Sosyal Medya

Instagram kronolojik sıralama özelliğini başlattı

Instagram CEO’su Adam Mosseri, toplumsal medya platformunun akış sisteminde yaptıkları değişikliği duyurdu. Ferdî hesabından kullanıcılara bilgi veren Mosseri, bugünden itibaren Instagram’ın ana sayfasında gönderilerin üç farklı halde sıralanabileceğini belirtti.

Adam Mosseri, platformun çocukların ruh sıhhatini olumsuz etkilediği argümanı nedeniyle Aralık ayında Kongre’de tabir verdi. Halihazırda Instagram’ın algoritması, ana sayfadaki gönderileri kullanıcının ilgi alanına nazaran sıralıyor. Bu tecrübenin bağımlılığa yol açtığı istikametindeki tenkitlere kulak veren Mosseri, 2022’de kronolojik sıralamanın geri geleceğini söylemişti.

Instagram kronolojik sıralama sistemini test etmeye başladı

Adam Mosseri, Instagram kullanıcılarının uzun vakittir beklediği o haberi verdi. Platforma üç farklı sıralama seçeneği getirdiklerini duyurdu. Bu seçeneklerden bir tanesi, ana sayfayı her vakit olduğu üzere sizin ilgi alanınıza nazaran şekillendirecek. Lakin öbür ikisi de akışta gördüğünüz paylaşımları kronolojik olarak sıralayacak.


Instagram’ın yeni sıralama seçenekleri test etabında.

Instagram uygulamasının yeni akış sıralama seçenekleri şöyle:

  • Ana sayfa: Adam Mosseri’nin açıklamasına nazaran “Ana sayfa” seçeneğini işaretlediğinizde, akıştaki gönderiler sizin ilgi alanınıza nazaran sıralanacak.
  • Favoriler: Paylaşımlarını kaçırmak istemediğiniz hesapları görmek için bunu tercih edebilirsiniz. Adam Mosseri kardeşlerinin ne yaptığını, en sevdiği içerik üreticileri ve en uygun arkadaşlarını takip etmek için Favoriler seçeneğini kullandığını söyledi.
  • Takip edilenler: Tıpkı evvelce olduğu üzere, takipçilerinizden gelen gönderileri kronolojik sırayla ana sayfada göreceksiniz.

Adam Mosseri, yeni sıralama seçeneklerini sonlu sayıda kullanıcıyla test etmeye başladıklarını duyurdu. Test kümesini birkaç hafta içinde genişleteceklerini söz eden Instagram CEO’su, kronolojik sıralama özelliğini 2022’nin birinci yarısında tüm kullanıcıların erişimine açacaklarını belirtti.

Öyküler için özel beğeni de yolda

Kronolojik sıralamaya ek olarak Instagram, kıssaları beğenme özelliğini de test etmeye başladı. Meta’nın sahibi olduğu toplumsal medya platformu, yeniliği “İnsanların bedel verdiği bireylerle temas kurmalarına yardımcı olacak yeni usuller üzerinde çalışıyoruz” tabirleriyle duyurdu. Ayrıyeten, beğeni sayılarını sadece öyküyü paylaşan kişinin göreceğini de ekledi.

Şu anda Instagram kullanıcıları kıssalara gülme, şaşırma, kahkaha, alkış, ateş, kutlama ve %100 işareti üzere emojiler ile reaksiyon verebiliyor. Bu reaksiyonların toplam sayısı sadece öyküyü paylaşan şahsa özel oluyor ve hesabın takipçileri tarafından görülemiyor.

Pekala ya sizler Instagram’ın yeni özelliklerini nasıl buldunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu