal haritasını ürettiğini ve bu bilgileri de daima güncellediğini tabir eden Küçükpehlivan, güncelleme çalışmalarının 10 takımdan oluşan araç filosuyla gerçekleştirildiğini bildirdi.

Daima güncellenen haritalarının, 112 ambulans ve buna bağlı hizmetlerle birlikte Emniyet Genel Müdürlüğü dahil birçok kamu kurumunda tekil harita olarak kullanıldığını söyleyen Alim Küçükpehlivan, “Ülkenin her ölçeğinde, Ardahan ile İzmir’de yüzde 95 üzere çok yüksek oranda bilgi kalitesiyle hizmet sağlıyoruz” dedi.

Google’ın 2006 yılından bu yana, Apple’ın ise 2018’den itibaren yabancı haritayı bırakarak Başarsoft haritasını kullanmaya başladığını belirten Küçükpehlivan, “Apple üzere firmalar pazarda muhakkak bir büyüklüğü gördükleri ülkelerde, şayet daha düzgün harita üretiliyorsa, kendi haritalarını bırakıp oraya geçiyorlar. Zira daha az şikayet alıyorlar” diye konuştu.

Otomotiv devlerine dava açmıştı

Alim Küçükpehlivan, küresel araba markalarına, Başarsoft haritalarını kopyaladıkları gerekçesiyle açtıkları davanın sürdüğünü söyledi. Küçükpehlivan, 2021 yılı ekim ayında yaptığı açıklamada, Türkiye’de bu alanda hizmet veren yerli ve yabancı çok sayıda şirketin Başarsoft haritasını çaldığını bildirmişti. Sistemin teğe bir kopyalandığını tespit edebilmek için, geçersiz sokak isimleriyle tuzak kurduklarını belirten Küçükpehlivan, küresel ölçekte faaliyet gösteren araba markalarının da bunu yaptığını tespit ettiklerini ve bunlara yönelik dava açtıklarını anlatmıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu