İnternet

Türkiye Açık Kaynak Platformu ve Türk Telekom’dan gençlere siber güvenlik mükafatları

Türkiye’deki açık kaynak yazılım ekosistemini geliştirmek için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayelerinde geliştirilen Türkiye Açık Kaynak Platformu’nun Türk Telekom ile birlikte organize ettiği Siber Güvenlik Fikir Maratonu tamamlandı. Siber güvenlik alanında yenilikçi fikre sahip gençlerin yarıştığı fikir maratonunda “Yeni Kuşak Kimlik Doğrulama Sistemleri ve Çözümleri” teması işlendi. Müsabakanın kazananları belirli oldu.

Siber Güvenlik Fikir Maratonu, 13-17 Aralık tarihleri ortasında çevrim içi olarak düzenlendi. 3 Ocak Pazartesi günü düzenlenen merasim ile kazananlara mükafatları takdim edildi.

Fikir maratonuna katılan 11 takımın fikirleri heyet tarafından değerlendirildi. ‘Bioauth: Browser Fingerprinting ve Makine öğrenmesiyle Davranışsal Biyometrik Kimlik Doğrulama’ fikriyle birinci olan Unicorn grubu 50 bin TL, ‘DrawPass: Kullanıcıya Mahsus Yazma ve Resmetme ile Biyometrik Kimlik Doğrulama’ ile ikinci olan Eternal ekibi 30 bin TL ve Blocco360: Yeni Jenerasyon Blokzinciri ile Kimlik Doğrulama’ ile üçüncü olan Blocco360 kadrosu ise 20 bin TL bedelinde mükafatın sahibi oldu.

Merasimde konuşma yapan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, müsabakaya katılan gençlerin fikirlerinin siber güvenlik alanında son derece yenilikçi tahliller olduğunu belirtti. Türkiye Açık Kaynak Platformu Yöneticisi Sertaç Yerlikaya, müsabakaya 53 ferdî ve ekip başvurusu alındığını, ön kıymetlendirme sonucunda 11 kadronun proje fikrinin seçildiğini ve sonrasında 10 kişilik heyetin değerlendirmesinin akabinde kazananların belirlendiğini söz etti.

Türk Telekom İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Emre Vural şu değerlendirmede bulundu: “Türk Telekom olarak siber güvenliğin, ulusal güvenliğin kıymetli bir ögesi olduğunun şuuruyla Türkiye’nin en büyük siber güvenlik merkezinde yerli ve ulusal siber güvenlik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu alanda yetişmiş insan kaynağına katkı sağlamaya da devam ediyoruz. Türkiye Açık Kaynak Platformu’nun faal üyesi olarak ekosistemin gelişmesi için nitelikli yazılımcı sayısını artıracak projelerin yaygınlaşmasını önemsiyoruz. Siber Güvenlik Maratonu’nu bu yıl “Yeni Kuşak Kimlik Doğrulama Formülleri ve Çözümleri” temasıyla yaptık. Türk Telekom Siber Güvenlik Fikir Maratonu kapsamında seçilen 11 ekip, fikirlerini bölümün önde gelen isimlerine sundular. Türkiye’nin siber güvenlik ve data kapalılığıyla ilgili teknolojilerini güzelleştirmesi, nitelikli insan kaynağı eksikliğini gidermesi ve altyapısını değişen teknolojiye uyumlu ve aktüel tutması gerekiyor. Türk Telekom olarak bu alanlarda ülkemize katkı sağlamayı sürdüreceğiz.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu