Donanım

MediaTek, son bir yılda rekor gelir elde etti!

Akıllı telefonların işlemcileri kelam konusu olduğunda dünyanın önde gelen markalarından birisi haline gelen MediaTek, son periyotta bilhassa Qualcomm ile kıyasıya bir rekabet içerisinde. Bilhassa son periyotta Dimensity 9000 yonga setini tanıtarak çıkışa geçen şirket, 2021 yılında artarak giden bir büyüme gösterdi.

MediaTek’in yıllık geliri yüzde 50 artış gösterdi

Counterpoint Technology Market Research’in raporuna nazaran işlemci dünyasında MediaTek, 2021 yılın sona erdiğinde 17.6 milyar dolarlık rekor bir gelir hanesine yazdırdı. Bu şirketin şu ana kadar elde ettiği en büyük gelir tablosu oldu. O denli ki şirket, 2020 yılı baz alındığında gelirlerinde yüzde 53’lük büyük bir artış sergiledi. Bu büyümenin en büyük nedeni ise 5G ve Wi-Fi 6 teknolojisi gösteriliyor.

Şirket 2022’ye de süratli bir giriş yaptı. Dimensty işlemci serisi üzerinde çalışmalarına devam eden şirket, geçtiğimiz günlerde dünyada birinci sefer tanıtılan Wi-Fi 7 teknolojisi ile gündeme geldi. Tanıtıma nazaran Wi-Fi 7 teknolojisi, Wi-Fi 6’ya nazaran 2,4 kat daha süratli olacak. Ayrıyeten MediaTek, yeni işlemcisi Kompanio 1380‘i birkaç gün evvel tanıttı.

Tahlil şirketlerine nazaran MediaTek, önümüzdeki süreçte de büyümeye devam edecek. Şirket, 2021’in son çeyreğine oranla bu devirde yüzde 10’luk bir artış gösterebilir. Bu büyümenin de yaklaşık olarak 5.1 milyar dolara tekabül etmesi bekleniyor. Bu büyümede en büyük hisse sahiplerinden birisi de hiç kuşkusuz Dimensity 9000’in piyasaya sürülmesi gösterilebilir.

Tahlil şirketleri, bu büyümenin akıllı telefon işlemci pazarındaki liderlik için de büyük bir adım olacağı görüşünde. Beklentiler, 2022’nin birinci çeyreğinin sonuna kadar akıllı telefon pazarının başkanı olması istikametinde. O denli ki yüzde 39 ile pazar hissesinin değerli bir dilimini MediaTek’in alacağı düşünülüyor. İddialara nazaran ikinci sırayı yüzde 29 ile Qualcomm alacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu