İnternet

Microsoft, Web Tarayıcısı Edge ile RSS’i Geri Getiriyor!

Microsoft, RSS beslemesini web tarayıcısı Edge için Followable Web isimli yeni bir bilhassa geri getirmeye hazırlanıyor. Şu anda Edge Canary erken erişim kanalının üyeleri tarafından kullanılabilen özellik, kullanıcıların en son güncellemelerin derlenmiş bir listesini almak için web sitelerini “takip etmesine” imkan tanıyor.

Kullanıcının takip ettiği siteler, tarayıcının yan tarafındaki bir panelde gösteriliyor, lakin takip edilen sitelerin tümünü görmek için kullanıcıların Koleksiyonlar menüsüne gitmesi gerekiyor.

Microsoft Edge Canary kullanıcıları için bile kullanıma sunma basamaklı olarak gerçekleştiği için henüz bu özelliği göremiyor olabilirsiniz. 

Çok Kolay Birleştirme (Really Simple Syndication) yahut kısa ismiyle RSS, bir vakitler web sitelerini takip etmenin en tanınan yollarından biriydi. RSS okuyucularının kullanımı sayesinde, beşerler web’deki en sevdikleri kaynaklardan en yeni içeriği çarçabuk takip edebiliyordu. Lakin RSS’in saltanatı kısa sürdü.

Web içeriğini paylaşmak ve keşfetmek için yeni bir yol açan Facebook ve Twitter üzere toplumsal medya platformlarının yükselişi, RSS’nin altın çağına aktif bir formda son verdi. Google News ve Microsoft News‘in algoritma tabanlı metodolojisi de kullanıcılara yeni içerik sağlamak için alternatif bir model sağladı.

Tekrar de, içerik keşfine yönelik algoritma tabanlı yaklaşımla ilgili sıkıntılar (yanlış bilgi, tek taraflı görüşlerin tekrarı gibi) gün yüzüne çıktıkça, kendilerine sunulan bilgiler üzerinde daha fazla denetim uygulamanın bir yolunu arayan birçok insan bulunuyor.

Görünüşe nazaran RSS, Edge için yeni Followable Web özelliğiyle tekrar ilgi odağı olmaya hazır. Ayrıyeten Microsoft, tarayıcısı için RSS besleme özelliği üzerinde çalışan tek yazılım devi de değil; Google, Chrome için misal fonksiyonlar geliştirildiği biliniyor…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu