İnternet

Wi-Fi 6 İçin Yeni Güncelleme Geldi: Artık Çok Daha Süratli Wi-Fi Olacak!

2019’da, Wi-Fi standardının en yeni ve en süratli sürümü olan 802. 11ax, yani Wi-Fi 6 standardı kullanıma sunuldu. Artık, üç yıl sonra, bu standart daha yüksek performanslı belge gönderme ve daha âlâ güç verimliliğini desteklemek için güncelleniyor. Yenilikler, bilhassa pille çalışan Wi-Fi aygıtları ve IoT uygulamaları için çok büyük ehemmiyet taşıyor.

Wi-Fi 6 Release 2 olarak isimlendirilen yeni güncelleme, geliştiricilerin kullanabileceği bir dizi diğer yenilik de içeriyor. Yeni özellikler tüm Wi-Fi bantlarında (2,4, 5 and the 6GHz) kullanılabiliyor. Bu yılın sonunda standardın yeni Wi-Fi aygıtları ile birlikte geleceğini söylemek mümkün. Dahası, pazardaki birtakım eserler halihazırda bir yazılım güncellemesi ile bu yeni standardı destekleyebilecek.

Yeni güncellemenin en büyük avantajlarından biri yükleme performansını geliştirmesi. Bu alan uzun müddettir sabit kalmıştı. Genelde indirme/yükleme ortasında 10/1  oranında bir fark bulunuyor. Bir servis sağlayıcı bu yeni standart ile bu oranı 6/1 e indirebildiğini söylüyor. Yeni geliştirmeler ile beklentilerinin 2/1 e çıkmak olduğunu da belirtiyor.

Verimlilik cephesinde, Wi-Fi 6 Release 2, özgün Wi-Fi 6’ye nazaran daha kısa uyanma müddeti, uzun uyku müddeti ve dinamik çok kullanıcılı güç tasarrufu üzere özelliklerin eklenmesiyle zenginleşiyor. Bu özellikler, pille çalışan Wi-Fi aygıtlarının bir erişim noktasına bağlandıklarından güç tasarrufu yapmalarına yardımcı oluyor. Böylelikle, akıllı mesken sensörleri, kameralar ve başka kablosuz aygıt üreticilerinin daha âlâ pil ömrü elde etmesi mümkün olacak. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu