İnternet

Mercusys Halo H50G İncelemesi

Tüm konutu kaplayan stabil internet performansı sağlamak nitekim de meşakkatli bir iş üzere görünebilir, fakat gerçek ekipman ile bu aslında o kadar da sıkıntı değil. Elbette bunun biraz da bütçeyle ilgisi var. Piyasada pek olağan tüm meskeni internetle donatan eserler mevcut ve bunlar kurulumundan denetimine, performansından kullanım çeşitliliğine kadar noktalarda bekleneni sağlıyor, lakin fiyatları da herkesin cüzdanına uygun olmayabiliyor. Ağ ve internet tahlilleri dendiğinde akla gelen birinci marka olan TP-Link, buradan hareketle bütçe dostu olarak tanımladığı yeni ağ markası Mercusys’i kısa bir mühlet evvel tanıtmıştı. Uygun fiyatlı ve kaliteli ağ eseri arayanlara yönelik tahliller sağlayan Mercusys markasından bugüne kadar birkaç eseri inceleme talihi da bulmuştuk. Bakıldığında sahiden bilhassa uygun fiyata âlâ bir ağ tahlili arayanlara hitap eden Mercusys, artık yelpazeyi genişletmeye başladı ki, bugün inceleyeceğimiz mesh tahlili olan Halo H50G de bunlardan biri.

Mesh sistemler, bilhassa çok katlı ve geniş konutlar / ofisler için ülkü bir tahlil olarak kullanılıyor. Bu yol, bildiğimiz menzili genişleten, koridora, art odalara takılan ağ adaptörlerinden, yönlendiricilerden ve powerline, yani elektrik sınırını kullanan sistemlerden çok, daha tesirli bir tahlil oluyor. Çünkü Mesh sistemler, 2 yahut 3 router’ı birbirine köprüleme formülü, mesh protokolü ile bağlayarak hem kurulumuyla baş karışıklığını ortadan kaldırıyor, hem performansta düşüş yaşatmıyor, hem de kapsama alanını azamiye ulaştırıyor. Yani bu sistemle her manada kazanıyorsunuz diyebiliriz.

Eksiksiz bir mesh tahlili olan Mercusys Halo H50G, elimizde 3’lü paketiyle yer alıyor. Böylelikle 3+1, 2+1 üzere konutlarda tüm alanları kapsayacak ölçüde etrafa WiFi sinyali yayabiliyor ve WiFi meyyit bölgelerini ortadan kaldırıyor. Her bir ünitenin içinde 6 sinyal yükseltici ve alıcı içeren Halo H50G, sinyal iletim gücünü yükseltiyor ve böylelikle sinyal iletim arasını artırabiliyor. Bu manada meskeninde süratli ve stabil bir WiFi sinyali sağlamak için çok tercih edilebilir bir tahlil halini alıyor. Geniş apartman daireleri, çok katlı konutlar ya da daha geniş alana sahip yazlık ve çiftlik üzere evlerlerde iç yerler için düşünülebilecek olan Mercusys Halo H50G, daha küçük konut tipleri için ise elbette 2’li setiyle de tercih edilebilir.

Bu aygıt totalde 1900 Mbps kablosuz suratlarına erişebiliyor. Çift kanal dayanağı içeren Mercusys Halo H50G, 2.4 GHz frekansında 600 Mbps, 5GHz frekans bandındaysa 1300 Mbps suratlarına kadar internet performansı almanızın önünü açıyor. Öte yandan her Halo H50G ünitesi üzerinde kablolu irtibat için 3 adet Gigabit Ethernet portu bulunması da epey önemli. Böylelikle bu aygıtı konumlandıracağınız yerdeki yakın etraf aygıtlara kablolu olarak da yüksek süratten internet aktarabiliyorsunuz. Bu, bilhassa yüksek manzara kalitesinde manzara akışı yapan yahut oyun yayınlarında bulunanlar için aranan bir özellik.

Mercusys Halo H50G, mesh kurulumuyla sırf meyyit bölgeleri ortadan kaldırmıyor ve yüksek süratte internet performansı sağlamıyor; tıpkı vakitte konutta internete bağlamak isteyeceğiniz totalde 100’den fazla aygıtı da internete taşıyabiliyor. Bu manada şayet konutunuzu etraf ağ aygıtlarıyla akıllı konuta dönüştürme niyetiniz var ise, bu manada da Halo H50G işinize bir oldukça yarayacaktır.

Pekala, Mercusys Halo H50G konseyimi nasıl yapılıyor? Kapsamlı bir aygıt olduğu için kurulumunun güç yapılacağı kanısına hiç girmeyin, çünkü aygıtın hayli kolay bir heyetim evresi mevcut. Öncelikle mevcut modeminiz ile Halo H50G aygıtlarından birini kablo ile birbirine bağlıyorsunuz. Akabinde akıllı telefonunuza Mercusys uygulamasını indiriyorsunuz ve sonrasında ekrandaki adımları takip etmeye başlıyorsunuz. Birinci aygıtın kurulumunu yaptıktan sonra da tekrar meskenin öteki noktalarına başka aygıtların kurulumunu tıpkı biçimde, uygulama yönergelerini takip ederek yapabiliyorsunuz; hepsi bu kadar. Sonrasında bir daha heyetimle ilgili bir ayar yapmanıza gerek yok, lakin elbette dilerseniz uygulama içinde daha pek çok ayar yer alıyor. Çeşitli kullanıcı profilleri oluşturabilir, ebeveyn hesabı açabilir, bağlı aygıtların durumunu denetim edebilir, konuk ağı kurabilirsiniz.

Sonuç

Evet, genel çizgileriyle sanıyoruz ki Mercusys Halo H50G hakkında pek çok bilgiyi sizlere verdik. Heyetim kolaylığı ve sağladığı performansıyla bilhassa geniş konutlar ve üst düzey internet performansı garantisi arayanlar için uygun yapıda hazırlanan Mercusys Halo H50G, 1900 Mbps’lik total temas süratiyle, başka mesh modellere nazaran fiyat avantajı sağlamasıyla da öne çıkıyor. Şu an Mercusys Halo H50G’yi bu 3’lü set haliyle 2000 TL fiyat etiketiyle bulabiliyorsunuz. Bu manada mesh sistemler içinde fiyat/performans eseri olduğunu da söyleyebiliriz.

CHIP Online Notu: %90

+ Kolay heyeti ve pratik kullanım
+ Üst düzey performans
+ 550 m2 geniş menzil alanı
+ Uygun fiyat
+ Gigabit portlar
+ Güvenlik tedbirleri

TEKNİK ÖZELLİKLER

  • Standart IEEE 802.11a/b/g/n/ac
  • Temas Suratı 600Mpbs (2.4GHz), 1300Mpbs (5GHz)
  • Arabirim 10/100/1000Mbps LAN (3 adet)
  • Buton Reset
  • Frekans 2.4GHz, 5GHz
  • Boyutlar 88 x 88 x 88 mm

ADVERTORIAL

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu