Sosyal Medya

Meta, kimlik avcılarının peşine düştü!

İsim değişikliğine gitmeden evvel Facebook olarak bilinen Meta, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, kendi platformlarını taklit ederek kullanıcı isimlerini ve şifreleri çalmak için kimlik avcılığı yapanlara karşı yasal süreci başlatarak dava açtığını söyledi.

Meta kimlik hırsızlarına geçit vermiyor

Kuzey Kaliforniya’daki bir federal mahkemede açılan dava, 2019’dan bu yana Facebook, Instagram, Messenger ve WhatsApp platformlarının giriş sayfalarını taklit ve sayısı eden 39 bini aşan internet sitesi oluşturulduğunu söylüyor.

Meta, hücumun gerisinde kimin olduğunu bilmiyor. Lakin bu internet sitelerinin, şirketin çatısı altındaki platformların kullanıcılarını gaye aldığı ve kullanıcı ismi ile şifreleri üzere hassas bilgileri ele geçirmek için tasarlandığını söylüyor.

Yapın bu çalışmalar, dünyanın en büyük toplumsal ağının kimlik avı ile nasıl gayret etmeye çalıştığını öne çıkartıyor. Meta’nın platform ve dava yöneticisi Jessica Romero bir blog yazısında şunları söyledi:

Dalda kimlik avı taarruzları raporları artıyor ve bu hareketi atağın ardındaki şahısların kimliklerini ortaya çıkarmak ve ziyanlı davranışlarını durdurmak için yapıyoruz

Temmuz ayında, Kimlik Avı Tedbire Çalışma Kümesi, kümenin raporlama tarihindeki en yüksek aylık toplam olan 260 bin 642 kimlik avı saldırısı kaydettiğini söyledi. Ayrıyeten kümenin önderine nazaran 2020 yılından bu güne kadar bu sayı iki katına çıktı.

21 sayfalık davada, ismi açıklanmayan sanıklar, San Diego merkezli teknoloji şirketi Ngrok tarafından “internet trafiğini web sitelerinin barındırıldığı yeri gizleyecek şekilde” sağlanan hizmetleri kullanarak kimliklerini gizleyebildiler. Şirket davada sanıkların toplumsal ağın hizmet kurallarını, Kaliforniya’nın Kimlik Avı Müdafaa Yasasını ve ticari marka ihlalini yasaklayan federal bir maddeyi ihlal ettiğini argüman ediyor.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu