BilimTeknoloji

TOGG için Bursa’da batarya fabrikası kuruluyor

Yerli araba TOGG’un bataryalarını üretmek için Farasis ve TOGG iştirakinde SIRO Silk Road Pak Güç Tahlilleri San. ve Tic. A.Ş. isimli bir şirket kurulmuştu. Son olarak batarya üretiminin yapılacağı fabrikanın ayrıntıları da muhakkak oldu.

Siro, Bursa’nın Gemlik ilçesinde batarya hücresi ve modül üretim tesisi kuracak. 30 milyar liralık yatırımla hayata geçmesi planlanan fabrikanın üretim kapasitesi batarya hücresi tarafında 15 GWsa, batarya modül ve paketi olarak da 19,8 GWsa olacak. Kelam konusu yatırımla 2 bin 200 kişinin istihdam edilmesi ön görülüyor.

Siro’nun yatırımına proje bazlı devlet takviyesi verilecek. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da bu gelişmeyi “Türkiye’nin birinci araba batarya fabrikası kuruluyor. 2 milyon araç üretme kapasitesine sahip 30 milyar dolardan fazla ihracat yapabilen otomotiv sanayimiz için dev bir adım. TOGG ve Farasis iştirakinde Siro, 15 gigavat saatlik batarya hücresi ve modül üretimi yapacak.” kelamlarıyla duyurmuştu.

TOGG’un batarya paketinde yüksek nikel oranlı kese tipi hücreler kullanılacak. Hızlı şarj ile 30 dakikanın altında yüzde 80’e kadar dolum ile 300 km ve 500 km devamlı sürüş menzil seçenekleri de vadedilen özellikler ortasında.

Siro’nun üretim yapacağı Gemlik’teki fabrikada otomotiv ve otomotiv dışı uygulamalarda güç depolama tahlilleri de geliştirilecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu