Sosyal Medya

YouTube’un 2022’de getirmeyi planladığı 5 yeni özellik

Dünyanın en büyük görüntü içerik platformlarının başında gelen YouTube, üzerinde çalıştığı yeniliklerle kullanıcılarının tecrübelerini arttırmayı hedefliyor. Bu doğrultuda çalışmalarını sürdüren şirket, 2022 yılında da birçok yeni özelliği platformlarına getirmeyi başardı. Daha fazla imkan sunarak platformun kullanılabilirliğini arttırmak isteyen şirket, bu yıl içerisinde yapmak istediği yenilikleri açıkladı.

İşte bu yıl içerisinde gelecek yeni özellikler

YouTube, planlarına kullanım kolaylığı sunmanın yanı sıra yeniliklere de kapı açıyor. Bilhassa son periyotta tanınan olan metaverse cihanı ve kripto para dünyasını da dahil ediyor. Öteki platformların da çalışmalarını yakından takip eden şirket, YouTube’un yelpazesini genişletmek istiyor. YouTube’un Baş Eser Sorumlusu Neal Mohan, bir blog gönderisinde bu yeniliklerden bahsetti.

2022’de kullanıma sunacağımız tüm yeni eserler ve araçlar için heyecanlıyım. Bu yılın yol haritasında çok istenen birkaç özelliği fark edeceksiniz. Bu güncellemelerin her biri, çok sayıda tartışma ve bilginin yanı sıra tüm YouTube topluluğundan gelen geri bildirimlere dayanıyor

1. Shorts kısmında birtakım iyileştirmeler

YouTube, TikTok uygulamasının kısa biçimli görüntü içeriği özelliğini Mart 2021’den bu yana kullanıyor. YouTube Shorts ismi verilen özelliği daha da âlâ hale getirmek için yeni efektler ve platform içerisinde bulunan remix görüntülerini da kullanılabilecek.

2. Ortak canlı yayın özelliği

YouTube, bilhassa Instagram’dan da bildiğimiz ortak canlı yayın özelliğini platformunda kullanmaya başlamak istiyor. Böylelikle içerik oluşturucuları, kendini öteki içerik kullanıcılarının abonelerine tanıtma imkanı bulacak. Etkileşimi arttırmak isteyen platform, bu özelliği kısa müddette hayata geçirmek istiyor.

3. Yenilikçi Web3 fırsatları

Platform hiç kuşkusuz değerli bir para kazanma yeri olarak da biliniyor. YouTube, para kazanma imkanını daha da arttırmak için içerik oluşturucular ve aboneleri ortasında yeni bir kanal oluşturmak istiyor. Böylelikle kullanıcılar; detayı tam olarak bilinmese de favori içerik oluşturucularından görüntüler, fotoğraflar ve daha fazla özel içerik satın alma imkanından yararlanabilecekler.

4. Metaverse kozmosuna birinci adım

Bilhassa son periyotta isminden epeyce kelam ettiren metaverse kainatı, tüm dünyayı tesiri altına almaya devam ediyor. Platform içeriklerini bu kozmosta oluşturulabilecek biçimde bir yenilik getirmek istiyor. Örnek olarak oyun etkileşimlerini daha canlı hissettirmeye imkan sunacağını belirten YouTube, mevzuyla ilgili öteki bir detaya şimdi yer vermedi.

5. Yeni alışveriş fırsatları

Daha öncede bahsettiğimiz üzere YouTube, bir çok kişi için artık gelir kapısı olmuş durumda. Para kazanma imkanını daha da arttırmak için yenilikler getirmeyi planlayan platform; alışveriş yapılabilir görüntüler, canlı alışveriş ve e-ticaret üzere birçok fırsata taban hazırlamak istiyor.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yahut yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu